2. Procedure
Procedure
Title: Pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu dla Zadania Inwestycyjnego pod nazwą: „Budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Koszalinie”.
Description: Przedmiot Zamówienia stanowi pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu rozumianego jako świadczenie kompleksowych usług zarządzania procesem inwestycyjnym, koordynacji, nadzoru inwestorskiego, doradztwa technicznego, prawnego, finansowego i energetycznego (funkcja Inżyniera Kontraktu) nad przygotowaniem, realizacją i rozliczeniem zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Koszalinie”. Do głównych zadań Inżyniera Kontraktu należeć będzie w szczególności: 1) Zarządzanie i koordynacja: kompleksowe zarządzanie procesem inwestycyjnym na etapie projektowania, realizacji robót budowlanych, rozruchu oraz przekazania instalacji do eksploatacji. 2) Nadzór inwestorski: świadczenie usług wielobranżowego nadzoru inwestorskiego nad robotami realizowanymi przez Wykonawcę Robót (EPC / „zaprojektuj i wybuduj”). 3) Kontrola jakości i kosztów: bieżąca weryfikacja dokumentacji projektowej, jakości wykonywanych prac, użytych materiałów i urządzeń oraz weryfikacja postępu rzeczowo-finansowego Inwestycji. 4) Wsparcie prawne i procedury: zapewnienie zgodności realizowanych prac z przepisami prawa budowlanego, wymogami środowiskowymi oraz warunkami Kontraktu z Wykonawcą Robót. Wskazane obszary uwzględniają również pomoc w sporządzaniu wszelkiego rodzaju sprawozdań, raportów, prognoz dotyczących realizacji projektu. Inżynier Kontraktu zobowiązany jest do świadczenia na rzecz Zamawiającego usług doradczych w zakresie technicznym, w ramach, których zapewni skuteczną koordynację, nadzór, zarządzanie i odbiór robót budowlanych, dostaw i usług realizowanych przez Wykonawcę Robót. Wskazany obszar zadań Inżyniera Kontraktu obejmuje również monitoring i ocenę postępu rzeczowego i finansowego Kontraktu zgodnie z zatwierdzonym HRF Inżynier Kontraktu będzie nadzorował wykonanie dokumentacji projektowej, opiniował i weryfikował dokumenty Wykonawcy Robót oraz koordynował przebieg uzyskiwania odpowiednich rozstrzygnięć administracyjnych. Inżynier Kontraktu jest obowiązany do zapewnienia Zespołu Inspektorów Nadzoru będącego Inspektorem Nadzoru Inwestorskiego dla wszystkich Robót objętych Kontraktem. Zadaniem Inżyniera Kontraktu będzie w szczególności realizacja zadań wskazanych w poszczególnych Listach Zadań, wyszczególnionych poniżej, w punkcie 5 niniejszego Opisu Przedmiotu Zamówienia. Obowiązkiem Wykonawcy jest wdrożenie na budowie w uzgodnieniu z Zamawiającym w terminie 30 dni od daty podpisania Umowy procedur i instrukcji obowiązujących uczestników realizacji Inwestycji , w tym m. in. − procedury obiegu dokumentów, − procedury zatwierdzania wniosków materiałowych,− procedury odbioru sprzętu oraz wdrożeń oprogramowania, − procedur testowania urządzeń oraz wdrożonego oprogramowania,− procedury nadzoru zmian projektowych w tym KNA (karty nadzoru autorskiego)− opracowanie Projektu określającego niezbędne procesy decyzyjne, zakres zaangażowania kierownictwa i pracowników Zamawiającego w realizację Projektu, 2) Określenie przedmiotu zamówienia oraz szczegółowy zakres usług Inżyniera Kontraktu zawarty jest w Rozdziale II SWZ „ Opis przedmiotu zamówienia” oraz we wzorze umowy stanowiącym Rozdział V SWZ.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Zamawiający zastosował procedurę przyspieszoną zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt. 2) ustawy Prawo zamówień publicznych - zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Uzasadnienie konieczności zastosowania procedury przyspieszonej: Mając na uwadze powyższą możliwość Zamawiający wyznacza termin składania ofert 21 dni. Uzasadnienie: Zamawiający dokonuje skrócenia terminu składania ofert w postępowaniu pn. „Pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu dla Zadania Inwestycyjnego pod nazwą: Budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Koszalinie” z uwagi na wystąpienie okoliczności uzasadniających potrzebę sprawnego przeprowadzenia procedury oraz niezwłocznego zawarcia umowy z wyłonionym wykonawcą. Przedmiotowa inwestycja ma strategiczne znaczenie dla zapewnienia ciągłości oraz bezpieczeństwa systemu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie miasta Koszalina i okolicznych gmin. Realizacja przedsięwzięcia jest powiązana z wymagającym harmonogramem rzeczowo-finansowym, którego dotrzymanie jest niezbędne dla osiągnięcia zakładanych efektów ekologicznych, organizacyjnych i ekonomicznych. Jednocześnie Zamawiający stwierdza, że dokumentacja postępowania została przygotowana w sposób kompletny i umożliwia wykonawcom rzetelne przygotowanie ofert mimo skrócenia terminu. Zakres zamówienia oraz warunki udziału w postępowaniu zostały opisane w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, a zastosowany termin zapewnia zachowanie zasad uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców oraz proporcjonalności. W związku z powyższym skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione potrzebą sprawnej realizacji inwestycji o istotnym znaczeniu publicznym, przy jednoczesnym zachowaniu warunków umożliwiających wykonawcom przygotowanie i złożenie konkurencyjnych ofert.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71247000 Supervision of building work
Additional classification (cpv): 71520000 Construction supervision services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: 1) Zamawiający przewiduje możliwość zastosowania procedury określonej w dyspozycji art. 139 ust. 1 ustawy PZP, tzw. „procedury odwróconej”.2) Zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy PZP postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzi się w języku polskim. 3) Zamawiający nie przewiduje udzielenia zamówień, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy PZP. 4) Zamawiający nie dopuszcza możliwości złożenia oferty przewidującej odmienny niż określony w SWZ sposób wykonania zamówienia (oferta wariantowa). 5) Zamawiający nie dokonuje podziału zamówienia na części. Tym samym Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych, o których mowa w art. 7 pkt 15 ustawy PZP. Powody niedokonania podziału: Uzasadnienie braku podziału zamówienia na części: Podział zamówienia jest niezasadny. Usługi będą dotyczyły nadzoru nad realizacją jednego obiektu, tj. inwestycji w postaci „Budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Koszalinie”. Obiekt ten będzie zrealizowany jako funkcjonalna całość, której poszczególne elementy będą powiązane i wpływać będą na jakość funkcjonowania całości. Podział funkcji nadzoru pomiędzy kilku niezależnych wykonawców mógłby skutkować:1) rozmyciem odpowiedzialności i ryzykiem sporów kompetencyjnych; 2) obniżeniem efektywności ze względu na konieczność dodatkowych uzgodnień pomiędzy poszczególnymi wykonawcami zaangażowanych w realizację inwestycji, ryzyko ewentualnych opóźnień oraz wzrostu kosztów organizacyjnych po stronie Zamawiającego i ich wpływu na aspekty związanie z finansowaniem inwestycji;3) obniżeniem jakości i skuteczności podejmowanych działań ze względu na brak kompleksowego obrazu sytuacji po stronie funkcji nadzoru nad inwestycją. Szerokie zaangażowanie jednego Wykonawcy pozwoli mu na kompleksową ocenę działań w pełnym zakresie i na wszystkich etapach prac, udzielanie spójnych ocen oraz rekomendacji efektywnych działań.Z przyczyn organizacyjnych, kosztowych i technicznych podział zamówienia byłby więc dla Zamawiającego niekorzystny.6) Inżynier Kontraktu zobowiązany jest posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie nadzorów inwestorskich na sumę gwarancyjną 15 000 000,00 zł („Ubezpieczenie OC”), obejmujące w szczególności odpowiedzialność zawodową Inżyniera Kontraktu z tytułu pełnienia funkcji Inżyniera Kontraktu oraz wykonywania obowiązków określonych w § 3, § 4, § 6, § 17 i § 18 Rozdziału V SWZ Wzór umowy. Inżynier Kontraktu przedstawił Zamawiającemu dowód posiadania Ubezpieczenia OC przed zawarciem Umowy. Inżynier Kontraktu zobowiązany jest posiadać Ubezpieczenie OC przez cały okres realizacji Przedmiotu Umowy, tj. do końca Etapu III, oraz bez uprzedniego wezwania przekazywać Zamawiającemu dowód dysponowania Ubezpieczeniem OC zawsze, gdy umowa ubezpieczenia miałaby wygasnąć w trakcie realizacji Przedmiotu Umowy. W przypadku niewykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 3 § 16 Rozdziału V SWZ Wzór umowy , Zamawiający jest upoważniony uzyskać Ubezpieczenie OC samodzielnie, a koszty zaspokoić z Zabezpieczenia lub potrącić z płatności na rzecz Inżyniera Kontraktu. Działanie Zamawiającego polegające na zawarciu Ubezpieczenia OC za Inżyniera Kontraktu nie ogranicza odpowiedzialności Inżyniera Kontraktu względem Zamawiającego za szkody wynikające z nienależytego wykonania Umowy, o których mowa w § 3, § 4 i § 18 Rozdziału V SWZ Wzór umowy. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy, spełniają warunki udziału w postępowaniu określone przez Zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu i SWZ dotyczące: zdolności technicznej lub zawodowej: Zamawiający wymaga, aby Wykonawca wykazał, że: 2.4.1.) posiada niezbędne doświadczenie wyrażające się należytym wykonaniem, w okresie ostatnich 10 lat przed terminem upływu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy, to w tym okresie: 2.4.1.a) co najmniej jednej usługi, w ramach której zapewnił pełnienie przez wskazaną przez siebie osobę funkcji Inżyniera Rezydenta, który kierował zespołem w ramach świadczenia usług Inżyniera Kontraktu lub był Kierownikiem Kontraktu lub był Przedstawicielem Wykonawcy lub pełnił funkcję równoważną dla zadania inwestycyjnego, i polegających na budowie lub przebudowie obiektu energetycznego lub ochrony środowiska, takiego jak ciepłownia, elektrociepłownia, oczyszczalnia ścieków, obiekt zagospodarowania odpadów, z wyjątkiem składowiska odpadów, w ramach którego zainstalowana i uruchomiona została instalacja o wartości nadzorowanych robót budowlanych i dostaw co najmniej 50 mln zł netto dla pojedynczego obiektu; Oraz 2.4.1.b) co najmniej jednej usługi, w ramach której zapewnił pełnienie przez wskazaną przez siebie osobę funkcji − Inspektora Nadzoru w specjalności konstrukcyjno-budowlanej – który pełnił funkcję inspektora nadzoru lub kierownika budowy przy realizacji co najmniej jednej spalarni odpadów lub co najmniej jednej elektrowni (nr PKOB 2302) o nominalnej mocy cieplnej kotła nie mniejszej niż 8 MWt; Oraz 2.4.1.c) co najmniej jednej usługi, w ramach której zapewnił pełnienie przez wskazaną przez siebie osobę funkcji − Inspektora Nadzoru branży mechanicznej – który pełnił funkcję inspektora nadzoru lub kierownika budowy lub kierownika robót w branży technologicznej, przy budowie co najmniej jednej spalarni odpadów lub jednej elektrowni (nr PKOB 2302) o nominalnej mocy cieplnej kotła nie mniejszej niż 8 MWt. 2.4.2) dysponuje co najmniej niżej wymienionymi osobami, zdolnymi do wykonania zamówienia, które to osoby zostaną skierowane przez Wykonawcę do jego realizacji: Inżynier Rezydent, Inspektor Nadzoru w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, ( pozostałe osoby zostały wyszczególnione w Rozdziale I i Rozdziale II SWZ.
Options:
Description of the options: Zamawiający przewiduje skorzystanie z opcji, o której mowa w art. 441 PZP; Zamawiający, na podstawie art. 441 ustawy Prawo Zamówień publicznych, przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji tj. wydłużenia terminu realizacji przedmiotu zamówienia w zakresie nadzoru w okresie gwarancyjnym w terminie 43 miesięcy od podpisania protokołu odbioru końcowego Kontraktu, a po upływie etapu III, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 4) Rozdziału V SWZ wzór umowy. Zamawiający zastrzega sobie możliwość skorzystania z prawa opcji w przypadku, gdy będzie to leżeć w interesie Zamawiającego i wynikać z jego bieżących potrzeb. Prawo opcji jest jednostronnym uprawnieniem Zamawiającego, z którego może, ale nie ma obowiązku skorzystać w ramach realizacji przedmiotu zamówienia. W przypadku nie skorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji Wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia z tego tytułu. Warunki skorzystania z prawa opcji:1) skorzystanie z zamówienia opcjonalnego (prawa opcji) uzależnione będzie od potrzeb Zamawiającego,2) o zamiarze skorzystania z prawa opcji, jego zakresie i terminach realizacji usług opcjonalnych Zamawiający poinformuje Wykonawcę pisemnie, w formie oświadczenia woli w terminie nie później niż 10 dni przed dniem zakończenia podstawowego terminu wykonania przedmiotu umowy. Brak stosownego oświadczenia świadczy o rezygnacji skorzystania z prawa opcji 3) jeżeli Zamawiający skorzysta z prawa opcji obowiązkiem umownym Wykonawcy jest wykonanie świadczenia w zakresie objętym przedmiotem zamówienia, 4) skorzystanie z prawa opcji nie wymaga aneksowania umowy lub jej zmiany. 5. Realizacja dodatkowego zakresu zamówienia w ramach prawa opcji nastąpi na zasadach identycznych jak realizacja zamówienia podstawowego. Wymagany termin realizacji zamówienia: od dnia podpisania umowy do dnia 31.07.2030 r., Inżynier Kontraktu zobowiązuje się do sprawowania kompleksowego nadzoru inwestorskiego nad Zadaniem Inwestycyjnym do czasu faktycznego zakończenia robót budowlanych, rozliczenia końcowego Umowy na Roboty oraz w okresie pierwszych 13 miesięcy gwarancji i rękojmi udzielonych przez WR.