658628-2026 - Competition
Denmark – Architectural, construction, engineering and inspection services – Udbud af totalrådgiverkontrakt vedrørende Eskilstrup Børne- og Skolefællesskab
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Udbud af totalrådgiverkontrakt vedrørende Eskilstrup Børne- og Skolefællesskab
Description: Totalrådgiverudbud
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
Additional classification (cpv): 71200000 Architectural and related services, 71300000 Engineering services, 71420000 Landscape architectural services, 71530000 Construction consultancy services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Opgaven omfatter planlægning, projektering, opførelse, myndighedsbehandling, udførelse og idriftsættelse af en ny daginstitution samt tilhørende ombygninger og anlægsarbejder. Projektet omfatter følgende hovedydelser: 1) etablering af ny daginstitution, 2) etablering af ny niveaufri, opvarmet og overdækket forbindelsesgang mellem daginstitutionen og skolen, 3) etablering af nyt udhus inkl. overdækket og afskærmet parkering til cykler, ladvogne mv., 4) etablering af nye udearealer, herunder terrasser, stiforløb, haveanlæg, lege- og opholdsarealer mv., 5) etablering af nye p-pladser samt tilpasning af eksisterende parkeringsarealer, vejforbindelse mv., 6) etablering ny overdækket cykelparkering ved busholdepladsen, 7) transformation af eksisterende musiklokale til nyt produktionskøkken, 8) transformation af eksisterende UBC-rum under gymnastiksalen til nyt musiklokale samt 9) arkitektonisk bearbejdning og tydeliggørelse af eksisterende hovedindgang som fælles hovedindgang for skole og daginstitution. Projektet omfatter endvidere alle nødvendige følgearbejder, tekniske installationer, myndighedsforhold, tilpasninger af eksisterende forhold samt øvrige arbejder, der kræves for at sikre et fuldt funktionsdygtigt og ibrugtagningsegnet byggeri. Den samlede opgave skal projekteres og udføres som en integreret helhed, der understøtter samlokaliseringen af skole og daginstitution og sikrer velfungerende bygninger, forbindelser og udearealer for begge brugergrupper.