657617-2026 - Competition
Romania – Medical equipments – Echipamente medicale 2026 (3)
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Echipamente medicale 2026 (3)
Description: Achiziția de echipamente medicale 9 loturi Clauză suspensivă (Lot 1-7): “Procedura de atribuire a contractului de achiziție publică este inițiată sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de alocarea creditelor bugetare cu această destinație, semnarea contractului făcându-se cu respectarea dispozițiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. Având în vedere dispozițiile Legii 98/2016 privind achizițiile publice și H.G. nr. 395/2016, cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Contractantă precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin alocarea creditelor bugetare cu această destinație. În cazul în care, indiferent de motive, creditele bugetare nu vor fi alocate, pe o perioada de 18 luni de la data aprobarii raportului procedurii, procedura de atribuire se va anula de drept, în condițiile în care nu există o altă sursă de finanțare, în conformitate cu prevederile art.212 alin.(1) lit.c) teza 2 din Legea 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție publică. Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că Autoritatea Contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă Autoritatea Contractantă a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă. Perioada maxima pentru care operează clauza suspensiva este de 18 luni, astfel încât, in cazul in care condiția provind asigurarea finanțarii nu este îndeplinita, procedura de atribuire este anulata Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 Numar zile pana la care se va raspunde la clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor:11
Internal identifier: 4278728_2026_PAAPD1636913
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33100000 Medical equipments
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Sistem robotic pentru asistarea interventiilor de artroplastie de sold, genunchi, umar
Description: Achizitia de echipamente – conform fiselor tehnice si criteriilor de atribuire pentru LOT 1, anexa la Caietul de Sarcini
Internal identifier: 1
Lot: LOT-0002
Title: Masă de operație dedicată chirurgiei ortopedice, cu blat radiotransparent șisistem de fixare stabilă
Description: Achizitia de echipamente – conform fiselor tehnice si criteriilor de atribuire pentru LOT 2, anexa la Caietul de Sarcini
Internal identifier: 2
Main classification (cpv): 33192230 Operating tables
Lot: LOT-0003
Title: Lampă chirurgicală
Description: Achizitia de echipamente – conform fiselor tehnice si criteriilor de atribuire pentru LOT 3, anexa la Caietul de Sarcini
Internal identifier: 3
Main classification (cpv): 31524110 Operating-theatre lamps
Lot: LOT-0004
Title: Sistem mobil de imagistică intraoperatorie cu reconstrucție tridimensională (C-arm 3D)
Description: Achizitia de echipamente – conform fiselor tehnice si criteriilor de atribuire pentru LOT 4, anexa la Caietul de Sarcini
Internal identifier: 4
Lot: LOT-0005
Title: Sisteme de motoare ortopedice
Description: Achizitia de echipamente – conform fiselor tehnice si criteriilor de atribuire pentru LOT 5, anexa la Caietul de Sarcini
Internal identifier: 5
Main classification (cpv): 31110000 Electric motors
Lot: LOT-0006
Title: Dispozitiv tip tourniquet pentru controlul hemostazei intraoperatorii
Description: Achizitia de echipamente – conform fiselor tehnice si criteriilor de atribuire pentru LOT 6, anexa la Caietul de Sarcini
Internal identifier: 6
Main classification (cpv): 33124100 Diagnostic devices
Lot: LOT-0007
Title: Aparat Bioimpedanță
Description: Achizitia de echipamente – conform fiselor tehnice si criteriilor de atribuire pentru LOT 7, anexa la Caietul de Sarcini
Internal identifier: 7
Lot: LOT-0008
Title: Osteodensiometru
Description: Achizitia de echipamente – conform fiselor tehnice si criteriilor de atribuire pentru LOT 8, anexa la Caietul de Sarcini
Internal identifier: 8
Main classification (cpv): 33111660 Bone densitometers
Lot: LOT-0009
Title: Sistem de enucleere prostată
Description: Achizitia de echipamente – conform fiselor tehnice si criteriilor de atribuire pentru LOT 9, anexa la Caietul de Sarcini
Internal identifier: 9
Main classification (cpv): 33162200 Operating-theatre instruments