2. Procedure
Procedure
Title: Klienter-och kringutrustning
Description: Upphandling av ramavtal avseende klienter och tillhörande kringutrustning för kommunens behov. Se i övrigt upphandlingsdokumenten.
Internal identifier: UE 26.087
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Se upphandlingsdokumenten
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 30200000 Computer equipment and supplies
Additional classification (cpv): 30230000 Computer-related equipment, 48000000 Software package and information systems, 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Maximala löptiden är 48 månader totalt.
658964-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Datorer och datamateriel – Klienter-och kringutrustning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor - Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Klienter-och kringutrustning
Intern identifierare: UE 26.087
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Se upphandlingsdokumenten
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel
Ytterligare klassificering (cpv): 30230000 Datorrelaterad utrustning, 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Maximala löptiden är 48 månader totalt.