2. Procedure
Procedure
Title: Furnizare echipamente medicale
Description: Obiectul contractului îl reprezintă furnizarea echipamentelor medicale, împreună cu serviciile accesorii necesare punerii acestora în funcțiune (instalare, configurare, testare, instruire personal etc). Scopul principal al achiziției îl constituie dotarea SPITALULUI MUNICIPAL TG. SECUIESC cu echipamente medicale, în vederea creșterii capacității de diagnostic și tratament. Implementarea contractului este realizată sub clauză suspensivă, în sensul că încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de alocarea creditelor bugetare cu această destinație din fondurile Ministerului Sănătății, obiectivele strategice menționate urmând a fi atinse după asigurarea finanțării. Sursa de finanțare: Bugetul Ministerului Sănătății conform clauzei suspensive. Contractul de furnizare, instalare, punere în funcțiune echipamente medicale necesare dotării SPITALULUI MUNICIPAL TG. SECUIESC se va desfașura sub incidența următoarei clauze suspensive: Procedura de atribuire a contractului de achiziție publică este inițiată sub incidența prezentei clauzei suspensive,în sensul că încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de alocarea creditelor bugetare cu această destinație din fondurile Ministerului Sanatatii, semnarea contractului făcându-se cu respectarea dispozițiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. Având în vedere dispozițiile Legii 98/2016 privind achizițiile publice și H.G. nr. 395/2016, cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Contractantă precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin alocarea creditelor bugetare cu această destinație. În cazul în care, indiferent de motive, creditele bugetare nu vor fi alocate, pe o perioada de 24 luni de la data aprobarii raportului procedurii, Autoritatea Contractanta, dupa primirea notificarii cu privire la neacordarea finantarii, își rezerva dreptul de a nu incheia contractul de achizitie și de a anula procedura, în condițiile în care nu există o altă sursă de finanțare, în conformitate cu prevederile art. 212 alin.(1) lit.c) teza 2 din Legea 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție publică. Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că Autoritatea Contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă Autoritatea Contractantă a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă. Perioada maxima pentru care operează clauza suspensiva este de 24 luni, astfel încât, in cazul in care condiția privind acordarea finantarii nu este îndeplinita, procedura de atribuire este anulata. În acest sens ofertantii vor depune o declarație pe propria raspundere ca sunt de acord cu aceste prevederi, în totalitatea lor.
Internal identifier: 4404524/2025/10
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33100000 Medical equipments
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: LOT 1 bloc operator
Description: LOT 1 bloc operator Turn artroscopie- 1 buc Instrumentar ortopedie- 2 buc Shaver – 1 buc Aspirator chirurgical – 3 buc Instrumentar chirurgical – 1 buc Instrumentar chirurgical laparotomie- 1 buc Instrumentar apendectomie- 1 buc Criocauter- 1 buc Ligasure- 1 buc Instrumentar laparoscopie- 1 buc Instrumentar obstetrica ginecologie- 2 buc Instrumentar chirurgical -trusa chiuretaj- 2 buc Instrumentar chirurgical trusa histeroctomie vaginala- 2 buc Instrumentar chirurgical gine -trusa abdominala- 2 buc Instrumentar chirurgical trusa cezariana- 3 buc Termenul maxim de livrare este de: maxim 6 luni; Valoarea estimată fără TVA a Contractului: 2.812.350,00
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 33161000 Electrosurgical unit, 33162000 Operating theatre devices and instruments, 33162200 Operating-theatre instruments, 33168000 Endoscopy, endosurgery devices
Lot: LOT-0002
Title: LOT 2 ORL
Description: LOT 2 ORL Nasofaringoscop flexibil cu canal de lucru- 1 buc, Shaver ORL- 1 buc, Timpanometru diagnostic- 1 buc, Turn endoscopie ORL- 1 buc, Aspirator chirurgical ORL – 1 buc, Electrocauter ORL – 1 buc, Termenul maxim de livrare este de: maxim 6 luni; Valoarea estimată fără TVA a Contractului: 1.049.130,00
Internal identifier: 2
Additional classification (cpv): 33124100 Diagnostic devices, 33161000 Electrosurgical unit, 33168000 Endoscopy, endosurgery devices, 33168100 Endoscopes
Lot: LOT-0003
Title: LOT 3 Explorari functionale
Description: LOT 3 Explorari functionale ECG 12 canale si imprimare pe hartie- 1 buc, Spirometru- 1 buc, Ekg – 3 buc, Electrocardiograf portabil- 1 buc, Monitor functii vitale- 3 buc, Frigider mortuar- 1 buc, Aparat anestezie – 3 buc, ECOGRAF urologie- 1 buc, Ecograf diabetologie- 1 buc, Ecograf pediatrie- 1 buc, Ecograf ginecologie- 1 buc, Ecograf gastroenterologie- 1 buc, Termenul maxim de livrare este de: maxim 6 luni; Valoarea estimată fără TVA a Contractului: 3.013.030,00
Internal identifier: 3
Additional classification (cpv): 33123200 Electrocardiography devices, 33124110 Diagnostic systems, 33172100 Anaesthesia devices, 33195000 Patient-monitoring system, 33950000 Clinical forensics equipment and supplies
Lot: LOT-0004
Title: Lot 4 Laborator
Description: Lot 4 Laborator Analizor automat de biochimie si turbidimetrie- 2buc, Analizor automat de hematologie- 1 buc, Analizor automat coagulare- 1 buc, Sistem automat de identificare si analiza a susceptibilitatii – 1 buc, Termenul maxim de livrare este de: maxim 6 luni; Valoarea estimată fără TVA a Contractului: 1.002.730,00
Internal identifier: 4
Additional classification (cpv): 38434500 Biochemical analysers, 38434520 Blood analysers, 38434570 Haematology analysers, 38434580 Immunoassay analysers
Lot: LOT-0005
Title: Lot 5 radiologie
Description: Lot 5 radiologie Computer tomograf- 1 buc, Sistem de imagistică medicală digitală cu raze X- 1 buc, Echipament de radiologie cu braț C mobil- 1 buc. Termenul maxim de livrare este de: maxim 6 luni; Valoarea estimată fără TVA a Contractului: 4.107.630,00
Internal identifier: 5
Additional classification (cpv): 33111000 X-ray devices, 33115000 Tomography devices