659208-2026 - Competition
Romania – Bridge-design services – Servicii de elaborare a documentațiilor tehnico-economice aferente proiectului „Reabilitare/modernizare poduri pe drumuri județene”
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de elaborare a documentațiilor tehnico-economice aferente proiectului „Reabilitare/modernizare poduri pe drumuri județene”
Description: Servicii de elaborare a documentațiilor tehnico-economice aferente proiectului „Reabilitare/modernizare poduri pe drumuri județene”. Obiectul achiziției este: elaborare documentații tehnico-economice aferente proiectului „Reabilitare / modernizare poduri pe drumuri județene”, PRNV 2021-2027 Rezultatele serviciilor: 4 buc SF/DALI, 4 buc DTAC/DTAD, 4 buc PTE(PT+DDE) aferente celor 4 poduri precizate în context în vederea aprobării indicatorilor tehnico-economici ai investițiilor, pregătirii autorizației de construire și depunerea acestora pentru finanțare - execuție lucrări de reabilitare/modernizare. Identificarea culoarelor de expropriere (după caz). Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data-limită de depunere a ofertelor stabilit de către autoritatea contractantă este 18 zile. Răspunsul autorității contractante la aceste solicitări va fi transmis în a 11 -a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier: 3627315_2026_PAAPD1638911
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71322300 Bridge-design services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul achiziției este: elaborare documentații tehnico-economice aferente proiectului „Reabilitare / modernizare poduri pe drumuri județene”, PRNV 2021-2027 Rezultatele serviciilor: 4 buc SF/DALI, 4 buc DTAC/DTAD, 4 buc PTE(PT+DDE) aferente celor 4 poduri precizate în context în vederea aprobării indicatorilor tehnico-economici ai investițiilor, pregătirii autorizației de construire și depunerea acestora pentru finanțare - execuție lucrări de reabilitare/modernizare. Identificarea culoarelor de expropriere (după caz). Obiectivul specific urmărit prin atribuirea Contractului este maturizarea coordonată a celor patru investiții și recepția unică, până la termenul contractual, a ansamblului complet format din cele trei pachete tehnice: pachetul DALI, pachetul DTAC/DTOE/DTAD și pachetul PT+DE, fiecare cuprinzând componentele tehnice aferente tuturor celor patru poduri, verificate, corelate, avizate și autorizate potrivit cerințelor aplicabile. Componentele nu sunt recepționabile și plătibile separat. Documentațiile vor fundamenta lucrările de reabilitare, consolidare, modernizare și punere în siguranță a podurilor, astfel încât soluțiile propuse să asigure continuitatea și siguranța circulației rutiere și pietonale, capacitatea portantă și gabaritele conforme cerințelor actuale, durabilitatea și mentenabilitatea construcțiilor, colectarea și evacuarea apelor, protecția albiilor, malurilor și infrastructurii, racordarea la drumurile existente și accesul pentru inspecție și întreținere. Pentru DJ 109U se urmărește menținerea legăturilor localităților Băiuț și Strâmbu Băiuț, precum și a relației spre Botiza și Poienile Izei, cu DJ 109F; pentru DJ 185, legătura localităților Bistra și Valea Vișeului cu DN 18; iar pentru DJ 186D, legăturile localităților Slătioara, Glod, Poienile Izei, Botiza și Șieu cu DJ 186 și cu rețeaua rutieră regională și TEN-T. Detalierea activităților ce vor fi realizate în cadrul contractului este regăsită în cadrul Caietului de sarcini.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71328000 Verification of load-bearing structure design services, 71356200 Technical assistance services