2. Procedure
Procedure
Title: Løvbakkernes Vandværk
Description: Ordregiver udbyder en totalentreprisekontrakt vedrørende projektering, opførelse og idriftsættelse af Løvbak-kernes Vandværk nord for Herning. Vandværk placeres på matrikel nr. 1r, Gullestrup, Herning Jorder. Det nye vandværk skal have en produktionskapacitet på 3 millioner m³/år, med mulighed for udvidelse til 4,5 millioner m³/år efter 2040. Hovedformålet med det nye vandværk er at sikre fremtidens produktion af drikkevand og højne Herning Vands forsyningssikkerhed. Desuden ønskes muligheden for at kunne udvide vandværket på sigt og sikre fleksibilitet i forhold til den fremtidige efterspørgsel på rent vand. Det nye vandværk ved Løvbakkerne omfatter blandt andet byggemodning, vandværksbygning, el- og maskinan-læg, håndtering af skyllevand og overfladevand, vejanlæg og udenomsarealer på vandværksgrundens matrikel. Visionen hos ordregiver er, at vandværket opføres på en måde, hvor det integreres harmonisk og naturligt i land-skabet. Samtidig ønskes placeringen tæt på forsyningens boringer og eksisterende læringsmiljøer udnyttet, så vandværkets udearealer bliver centrum for et nyt læringsrum med fokus på bæredygtig vandforvaltning, grund-vandsbeskyttelse og formidling om vand. Det nye vandværk forventes færdigt medio 2029.
Internal identifier: TN833472A
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Umiddelbart efter meddelelse om prækvalifikation vil ordregiver anmode de prækvalificerede om at fremsende dokumentation for oplysningerne angivet i ESPD'et, jf. fristen for indsendelse af dokumentation i tidsplanen ovenfor. Hvis en ellers prækvalificeret virksomhed meddeler ordregiver, at virksomheden ikke ønsker at forblive i udbuddet, eller hvis virksomheden ikke kan fremsende behørig ESPD-dokumentation, forbeholder ordregiver sig retten til at prækvalificere 'den næste i rækken'. En virksomhed, der prækvalificeres som 'den næste i rækken' vil fortsat få tilstrækkelig tid til tilbudsudarbejdelsen, men må i sagens natur være indstillet på at have mindre tid end de allerede prækvalificerede (øvrige) virksomheder. Hvilken dokumentation der er relevant kan konstateres via onlineplatformen e-Certis og skal indeholde dokumentation for udelukkelsesgrunde og de økonomiske og finansielle mindstekrav. Derudover må tilbudsgiver ikke have tilknytning til russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland, jf. EU forordning ”om restriktive foranstaltninger i henhold til Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine” (Forordning nr. 833/2014 af 31. juli 2014 som ændret af Rådet forordning (EU) nr. 2022/576 af 8. april 2022). Tilbudsgiver skal fremsende udfyldt og underskrevet tro og love-erklæring som dokumentation. Der vil blive afholdt besigtigelse og informationsmøde inden for det i udbudstidsplanen oplyste tidsrum. Besigti-gelsen og informationsmødet afholdes hos Herning Vand, Ålykkevej 5, 7400 Herning. Der ydes deltagelsesvederlag over to faser: 1. Ordregiver betaler et deltagelsesvederlag på DKK 150.000 til hver tilbudsgiver, der afleverer et indleden-de tilbud og deltager i den første forhandlingsrunde for derefter at aflevere et konditionsmæssigt tilbud. 2. Ordregiver betaler derudover et deltagelsesvederlag på DKK 25.000 til hver tilbudsgiver der deltager i en evt. 2. forhandlingsrunde og herefter afleverer et konditionsmæssigt endeligt tilbud. Den tilbudsgiver, der får tildelt opgaven, modtager intet deltagelsesvederlag. Nærværende udbud omfatter alle arbejder vedr. opførelsen af Løvbakkernes Vandværk. Se Arbejdsbeskrivelser for uddybning af grænseflader og beskrivelse af projektets omfang. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele aftalen på baggrund af det indledende tilbud, og i givet fald såle-des ikke gennemføre forhandlinger med tilbudsgiverne. Tilbudsgiverne bør således være opmærksomme på, at det indledende tilbud er fuldstændigt, konkurrencedygtigt og konditionsmæssigt. Vælger ordregiver at gennemføre forhandlingsforløbet, vil det som udgangspunkt foregå mundtligt. Der vil dog være mulighed for at foretage en skriftlig forhandling, hvis ordregiver anser det for hensigtsmæssigt. Der afholdes individuelle forhandlingsmøder med hver tilbudsgiver. Tilbudsgiverne vil på de individuelle møder få lejlighed til at præsentere deres tilbud samt besvare opklarende spørgsmål fra ordregiver, ligesom tilbudsgi-verne på disse møder vil blive orienteret om styrker og svagheder ved deres tilbud. Ordregiver forbeholder sig retten til at lade forhandlingerne forløbe i flere faser med henblik på at begrænse antallet af tilbudsgivere undervejs (shortlistning). Forhandlingsfasen afsluttes ved, at ordregiver anmoder tilbudsgiverne om at aflevere enten et revideret eller et endeligt tilbud afhængig af, om det vurderes hensigtsmæssigt at igangsætte en 2. forhandlingsrunde. Efter sidste forhandlingsrunde anmodes tilbudsgiverne om at afgive endeligt tilbud. Under henvisning til Forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 65 kan det oplyses, at den udbudte opgave ikke opdeles i delkontrakter, da Herning Vand A/S har vurderet, at henset til opgavens karakteristika løses den mest hensigtsmæssigt af én totalentreprenør. Dette skyldes blandt andet hensynet til opgavens tekniske kompleksitet samt kontraktuelle og tidsmæssige forhold.
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Ordregiver udbyder en totalentreprisekontrakt vedrørende projektering, opførelse og idriftsættelse af Løvbak-kernes Vandværk nord for Herning