See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Rakentamisen suunnittelun kilpailutus mm. arkkitehtipalvelut, rakennuttaminen, LVIAS
Description: Sansia kilpailuttaa rakentamisen asiantuntija- ja suunnittelupalvelut yhteishankintana. Hankinta on jaettu yhdeksään (9) osa-alueeseen: 1. ARK ja PS suunnittelupalvelut 2. RAK suunnittelupalvelut 3. Sähkösuunnittelun palvelut 4. LVIA suunnittelun palvelut 5. Rakennusterveyspalvelut (kunto- ja sisäilmatutkimus-, asbesti- ja haitta-ainekartoitus- ja kosteudenhallintapalvelut) 6. Rakennuttajakonsulttipalvelut 7. Rakennustyövalvojapalvelut 8. Sähköasiantuntijapalvelut 9. LVI asiantuntijapalvelut Tarjouksen voi jättää yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Puitejärjestely alkaa arviolta 1.3.2027 ja on voimassa määräaikaisena kaksi vuotta. Varsinaisen sopimuskauden jälkeen on mahdollisuus kahteen (2) yhden (1) vuoden mittaiseen optiokauteen. Sopimuskaudet 2+1+1.
Internal identifier: 23252
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: ARK ja PS suunnittelupalvelut
Description: Tilaajan kiinteistöjen rakennussuunnittelun asiantuntijapalvelut sisältäen seuraavat tehtävät: Suunnittelutehtävään sisältyvät arkkitehti- ja pääsuunnittelutehtävät Arkkitehtisuunnittelun tehtäväluettelon ARK18 (RT 103253) sekä Pääsuunnittelun tehtäväluettelon PS18 (RT 103254) mukaisessa laajuudessa.
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: RAK suunnittelupalvelut
Description: Rakennesuunnittelijan tehtävät Tehtäviin kuuluu rakennesuunnittelun työtehtävät Rakennesuunnittelun tehtäväluettelon RAK 18 mukaisesti.
Internal identifier: 2-1
Lot: LOT-0003
Title: Sähkösuunnittelun palvelut
Description: Sähkösuunnittelijan tehtävät Tehtäviin kuuluu sähkösuunnittelun työtehtävät. Työt perustuvat Taloteknisen suunnittelun tehtäväluetteloon TATE18 RT 10-11290.
Internal identifier: 3-2
Lot: LOT-0004
Title: LVIA suunnittelun palvelut
Description: LVIA-suunnittelijan tehtävät Tehtäviin kuuluu LVIA-suunnittelun työtehtävät sisältäen rakennusten lämpö-, vesi-, viemäri- ja ilmastointijärjestelmien suunnittelu ja yleisemmin käytettyjen perusratkaisuiden ja järjestelmien soveltaminen kohteeseen. Työ voi kohdistua uudisrakennus tai korjausrakennuskohteeseen, jotka vaihtelevat omakoti-, rivi- ja kerrostaloista liike- ja teollisuuskiinteistöihin.
Internal identifier: 4-3
Lot: LOT-0005
Title: Rakennusterveyspalvelut (kunto- ja sisäilmatutkimus-, asbesti- ja haitta-ainekartoitus- ja kosteudenhallintapalvelut)
Description: Tilaajan kiinteistöjen rakennusterveysasiantuntijapalvelut sisältäen seuraavat tehtävät: - Kuntotutkimuspalvelut - Sisäilmatutkimuspalvelut - Asbesti- ja haitta-ainekartoituspalvelut - Kosteudenhallintapalvelut
Internal identifier: 5-4
Lot: LOT-0006
Title: Rakennuttajakonsulttipalvelut
Description: Rakennuttajakonsultin tehtävät - Rakennuttajatehtävät - Kustannuslaskenta - Kosteudenhallintakoordinaattori - Työturvallisuuskoordinaattori
Internal identifier: 6-5
Lot: LOT-0007
Title: Rakennustyövalvojapalvelut
Description: Rakennustyövalvojan tehtävät: Tehtäviin kuuluvat talonrakennushankkeiden työmaavalvontatehtävät. Työmaavalvonta toteutetaan kulloinkin voimassa olevan lainsäädännön, viranomaismääräysten sekä RT-kortiston työmaavalvontaa koskevien ohjeiden ja tehtäväluetteloiden mukaisesti.
Internal identifier: 7-6
Lot: LOT-0008
Title: Sähköasiantuntijapalvelut
Description: Sähköasiantuntijan tehtävät: Sähköasiantuntija vastaa talotekniikan työnaikaisesta sähkötöiden valvonnasta. Talotekniikan parissa työ kohdistuu kiinteistöjen sähköteknisiin järjestelmiin, joita ovat esimerkiksi sähköasennukset, telelaitteet, rakennusautomaatio ja hälytinjärjestelmät.
Internal identifier: 8-7
Lot: LOT-0009
Title: LVIA asiantuntijapalvelut
Description: LVIA-asiantuntijan tehtävät: LVIA-asiantuntija vastaa talotekniikan työnaikaisesta LVIA-töiden valvonnasta. LVIA-asiantuntija voi toimia myös rakennustuotannossa, jossa työ voi olla esimerkiksi hankkeiden johtamista, projektinhoitoa ja työnjohtoa. Valvontatehtäviin kuuluu esimerkiksi LVIA-suunnitelmien tarkistamista sekä LVIA-järjestelmien asennusten valvontaa työmailla sekä vastaanotto- ja muita tarkastuksia. Tehtäviin voi kuulua myös tarjouslaskentaa, tarjouspyyntöjen laatimista, urakkatarjousten vertailua sekä ostoja ja myyntiä.
Internal identifier: 9-8