658641-2026 - Competition
Denmark – Construction work – Ny Korsholm Skole- og Børneunivers
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Works
2. Procedure
Procedure
Title: Ny Korsholm Skole- og Børneunivers
Description: Ny Korsholm Skole og Børneunivers placeres i den nordlige del af Norring, nord for Damsbrovej. Skolen disponeres til 230 elever fra 0.-6. klassetrin inklusive SFO og Klub. Elevgrundlaget gør skolen 1,5 sporet , hvor hver årgang rummer 32-33 elever. I en periode fra marts til august modtager skolen førskoleelever. Børneuniverset disponeres til 132 børnehave- og vuggestuebørn fordelt på i alt 7 grupper. 2 vuggestuegrupper á 16 børn og 5 børnehavegrupper á 20 børn. Udearealer disponeres til parkering, adgangsveje, lege-arealer til børnehave- og skolebørn, samt åbne afløbsrender til afvanding af regnvand.
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Main classification (cpv): 45210000 Building construction work