656907-2026 - Competition
Finland – Ambulance services – Sairaankuljetuspalvelujen ja ensihoitopalvelun D-tehtävien dynaaminen toimittajarekisteri
Contract notice – light regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Sairaankuljetuspalvelujen ja ensihoitopalvelun D-tehtävien dynaaminen toimittajarekisteri
Description: Tällä ilmoituksella HUS-yhtymä (myöhemmin myös Tilaaja tai Hankintayksikkö) perustaa dynaamisen toimittajarekisterin hankkiakseen sairaankuljetuspalveluja sekä ensihoitopalvelun D-tehtävien tuottamista koskevaa palvelua HUS-yhtymälle. Varsinaiset hankinnat tehdään dynaamisen toimittajarekisterin sisäisillä kilpailutuksilla. Kyseessä on julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, hankintalaki) liitteen E mukainen kansallisen kynnysarvon ylittävä sosiaali- ja terveyspalveluiden hankinta. Dynaaminen toimittajarekisteri on jaettu hankittavan palvelun ominaisuuksien perusteella seuraaviin luokkiin: Luokka 1 Sairaankuljetuspalvelu perustason suoraohjausyksiköillä Luokka 2 Sairaankuljetuspalvelu hoitotason suoraohjausyksiköillä Luokka 3 Sairaankuljetuspalvelu ylivuotoyksiköillä Luokka 4 Ensihoitopalvelun D-tehtävien tuottaminen perustason yksiköillä. Luokat ja hankittava palvelu on kuvattu tarkemmin Liitteessä 2 Palvelukuvaus. Ehdokas voi jättää hakemuksen yhteen tai useampaan toimittajarekisterin luokkaan. Kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat hyväksytään mukaan dynaamiseen toimittajarekisteriin. Dynaamisen toimittajarekisterin toiminta on kuvattu tarkemmin tämän osallistumispyynnön liitteessä 1. Hankintayksikkö käsittelee saapuneet osallistumishakemukset Liitteessä 1 kuvatun mukaisesti. Uudet ehdokkaat voivat jättää osallistumishakemuksen ja päästä mukaan dynaamiseen toimittajarekisteriin koko toimittajarekisterin voimassaolon ajan, mikäli ne täyttävät osallistumispyynnöllä ja sen liitteillä asetetut vaatimukset. Dynaaminen toimittajarekisteri on voimassa 31.12.2036 saakka, ellei sitä erillisellä ilmoituksella lyhennetä tai pidennetä. HUS ei sitoudu mihinkään hankintamääriin tai määräostovelvoitteisiin tällä ilmoituksella.
Internal identifier: HUS 483-2025
Type of procedure: Restricted
Main features of the procedure: Kyseessä on julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, hankintalaki) liitteen E mukainen kansallisen kynnysarvon ylittävä sosiaali- ja terveyspalveluiden hankinta. Dynaaminen toimittajarekisteri tarkoittaa hankintayksikön itsensä suunnittelemaa, hankintalain periaatteiden mukaista kaksivaiheista menettelyä hankinnan kohteena olevien palveluiden hankkimiseen. Dynaamisella toimittajarekisterillä varaudutaan tulevien vuosien hankintatarpeisiin. Varsinaiset hankinnat tehdään hankintamenettelyn toisessa vaiheessa eli dynaamisen toimittajarekisterin sisäisillä kilpailutuksilla. Sisäiset kilpailutukset järjestetään aina luokkakohtaisesti kyseiseen luokkaan hyväksyttyjen toimittajien kesken. Dynaamisen toimittajarekisterin sisäiset kilpailutukset toteutetaan niin sanottuna kevennettynä kilpailutuksena, jossa voidaan käyttää myös sähköistä huutokauppaa. Katso tarkempi kuvaus Liitteestä 1. OSALLISTUMISHAKEMUKSEN JÄTTÄMINEN Hankintayksikkö käsittelee saapuneet osallistumishakemukset ja tekee päätöksen hakijan hyväksymisestä rekisteriin pääsääntöisesti 10 työpäivän kuluessa osallistumishakemuksen vastaanottamisesta. Hankintayksikkö voi pidentää määräaikaa 15 työpäivään, jos hyväksymisarvioinnissa on tarkasteltava täydentäviä asiakirjoja, muutoin tarkistettava soveltuvuusvaatimusten täyttyminen taikka muusta perustellusta syystä. Hankintayksikkö voi pidentää hakemusten arviointiaikaa, jos toimittajarekisterin sisällä ei julkaista sisäistä tarjouspyyntöä ennen rekisteriin hyväksymistä koskevien ratkaisujen tekemistä. Pidennetty arviointijakson kesto on 30 työpäivää. Katso tarkempi kuvaus Liitteestä 1. Hankintayksiköllä on oikeus tilapäisesti sulkea toimittajarekisteri esimerkiksi lomakautena tai muuna ajanjaksona, jolloin hankintoja ei tehdä ja uusien osallistumishakemusten käsittely voidaan siirtää myöhemmäksi. Tilapäisen sulun aikana yksittäisiä hankintoja ei voida järjestelmän sisällä tehdä ja osallistumishakemuksia ei lähtökohtaisesti käsitellä. Sulun aikana toimittajat voivat kuitenkin edelleen hakeutua rekisteriin ehdokkaaksi jättämällä osallistumishakemuksen. •Dynaaminen toimittajarekisteri on tilapäisesti suljettuna vuosittain juhannuspäivästä heinäkuun loppuun ja joulun aikaan 24.12.–6.1. •Poikkeuksista ilmoitetaan erikseen. Katso tarkempi kuvaus Liitteestä 1. HANKINNAT DYNAAMISEN TOIMITTAJAREKISTERIN ULKOPUOLELLA Hankintayksikkö pyrkii keskittämän sairaankuljetuspalvelujen ja ensihoitopalvelun D-tehtävien tuottamista koskevat hankinnat tähän dynaamiseen toimittajarekisteriin. Hankintayksiköllä on kuitenkin oikeus tarvittaessa hankkia kyseisiä hankinnan kohteita myös dynaamisen toimittajarekisterin ulkopuolelta. KIELI Osallistumishakemus on tehtävä suomen kielellä. Hankinta-asiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Jos ehdokas haluaa asiakirjat muulla kielellä, käännättäminen ja siitä aiheutuvat kustannukset ovat ehdokkaan itsensä vastattavina.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85143000 Ambulance services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Luokka 1 Sairaankuljetuspalvelu perustason suoraohjausyksiköillä
Description: Tämä luokka kattaa sairaankuljetuspalvelut perustason suoraohjausyksiköillä. Sairaankuljetustehtävät ovat kiireettömiä tai kiireellisiä hoitolaitossiirtoja ambulanssiyksiköllä, jotka suoritetaan HUS Sairaankuljetuksen toiminta-alueella. Potilas siirretään kiireellisyys- ja muita tehtäväkohtaisia kriteerejä noudattaen. Katso tarkempi kuvaus liitteestä 2 Palvelukuvaus.
Internal identifier: Luokka 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Luokka 2 Sairaankuljetuspalvelu hoitotason suoraohjausyksiköillä
Description: Tämä luokka kattaa sairaankuljetuspalvelut, jotka suoritetaan hoitotason suoraohjausyksiköillä. Sairaankuljetustehtävät ovat kiireettömiä tai kiireellisiä hoitolaitossiirtoja ambulanssiyksiköllä, jotka suoritetaan HUS Sairaankuljetuksen toiminta-alueella. Potilas siirretään kiireellisyys- ja muita tehtäväkohtaisia kriteerejä noudattaen. Katso tarkempi kuvaus liitteestä 2 Palvelukuvaus.
Internal identifier: Luokka 2-1
Lot: LOT-0003
Title: Luokka 3 Sairaankuljetuspalvelu ylivuotoyksiköillä
Description: Tämä luokka kattaa sairaankuljetuspalvelut ylivuotoyksiköillä. Sairaankuljetustehtävät ovat kiireettömiä tai kiireellisiä hoitolaitossiirtoja ambulanssiyksiköllä, jotka suoritetaan HUS Sairaankuljetuksen toiminta-alueella. Potilas siirretään kiireellisyys- ja muita tehtäväkohtaisia kriteerejä noudattaen. Katso tarkempi kuvaus liitteestä 2 Palvelukuvaus.
Internal identifier: Luokka 3-2
Lot: LOT-0004
Title: Luokka 4 Ensihoitopalvelun D-tehtävien tuottaminen perustason yksiköillä
Description: Luokan 4 palvelu tarkoittaa Husin ensihoitopalvelun hätäkeskuksen välittämien D-tehtävien tuottamista perustason ensihoitoyksiköllä ja sen edellyttämän valmiuden ylläpitoa Helsingin kaupungin, Vantaa-Keravan hyvinvointialueen ja Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen (ensisijaisesti Espoon, Kirkkonummen ja Kauniaisten kuntien alueet; ns. entinen Jorvin alue) toiminta-alueilla. Palveluntuottaja suorittaa hätäkeskuksen välittämät tehtävät hätäkeskuksen tekemään riskinarvioon ja kiireellisyysluokitukseen sekä ensihoidon vastuulääkärin antamiin toimintaohjeisiin perustuen. Hätäkeskus voi myös ohjeistuksensa mukaan tarvittaessa hälyttää yksikön ensivasteena korkeariskisiin tehtäviin lähimmän tarkoituksenmukaisen yksikön periaatteen mukaan tilanteissa, joissa kiireellisistä (A-C) tehtävistä vastaava organisaatio (pelastuslaitos) ml. sen ensivasteyksiköt ei kapasiteettivajeen vuoksi pysty niitä asianmukaisessa ajassa hoitamaan (HUSin ja pelastuslaitosten yhteistoimintasopimus). Tämä toiminta on tarkoitettu tarvittaessa tukemaan varsinaisen ensivastepalvelujen tuottajan (pelastuslaitos) palveluita. Vastaavasti yksityisen palveluntuottajan yksikkö voidaan hälyttää kiireellisiin tehtäviin kuljetusyksiköksi pelastuslaitoksen ruuhkatilanteissa. Katso tarkempi kuvaus liitteestä 2 Palvelukuvaus.
Internal identifier: Luokka 4-3