659161-2026 - Competition
Denmark – Accounting, auditing and fiscal services – Revisionsydelser
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Revisionsydelser
Description: Metroselskabet og Hovedstadens Letbane udbyder Kontrakt om revision af årsrapporterne for Metroselskabet I/S og Hovedstadens Letbane I/S samt tilhørende revisionsnære ydelser. Metroselskabet I/S vil gennemføre udbudsproceduren på vegne af Hovedstadens Letbane I/S. Revisionskontrakten indgås med en varighed på 4 år med mulighed for forlængelse op til 3 gange af 12 måneders varighed.
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Procedurens hovedtræk Proceduren omfatter en prækvalifikationsfase, hvor ordregiver har til hensigt at prækvalificere i alt tre (3) egnede kandidater til den efterfølgende proces. Den efterfølgende proces vil bestå af op til to runder, hvor der kan afgives tilbud: (1) et indledende tilbud og (2) et revideret tilbud. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele kontrakten efter modtagelsen af det første reviderede tilbud. Efter hver tilbudsrunde gennemføres en forhandlingsrunde, hvor ordregiver giver tilbudsgiverne feedback. Formålet med feedbacken er at understøtte, at tilbudsgiverne kan afgive tilbud af den højest mulige kvalitet.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79200000 Accounting, auditing and fiscal services
Additional classification (cpv): 79210000 Accounting and auditing services, 79212300 Statutory audit services, 79212100 Financial auditing services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Ydelsen omfatter lovpligtig revision og påtegning af årsregnskaberne for Metroselskabet I/S og Hovedstadens Letbane I/S. Der er således tale om to særskilte revisionsopgaver, som udbydes samlet, samt revision af de til enhver tid eventuelle datterselskaber af Metroselskabet og Hovedstadens Letbane. De nuværende datterselskaber af Metroselskabet, Komplementarselskabet København Syd By ApS og København Syd By P/S, forventes overdraget primo 2027. Revisionen omfatter endvidere de erklæringer, specialregnskaber, opgørelse og indberetninger m.v., der i henhold til den til enhver tid gældende lovgivning skal forsynes med særskilt revisionspåtegning. For Metroselskabet gennemføres revisionen i samarbejde med Rigsrevisionen, som er udpeget af staten. Rigsrevisionen og Metroselskabets udpegede revisor har et fælles ansvar for den samlede revision, afgiver en fællespåtegning og revisionsprotokollat. Revisorerne aftaler den nærmere fordeling af opgaverne. Opgavefordelingen i de seneste år har været, at den af kommunerne (Københavns Kommune og Frederiksberg Kommune) udpegede revisor har varetaget den finansielle revision, mens Rigsrevisionen har varetaget den juridisk-kritiske revision (SOR 6) og forvaltningsrevisionen (SOR 7). For Hovedstadens Letbane gennemføres revisionen udelukkende af den udpegede revisor. Metroselskabet har etableret en Revisions- og bæredygtighedskomité, hvor der afholdes møde tre gange om året. Rigsrevisionen og selskabets udpegede revisor deltager i disse møder. Der er ikke etableret en tilsvarende komité i Hovedstadens Letbane. I begge selskaber deltager revisorer som udgangspunkt i 1-2 bestyrelsesmøder årligt. Herudover omfatter ydelsen sædvanlig, kortvarig assistance og rådgivning i tilknytning til revisionen, herunder besvarelse af telefoniske og øvrige løbende forespørgsler om regnskabsmæssige forhold. Revisionen skal udføres i overensstemmelse med de til enhver tid gældende danske og internationale revisionsstandarder, og revisor er i forbindelse med opgavens udførelse forpligtet til at holde sig orienteret om relevant national lovgivning, EU-regelsæt samt øvrige regler og standarder af betydning for revisionsopgaven.
Additional classification (cpv): 79210000 Accounting and auditing services, 79212300 Statutory audit services, 79212300 Statutory audit services
Options:
Description of the options: Mulighed for forlængelse af Kontrakten i 3 x 12 måneder.