See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Intretinere curenta pe timp de iarna -DRDP-Constanta – SDN Slobozia - Acord cadru 4 ani
Description: Intretinere curenta pe timp de iarna -DRDP-Constanta –SDN Slobozia - Acord cadru 4 ani. Valoare estimata maxima acord cadru: 47.170.253,71 lei, fara TVA. Valoare estimata minima acord cadru: 35.015.066,24 lei, fara TVA. Frecventa si valoarea contractelor care urmeaza sa fie atribuite: minim 2 contract subsecvent pe an. Valoarea celui mai mare contract subsecvent : 11.773.983,48 lei fara TVA. Valoarea celui mai mic contract subsecvent: 3.535.876,86 lei fara TVA. Cantitatile minime si maxime aferente acordului cadru cat si cantitatile estimate minima si maxima aferente unui contract subsecvent se regasesc ca Anexe la documentatia de atribuire/caietul de sarcini. A. Conform art. 160 alin. 1 din Legea 98/2016, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari/informatii suplimentare in legatura cu Documentatia de Atribuire este in a 20-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. B)Conform obligatiei prevazute la art.160 alin 2 din Legea 98/2016, modificata si completata, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si concret la toate solicitarile de clarificari in a 11-a zi dinainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Orice solicitare de clarificare transmisa dupa data mentionata la punctul A), va pune autoritatea contractanta in imposibilitatea de a oferi un raspuns in termenul mentionat la punctul B) si drept urmare orice solicitare de clarificare in termenele mentionate se va considera tardiva. C. Orice solicitare de clarificare transmisa dupa data mentionata la punctul A, va pune AC in imposibilitatea de a oferi un raspuns si drept urmare se va considera TARDIVA. D. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
Internal identifier: 16054368/2024/1108/S/1+2
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90620000 Snow-clearing services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Intretinere curenta pe timp de iarna -DRDP-Constanta –SDN Slobozia - Acord cadru 4 ani. Valoare estimata maxima acord cadru: 47.170.253,71 lei, fara TVA. Valoare estimata minima acord cadru: 35.015.066,24, fara TVA. Frecventa si valoarea contractelor care urmeaza sa fie atribuite: minim 2 contract subsecvent pe an. Valoarea celui mai mare contract subsecvent : 11.773.983,48 lei fara TVA. Valoarea celui mai mic contract subsecvent: 3.535.876,86 lei fara TVA. Cantitatile minime si maxime aferente acordului cadru cat si cantitatile estimate minima si maxima aferente unui contract subsecvent se regasesc ca Anexe la documentatia de atribuire/caietul de sarcini. Activitatea de intretinere pe timp de iarna se va efectua în conformitate cu prevederile „Normativului privind prevenirea si combaterea înzăpezirii drumurilor publice “ – indicativ AND nr. 525/2013 si consta in: -Montarea panourilor/sistemelor parazapezi (dupa caz) -Demontarea panouri /sistemelor parazapezi, acestea se vor preda cu proces verbal Beneficiarului (dupa caz) - Deszapezirea mecanica -Activitatea de deszapezire a drumurilor nationale se va efectua in conformitate cu prevederile „Normativului privind prevenirea si combaterea înzăpezirii drumurilor publice “ – Indicativ AND nr. 525/2013 si a „Ghidului privind prevenirea si combaterea inzapezirii drumurilor publice” - avizat in Consiliul Tehnico-Economic al CNAIR-SA cu nr.5036/01.04.2021 si consta in: • raspandirea mecanica a materialelor antiderapante sau a substantelor chimice in scopul prevenirii sau combaterii poleiului, ghetii sau a zapezii (ore); • patrularea cu utilaje pentru informarea privind starea drumurilor nationale, drumurilor expres si a autostrazilor sau pentru prevenirea inzapezirii in timpul ninsorilor linistite sau al viscolelor moderate (viteza vantului sub 30 km/h) (ore); • deszapezirea mecanica cu utilaje specifice (ore); • degajarea vehiculelor inzapezite care impiedica actiunea de deszapezire de pe platforma drumurilor (ore). Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a modifica contractele subsecvente potrivit art. 221 din Legea 98/2016 modificata si completata, cu conditia ca aceste modificari sa nu se incadreze in prevederile art. 221 alin. (7) din Legea 98/2016, modificata si completata, adica sa nu reprezinte modificari substantiale. Obiectul modificarilor:1.Partile contractului.2. Modificari ale cantitatilor si modificari ale sortotipurilor de utilaje din Contract, in baza de deszapezire si intre baze.3. Modificari generate de omiterea unor servicii.4. Modificari ale duratei de prestare.5. Modificari generate de autoritati centrale/locale, cerute prin diverse avize/acorduri/autorizatii.6. Modificari generate de renuntare la unele servicii.7. Modificari generate de includerea de noi subcontractanti si/sau inlocuirea subontractantilor initiali. Cauza modificărilor:-schimbare statut.-conditii meteorologice.-omiterea/suplimentarea unor servicii din caietul de sarcini;-diverse cerinte ale autoritatilor locale/centrale;-adaugare/schimbare subcontractanti Limitele modificărilor: -Conform prevederilor legale in vigoare; Oportunitatea modificărilor: Pentru a nu bloca prestarea serviciilor si ducerea la indeplinire a obiectului contractului subsecvent. Mecanismul propus pentru realizarea eventualelor modificări:Conform prevederilor contractuale legale. Orice modificare se va materializa intr-un Act Aditional la contractul ce va fi semnat de Furnizor si Achizitor.
Internal identifier: 1