656648-2026 - Competition
Sweden – Refuse-collection vehicles – Elektrisk 2-facks sopbil
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Elektrisk 2-facks sopbil
Description: Upphandlingen omfattar köp av en (1) elektrisk 2-facks sopbil, fritt levererad till Alingsås kommun, inklusive garanti, service och reservdelar.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34144511 Refuse-collection vehicles
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131411:Lot:1
Additional classification (cpv): 31100000 Electric motors, generators and transformers, 90512000 Refuse transport services, 34144900 Electric vehicles, 34144500 Vehicles for refuse and sewage, 34100000 Motor vehicles, 34140000 Heavy-duty motor vehicles
656648-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Sopbilar – Elektrisk 2-facks sopbil
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelElektrisk 2-facks sopbil
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34144511 Sopbilar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 90512000 Avfallstransport, 34144900 Elfordon, 34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten, 34100000 Motorfordon, 34140000 Tyngre motorfordon