2. Procedure
Procedure
Title: SR-urakka, Uudisrakennus, Helsinki, Hermanni, Heka Hermanninranta Albumikatu 3
Description: Hankinnan kohteena on asuinkerrostalojen rakentaminen Helsingin Hermanninrantaan SR-urakkana sisältäen kokonaissuunnittelun (mm. ark, rak, lvias, energia, pohjarakennus, elinkaari, akustiikka) ja rakennusteknisten töiden lisäksi kaikki LVIAS- ja pihatyöt. Kokonaisurakkaan lukeutuvat: - Tontit 21685/2 ja 21685/3 (yhdistetään mahdollisesti myöhemmin) Heka Hermanninranta Albumikatu 3 Hankkeen erityispiirteitä: - Kohde koostuu kahdesta erillisestä kerrostalosta ja piha-alueesta, jotka muodostavat puolet korttelikokonaisuudesta. - Kohde voidaan toteuttaa joko puu- tai betonirunkoisena. Betonirunko edellyttää poikkeamispäätöksen hakemista, josta urakoitsija vastaa. - Asuntoala n. 11 040 asm2 ja liiketilan ala n. 55 htm2 lukeutuvat tarjouspyyntöön hankittavaan määrään. - Urakoitsija vastaa kaikesta suunnittelusta. Suunnittelu voidaan aloittaa esisopimuksen allekirjoituksen jälkeen. Rakennustyön arvioitu alkamisajankohta on 04/2028 ja työt tulee aloittaa viimeistään 06/2028. Hankintaa ei jaeta osiin, sillä usean toimittajan malli tuottaisi epätarkoituksenmukaisen sopimuskokonaisuudenaikataulunhallinnan sekä töiden yhteensovittamisen kannalta. Hankinnan kohde on tarkemmin kuvattu tarjouspyynnön liitteenä olevissa kaupallisissa ja teknisissä asiakirjoissa. Liiteasiakirjat löytyvät julkaisun Tarjouspalvelu-sivuilta kohdassa "Liitteet ja linkit" ilmoitetusta linkistä.
Internal identifier: 2825001094
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Ei lisähankintamahdollisuuksia.