See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Växter, blommor och fröer
Description: Upphandlingen omfattar leverans av blommor, snittblommor, blomsterarrangemang, krukväxter, växter, fröer, plantor samt motsvarande varor under avtalstiden. Produkterna kan komma att beställas för exempelvis uppvaktningar vid födelsedagar, pensionsavgångar, avtackningar och kondoleanser samt för användning i Upphandlande myndighets verksamheter. Upphandlande myndighet avser att teckna avtal med flera leverantörer inom respektive anbudsdel för att säkerställa god geografisk täckning, tillgänglighet och valmöjligheter för beställarna. Avrop kommer att genomföras utifrån det aktuella behovet och kan därför ske från den leverantör som för det enskilda inköpet bedöms vara mest lämplig med hänsyn till exempelvis sortiment, tillgänglighet, leveransförutsättningar och övriga för uppdraget relevanta omständigheter. Upphandlingen består av två (2) anbudsdelar. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en (1) eller båda (2) anbudsdelarna. Det finns inget krav på att lämna anbud på samtliga anbudsdelar. 1. Buketter, snittblommor, krukväxter. Leverantören ska erbjuda leverans av buketter, snittblommor, krukväxter samt blomsterarrangemang. Leverantören ska ha ett brett sortiment av blombuketter och blomsterarrangemang i varierande utformning, avsedda för uppvaktning vid exempelvis födelsedagar, pensionsavgångar, avtackningar, kondoleanser samt liknande tillfällen. 2. Fröer och mindre utomhusodling Leverantören ska ha ett brett sortiment av fröer, planteringsjord, krukväxter av enklare slag (ej exklusiva floristprodukter), konstväxt och mindre utomhusodling så som lökar och penséer samt motsvarande varor under hela avtalstiden. Produkter inom detta avtalsområde kan i vissa fall även förekomma inom andra avtal som beställaren har tecknat. Beställaren förbehåller sig rätten att avropa från det avtal som bedöms vara mest ändamålsenligt för det aktuella behovet.
Internal identifier: 2026-00329
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 03121000 Horticultural products
Additional classification (cpv): 03110000 Crops, products of market gardening and horticulture, 03111000 Seeds, 03120000 Horticultural and nursery products, 03121200 Cut flowers, 39293200 Artificial flowers
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Leverantören ska erbjuda leverans av buketter, snittblommor, krukväxter samt blomsterarrangemang. Leverantören ska ha ett brett sortiment av blombuketter och blomsterarrangemang i varierande utformning, avsedda för uppvaktning vid exempelvis födelsedagar, pensionsavgångar, avtackningar, kondoleanser samt liknande tillfällen.
Internal identifier: 1880835-0
Main classification (cpv): 03121200 Cut flowers
Additional classification (cpv): 03121000 Horticultural products
Lot: LOT-0002
Title: Kravspecifikation - Buketter, snittblommor, krukväxter
Description: Leverantören ska ha ett brett sortiment av fröer, planteringsjord, Krukväxter av enklare slag (ej exklusiva floristprodukter), konstväxt och mindre utomhusodling så som lökar och penséer samt motsvarande varor under hela avtalstiden. Då Växjö Kommun arbetar ur ett hållbarhetsperspektiv är det önskvärt att leverantören använder säsongsanpassade och närproducerade blommor i den mån det är möjligt
Internal identifier: 1927108-1
Additional classification (cpv): 03111000 Seeds, 03451000 Plants, 03451200 Flower bulbs
Lot: LOT-0003
Title: Krav på leverantören
Description: Anbudsgivaren ska ha kvalitetssäkringsrutiner som säkerställer att anbudsgivaren kan utföra uppdraget i avtalad omfattning och att avtalad kvalitet blir uppnådd samt upprätthållen under avtalstiden. Har anbudsgivaren ett dokumenterat system för systematisk kvalitetssäkring, certifierat enligt SS EN-ISO 9001:2015 eller annat likvärdigt system, uppfylls kravet. Anbudsgivare, som inte är certifierad enligt ovanstående, ska ha följande: kvalitetssäkringsdokumentation som omfattar företagets processer, rutiner, organisatoriska strukturer, mål, roller och ansvar.
Internal identifier: 1880846-2
Additional classification (cpv): 03111000 Seeds, 03121200 Cut flowers
Lot: LOT-0004
Title: Kravspecifikation - Fröer och mindre utomhusodling
Internal identifier: 1927109-3
Main classification (cpv): 03111000 Seeds
Additional classification (cpv): 03111900 Flower seeds, 03451000 Plants, 03451200 Flower bulbs