659717-2026 - Competition
Poland – Processed potatoes – Dostawa ziemniaków obranych sterylizowanych dla Jednostki Wojskowej Nr 6021.
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Dostawa ziemniaków obranych sterylizowanych dla Jednostki Wojskowej Nr 6021.
Description: Postępowanie prowadzone jest zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2026 r. poz. 793) zwana dalej ustawą Pzp. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego zgodnie z art. 132 ustawy Pzp. Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania. Przedmiotem zamówienia jest dostawa ziemniaków obranych sterylizowanych. Kod Wspólnego Słownika Zamówień (CPV): 15313000-5 Ziemniaki przetworzone. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia określają załączniki nr 1, 1.1, 4 oraz nr 5 do SWZ tj.: Formularz ofertowy, Specyfikacja asortymentowo - cenowa, Projektowane postanowienia umowy oraz Opis przedmiotu zamówienia. Uzasadnienie: Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych, ponieważ przedmiot zamówienia obejmuje sukcesywne dostawy ziemniaków obranych sterylizowanych, które wymagają zapewnienia ciągłości dostaw, jednolitego poziomu jakości oraz sprawnej organizacji i koordynacji realizacji zamówienia. Podział zamówienia na części i powierzenie ich realizacji kilku wykonawcom mógłby utrudnić bieżącą koordynację dostaw, w szczególności w zakresie terminów, ilości oraz jakości dostarczanych produktów. W przypadku wystąpienia braków, opóźnień lub konieczności wymiany produktów konieczne byłoby dodatkowe uzgadnianie działań pomiędzy Zamawiającym a poszczególnymi Wykonawcami, co mogłoby negatywnie wpłynąć na ciągłość zaopatrzenia. Ponadto dostawy realizowane przez różnych Wykonawców mogłyby wiązać się z różnicami w jakości oraz sposobie realizacji dostaw, co utrudniałoby zapewnienie jednolitych standardów wymaganych przez Zamawiającego. Podział zamówienia mógłby również powodować zwiększenie kosztów organizacyjnych i logistycznych, związanych m.in. z obsługą kilku umów, koordynacją wielu dostaw oraz kontrolą ich prawidłowej realizacji. Z uwagi na powyższe Zamawiający uznaje, że realizacja całości zamówienia przez jednego Wykonawcę zapewni sprawniejszą organizację dostaw, większą ciągłość i przewidywalność zaopatrzenia oraz jednolity standard jakości dostarczanych ziemniaków obranych sterylizowanych, a także pozwoli ograniczyć koszty i ryzyka związane z koordynacją współpracy z wieloma Wykonawcami. Zamawiający wymaga złożenia oferty na wszystkie wymagane pozycje wykazane w załącznikach nr 1.1. do SWZ. Zamawiający w niniejszym postępowaniu przewiduje udzielenie zamówienia podstawowego (gwarantowanego) oraz ewentualnych zamówień w ramach Prawa Opcji. Informacje dotyczące zakresu zamówienia objętego Prawem Opcji, w tym zakres, termin skorzystania z tego uprawnienia przez Zamawiającego oraz zasady, na jakich będzie się to odbywało, zostały opisane w załączniku nr 4 do SWZ. Prawo Opcji jest uprawnieniem Zamawiającego, z którego może, ale nie musi, skorzystać w ramach niniejszego postępowania. Zamawiający nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu nieskierowania takiego żądania do Wykonawcy, a Wykonawcy z tytułu nie skorzystania z Prawa Opcji przez Zamawiającego nie przysługuje żadne roszczenie. Okoliczności skorzystania z opcji zostały opisane w § 3 w załączniku nr 4 do SWZ. Ilekroć w niniejszej SWZ przedmiot zamówienia jest opisany ze wskazaniem znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty dostarczane przez konkretnego Wykonawcę, jeżeli mogłoby to doprowadzić do uprzywilejowania lub wyeliminowania niektórych wykonawców lub produktów, to przyjmuje się, że wskazaniom takim towarzyszą wyrazy „lub równoważne”. Zamawiający, opisując przedmiot zamówienia, na podstawie dyspozycji wyrażonej w art. 99 ust. 4 ustawy Pzp, wskazał na znak towarowy lub pochodzenie z uwagi na specyfikę przedmiotu zamówienia oraz brak możliwości jego opisania w sposób wyczerpujący za pomocą dokładnych i zrozumiałych określeń. Opisując przedmiot zamówienia za pomocą znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty dostarczane Zamawiający określa tym samym parametry jakościowe, techniczne i cechy użytkowe, jakim musi odpowiadać przedmiot zamówienia, aby spełniać wymagania stawiane przez Zamawiającego. Przedmiot zamówienia powinien odpowiadać określonym przez Zamawiającego parametrom technicznym, funkcjonalnym i jakościowym wskazanym w opisie przedmiotu zamówienia, stanowiącym załącznik nr 5 do SWZ. Zamawiający nie zastrzega możliwości ubiegania się o udzielenie zamówienia wyłącznie przez Wykonawców, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy Pzp, tj. mających status zakładu pracy chronionej, spółdzielnie socjalne oraz innych Wykonawców, których głównym celem lub głównym celem działalności ich wyodrębnionych organizacyjnie jednostek, które będą realizowały zamówienie, jest społeczna i zawodowa integracja osób społecznie marginalizowanych. Postępowanie prowadzone jest w języku polskim w formie elektronicznej za pośrednictwem platformazakupowa.pl pod adresem https://platformazakupowa.pl/pn/ozgst. Zamawiający informuje, że instrukcje korzystania z platformazakupowa.pl dotyczące w szczególności logowania, składania wniosków o wyjaśnienie treści SWZ, składania ofert oraz innych czynności podejmowanych w niniejszym postępowaniu przy użyciu platformazakupowa.pl znajdują się w zakładce „Instrukcje dla Wykonawców" na stronie internetowej pod adresem: https://platformazakupowa.pl/strona/45-instrukcje. Oferta, oświadczenia (JEDZ), zobowiązanie składane elektronicznie muszą zostać podpisane elektronicznym kwalifikowanym podpisem.
Internal identifier: 57/2026/PN/Ż
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 15313000 Processed potatoes
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Opis przedmiotu zamówienia. Przedmiotem zamówienia jest dostawa ziemniaków obranych sterylizowanych. Kod Wspólnego Słownika Zamówień (CPV): 15313000-5 Ziemniaki przetworzone Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia określają załączniki nr 1, 1.1, 4 oraz nr 5 do SWZ tj.: Formularz ofertowy, Specyfikacja asortymentowo - cenowa, Projektowane postanowienia umowy oraz Opis przedmiotu zamówienia. Uzasadnienie: Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych, ponieważ przedmiot zamówienia obejmuje sukcesywne dostawy ziemniaków obranych sterylizowanych, które wymagają zapewnienia ciągłości dostaw, jednolitego poziomu jakości oraz sprawnej organizacji i koordynacji realizacji zamówienia. Podział zamówienia na części i powierzenie ich realizacji kilku wykonawcom mógłby utrudnić bieżącą koordynację dostaw, w szczególności w zakresie terminów, ilości oraz jakości dostarczanych produktów. W przypadku wystąpienia braków, opóźnień lub konieczności wymiany produktów konieczne byłoby dodatkowe uzgadnianie działań pomiędzy Zamawiającym a poszczególnymi Wykonawcami, co mogłoby negatywnie wpłynąć na ciągłość zaopatrzenia. Ponadto dostawy realizowane przez różnych Wykonawców mogłyby wiązać się z różnicami w jakości oraz sposobie realizacji dostaw, co utrudniałoby zapewnienie jednolitych standardów wymaganych przez Zamawiającego. Podział zamówienia mógłby również powodować zwiększenie kosztów organizacyjnych i logistycznych, związanych m.in. z obsługą kilku umów, koordynacją wielu dostaw oraz kontrolą ich prawidłowej realizacji. Z uwagi na powyższe Zamawiający uznaje, że realizacja całości zamówienia przez jednego Wykonawcę zapewni sprawniejszą organizację dostaw, większą ciągłość i przewidywalność zaopatrzenia oraz jednolity standard jakości dostarczanych ziemniaków obranych sterylizowanych, a także pozwoli ograniczyć koszty i ryzyka związane z koordynacją współpracy z wieloma Wykonawcami. Zamawiający wymaga złożenia oferty na wszystkie wymagane pozycje wykazane w załącznikach nr 1.1. do SWZ. Zamawiający w niniejszym postępowaniu przewiduje udzielenie zamówienia podstawowego (gwarantowanego) oraz ewentualnych zamówień w ramach Prawa Opcji. Informacje dotyczące zakresu zamówienia objętego Prawem Opcji, w tym zakres, termin skorzystania z tego uprawnienia przez Zamawiającego oraz zasady, na jakich będzie się to odbywało, zostały opisane w załączniku nr 4 do SWZ. Prawo Opcji jest uprawnieniem Zamawiającego, z którego może, ale nie musi, skorzystać w ramach niniejszego postępowania. Zamawiający nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu nieskierowania takiego żądania do Wykonawcy, a Wykonawcy z tytułu nie skorzystania z Prawa Opcji przez Zamawiającego nie przysługuje żadne roszczenie. Okoliczności skorzystania z opcji zostały opisane w § 3 w załączniku nr 4 do SWZ. Ilekroć w niniejszej SWZ przedmiot zamówienia jest opisany ze wskazaniem znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty dostarczane przez konkretnego Wykonawcę, jeżeli mogłoby to doprowadzić do uprzywilejowania lub wyeliminowania niektórych wykonawców lub produktów, to przyjmuje się, że wskazaniom takim towarzyszą wyrazy „lub równoważne”. Zamawiający, opisując przedmiot zamówienia, na podstawie dyspozycji wyrażonej w art. 99 ust. 4 ustawy Pzp, wskazał na znak towarowy lub pochodzenie z uwagi na specyfikę przedmiotu zamówienia oraz brak możliwości jego opisania w sposób wyczerpujący za pomocą dokładnych i zrozumiałych określeń. Opisując przedmiot zamówienia za pomocą znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty dostarczane Zamawiający określa tym samym parametry jakościowe, techniczne i cechy użytkowe, jakim musi odpowiadać przedmiot zamówienia, aby spełniać wymagania stawiane przez Zamawiającego. Przedmiot zamówienia powinien odpowiadać określonym przez Zamawiającego parametrom technicznym, funkcjonalnym i jakościowym wskazanym w opisie przedmiotu zamówienia, stanowiącym załącznik nr 5 do SWZ.
Options:
Description of the options: Zamawiający w przewiduje udzielenie zamówienia podstawowego (gwarantowanego) oraz ewentualnych zamówień w ramach Prawa Opcji. Informacje dotyczące zakresu zamówienia objętego Prawem Opcji, w tym zakres, termin skorzystania z tego uprawnienia przez Zamawiającego oraz zasady, na jakich będzie się to odbywało, zostały opisane w załączniku nr 4 do SWZ. Prawo Opcji jest uprawnieniem Zamawiającego, z którego może, ale nie musi, skorzystać w ramach niniejszego postępowania. Zamawiający nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu nieskierowania takiego żądania do Wykonawcy, a Wykonawcy z tytułu nie skorzystania z Prawa Opcji przez Zamawiającego nie przysługuje żadne roszczenie. Okoliczności skorzystania z opcji zostały opisane w § 3 w załączniku nr 4 do SWZ to: Prawo opcji (opcja zwykła oraz opcja obronno - kryzysowa: 1. Wynagrodzenie: Wynagrodzenie określone w § 2 ust. 1 stanowi maksymalną wartość zobowiązania Zamawiającego i obejmuje zamówienie podstawowe (gwarantowane) oraz wszystkie przewidziane w niniejszym paragrafie prawa opcji (opcję zwykłą oraz opcję obronno - kryzysową). Niewykorzystanie pełnej kwoty wynagrodzenia nie stanowi podstawy do dochodzenia przez Wykonawcę jakichkolwiek roszczeń. 2. Zamówienie podstawowe (gwarantowane): Zamawiający zobowiązuje się do zrealizowania co najmniej 50% ilości zamówienia podstawowego (gwarantowanego). Pozostała część zamówienia podstawowego realizowana będzie sukcesywnie, stosownie do bieżących potrzeb Zamawiającego. 3. Łączny limit zwiększenia zakresu: Zamawiający zastrzega sobie prawo do zwiększenia zakresu zamówienia ponad ilość podstawową (gwarantowaną). Łączna ilość towaru zamówiona w ramach opcji zwykłej oraz opcji obronno - kryzysowej nie może przekroczyć łącznie 33,33% ilości zamówienia podstawowego (gwarantowanego) dla każdej pozycji asortymentowej. 4. Opcja zwykła (nieplanowane przedsięwzięcia): Zamawiający zastrzega sobie prawo opcji zwykłej polegające na możliwości zwiększenia zakresu zamówienia o dodatkowe ilości towaru, do wysokości określonej w ust. 3. Opcja ta może zostać uruchomiona w przypadku wystąpienia nieplanowanych przedsięwzięć zleconych Zamawiającemu. Warunkiem uruchomienia opcji zwykłej jest uprzednie wykorzystanie 100% ilości zamówienia podstawowego (gwarantowanego) dla danego asortymentu. 5. Opcja obronno – kryzysowa: Zamawiający przewiduje możliwość zmiany umowy poprzez uruchomienie dodatkowych dostaw w sytuacjach nadzwyczajnych i obronnych, w szczególności w przypadku: 1) formalnego uruchomienia Planu Zabezpieczenia Potrzeb SZ RP; 2) wprowadzenia stopni alarmowych lub podwyższonych stanów gotowości obronnej; 3) mobilizacyjnego rozwinięcia jednostek wojskowych oraz organizacji ćwiczeń mobilizacyjnych lub rezerw osobowych; 4) realizacji działań w ramach systemu zarządzania kryzysowego, w tym przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych lub poważnych awarii na terenie RP. 6. Warunki realizacji opcji obronno – kryzysowej: W ramach uruchomionej opcji obronno - kryzysowej Wykonawca zobowiązany jest do: 1) realizacji dostaw w ilości do 100% średniej miesięcznej normy umownej (obliczanej jako iloraz ilości zamówienia podstawowego (gwarantowanego) i liczby miesięcy obowiązywania umowy); 2) dostarczenia towaru w terminie nieprzekraczającym 72 godzin od otrzymania polecenia; 3) zapewnienia dostaw do dowolnego miejsca na terenie RP wskazanego przez Zamawiającego; 4) utrzymania ciągłości łańcucha dostaw, pomimo ewentualnych ograniczeń infrastrukturalnych. 7. Tryb uruchomienia opcji: Uruchomienie każdej z opcji (zwykłej lub obronno - kryzysowej) następuje w drodze pisemnego, jednostronnego oświadczenia woli Zamawiającego. Rozliczenie dostaw realizowanych w ramach opcji następuje według cen jednostkowych określonych w załączniku nr 1 do umowy (Specyfikacja asortymentowo - cenowa). 8. Charakter prawa opcji: Prawo opcji stanowi wyłączne uprawnienie Zamawiającego, a nie jego zobowiązanie. 9. Zmiany umowy: Zmiany umowy realizowane na podstawie niniejszego paragrafu nie stanowią istotnej zmiany umowy w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych, nie prowadzą do zmiany ogólnego charakteru umowy i mogą być wprowadzane bez konieczności zawierania odrębnego aneksu. Wartość szacowana zamówienia podstawowego (gwarantowanego) wraz z zamówieniem opcjonalnym wynosi 484 680,00 zł (netto) w tym: 1) zamówienie podstawowe (gwarantowane): 363 510,00 zł (netto) 2) zamówienie opcjonalne: 121 170,00 zł (netto).