659907-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
TitleEXECUȚIE LUCRĂRI DE REABILITARE SI MODERNIZARE_3 LOTURI: • LOT 1 — „Dotarea, modernizarea și reabilitarea Șc. Gimn. nr. 7 din cadrul Colegiului Economic «Emanuil Gojdu»”, Cod SMIS 361379 • LOT 2 — „Dotarea, modernizarea și reabilitarea Colegiului Ec «EG» – Corp Liceu”, Cod SMIS 361396 • LOT 3 — „Reabilitare, modernizare și dotare Colegiul «EG» — Șc Gen nr. 3, Hunedoara”, Cod SMIS 361376
DescriptionAutoritatea Contractanta implementeaza trei proiecte cu scopul de a realiza executia lucrarilor de reabilitare si modernizare a trei unitati de invatamant din municipiul Hunedoara, respectiv Școala Gimnaziala nr. 7 din cadrul Colegiului Economic «Emanuil Gojdu»”, Colegiului Economic «Emanuil Gojdu» – Corp Liceu si Colegiul «Emanuil Gojdu» — Școala Generală nr. 3, Hunedoara, in vederea îmbunătățirii condițiilor de desfășurare a activității de învățământ, a siguranței în exploatare și a confortului ocupanților. În conformitate cu prevederile art. 161 alin. (1) din Legea 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publică are dreptul de a solicita clarificări sau informatii suplimentare în legatură cu documentația de atribuire este de 20 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. În conformitate cu prevederile art. 161 alin. (2) din Legea nr. 98/2016 cu modificările si completările ulterioare, Autoritatea Contractantă stabilește că termenul limită în care va răspunde tuturor solicitărilor de clarificare/ informațiilor suplimentare in a 10 –a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
Internal identifier2127028/PAAP PROIECT 2026 /POZITIA 1_LUCRARI
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45453000 Overhaul and refurbishment work
5. Lot
LotLOT-0001
TitleLOT 1 — „Dotarea, modernizarea și reabilitarea Școlii Gimnaziale nr. 7 din cadrul Colegiului Economic «Emanuil Gojdu»”, Cod SMIS 361379,
DescriptionClădirea (an construire 1965, regim de înălțime cu 3 niveluri, înălțime supraterană totală 13,92 m, suprafață construită 778 mp, suprafață desfășurată totală 2.334 mp) se încadrează, conform Expertizei tehnice nr. 121/2025 (ing. Munteanu Dan, expert tehnic atestat MDLPA), în categoria de importanță „C” (normală) și clasa de importanță „II”. Structura de rezistență se încadrează în clasa III de risc seismic; lucrările propuse au ca scop dotarea, modernizarea și reabilitarea imobilului și NU influențează rezistența și stabilitatea clădirii existente și nici nu modifică gradul de asigurare seismică al acesteia. Lucrările se execută în conformitate cu Proiectul Tehnic de execuție elaborat de S.C. ARHISILV S.R.L. (proiect nr. 45/2025, octombrie 2025), cu Expertiza tehnică nr. 121/2025, cu Autorizația de Construire nr. 3 din 16.01.2026 (înregistrare nr. 1619 din 12.01.2026) și cu documentațiile de specialitate anexate. Categoriile de lucrări prevăzute sunt următoarele: A. Eficientizare energetică și arhitectură • Termoizolarea fațadei — parte vitrată (înlocuirea tâmplăriei exterioare, inclusiv cea aferentă accesului în clădire, cu tâmplărie termoizolantă cu performanță ridicată) și parte opacă (termoizolarea pereților exteriori); • Termoizolarea subsolului la nivelul tavanului și a plăcii de peste ultimul etaj; • Înlocuirea învelitorii cu țiglă metalică, cu reparații/consolidări locale ale șarpantei acolo unde este necesar; • Refacerea sistemului de colectare și evacuare a apelor meteorice (jgheaburi și burlane); • Desfacerea învelitorii copertinelor, termoizolarea acestora (polistiren extrudat de 15 cm la partea superioară și 3 cm la intrados) și hidroizolarea cu membrană PVC; • Demontarea instalațiilor și a echipamentelor montate aparent pe fațadele clădirii; • Recompartimentări și schimbarea funcționalității unor spații, cu echiparea cu sistemele, aparatele și obiectele impuse de normele sanitare și de securitate la incendiu; • Refacerea pardoselilor și a finisajelor interioare, inclusiv înlocuirea integrală a tâmplăriei interioare. B. Instalații electrice • Modernizarea/înlocuirea instalațiilor electrice interioare (alimentare, distribuție, iluminat normal și de siguranță, prize și forță); • Montarea sistemului de panouri fotovoltaice pe acoperiș, cu structura de susținere aferentă. C. Instalații termice și sanitare • Modernizarea/înlocuirea instalațiilor termice — sursă de agent termic de tip pompă de căldură aer-apă tip chiller (agent apă-glicol), schimbător de căldură în plăci de 200 kW (Q = 33 m³/h), pompe de circulație, vase de expansiune de 300 l și 35 l, modul de automatizare și ventiloconvectoare tip parapet; sisteme de ventilare cu recuperare de căldură cu dublu flux, montate în perete (600 și 240 m³/h); • Modernizarea/înlocuirea instalațiilor sanitare interioare; prepararea apei calde menajere de consum cu boiler termoelectric monovalent de 300 de litri (serpentină termică și rezistență electrică). D. Instalații de siguranță și securitate • Instalația de detecție, semnalizare și avertizare la incendiu; • Instalația de stingere a incendiilor; • Instalația de supraveghere video (CCTV); • Instalația de voce-date. E. Accesibilitate • Achiziționarea și punerea în funcțiune a unui elevator cu șenile pentru scări, destinat persoanelor cu dizabilități, împreună cu refacerea finisajelor de pe rampele și podestele existente (lățime minimă 1,20 m la rampe și 1,50×1,50 m la podeste). F. Amenajări exterioare • Amenajarea terenului de baschet (placă-suport peste pământ, înlocuirea suprafeței de joc și împrejmuire proprie); refacerea trotuarelor și a aleilor din imediata proximitate a clădirii; demontarea și refacerea împrejmuirii; reconfigurarea zonelor de joacă și a aleilor (alei pavate și suprafețe de joc acoperite cu covor cauciucat/tartan) și realizarea zonei de joacă prin achiziționarea de mobilier specific — conform pieselor desenate. H. Organizare de șantier Lucrări de construcții și instalații aferente organizării de șantier, inclusiv montajul utilajelor și echipamentelor tehnologice și funcționale care necesită montaj. Contractantul are obligația de a lua toate măsurile de protejare a lucrărilor executate și a materialelor pe durata execuției, precum și de gestionare a deșeurilor conform prevederilor legale și principiului DNSH, cu aducerea amplasamentului la starea inițială la finalizarea lucrărilor.
Internal identifier1
LotLOT-0002
TitleLOT 2 — „Dotarea, modernizarea și reabilitarea Colegiului Economic «Emanuil Gojdu» – Corp Liceu”, Cod SMIS 361396
DescriptionClădirea Corp Liceu (an construire 1963, regim de înălțime S tehnic+P+2E — subsol tehnic de mici dimensiuni, înălțime supraterană totală 14,65 m, suprafață construită existentă 1.343 mp / propusă 1.383 mp, suprafață desfășurată totală existentă 4.029 mp / propusă 4.149 mp) se încadrează, conform Expertizei tehnice nr. 118/2025 (ing. Munteanu Dan, expert tehnic atestat MDLPA), în categoria de importanță „C” (normală) și clasa de importanță „II” (conform P100-1/2013). Structura de rezistență se încadrează în clasa III de risc seismic; lucrările propuse au ca scop dotarea, modernizarea și reabilitarea imobilului și NU influențează rezistența și stabilitatea clădirii existente și nici nu modifică gradul de asigurare seismică al acesteia. Lucrările se execută în conformitate cu Proiectul Tehnic de execuție elaborat de S.C. PROARHITEX S.R.L. (proiect nr. 36/2025, noiembrie 2025), cu Expertiza tehnică nr. 118/2025, cu Autorizația de Construire nr. 16 din 06.02.2026 și cu documentațiile de specialitate anexate. Categoriile de lucrări prevăzute sunt următoarele: A. Eficientizare energetică și arhitectură • Termoizolarea fațadei — parte vitrată (înlocuirea tâmplăriei exterioare, inclusiv cea aferentă accesului în clădire, cu tâmplărie termoizolantă cu performanță ridicată) și parte opacă (termoizolarea pereților exteriori cu vată minerală bazaltică de 15 cm și a soclului cu polistiren extrudat de 10 cm); tâmplăria nouă va avea performanța termică de minimum U′ ≤ 1,10 W/m²K; • Termoizolarea subsolului tehnic la nivelul tavanului și a plăcii de peste ultimul etaj cu vată minerală bazaltică de 30 cm, cu realizarea suportului de pardoseală în pod pe dulapi de lemn; • Consolidarea șarpantei existente (elemente de rezistență subdimensionate, conform memoriului de rezistență): grinzi-prag, popi și tălpi noi, arbaletrieri, clești dubli, dublarea panei de coamă, platuirea căpriorilor în zona de montaj a panourilor fotovoltaice; înlocuirea învelitorii cu țiglă ceramică; refacerea sistemului de colectare și evacuare a apelor meteorice de la nivelul acoperișului (jgheaburi și burlane); desfacerea învelitorii copertinelor de la accesul principal și de la accesul secundar, repararea elementelor din lemn și refacerea învelitorii acestora cu tablă fălțuită; recompartimentări interioare nestructurale din gips-carton și amenajarea unor grupuri sanitare noi, pe sexe și pentru persoane cu dizabilități, conform normelor de sănătate publică și PSI (inclusiv străpungerile și ghenele de instalații aferente); • Refacerea pardoselilor sălilor și reabilitare unde este cazul, inclusiv înlocuirea integrală a tâmplăriei interioare; • Demontarea instalațiilor și echipamentelor montate aparent pe fațade/acoperiș, precum și montarea/remontarea acestora după efectuarea lucrărilor de intervenție. B. Instalații electrice • Modernizarea/înlocuirea instalațiilor electrice interioare (alimentare, distribuție, iluminat normal și de siguranță, prize și forță); • Montarea sistemului de panouri fotovoltaice pe acoperiș (11,5 kWp — 20 de panouri de 575 Wp și invertor de 10 kW), cu structura de susținere aferentă; • Instalația de supraveghere video (CCTV), interioară și perimetrală; instalația voce-date (rețea structurată de telefonie, TV și date — cablu STP Cat. 6, prize RJ45 și TV); instalația de detecție și semnalizare a incendiilor; instalația de legare la pământ (priză de pământ artificială, Rd < 1 Ω) și instalația de protecție împotriva trăsnetului cu dispozitiv de amorsare tip PDA (nivel de protecție IV întărit). C. Instalații termice și sanitare • Modernizarea/înlocuirea instalațiilor termice — sursă de agent termic de tip chiller în pompă de căldură (Q încălzire = 235 kW / Q răcire = 275 kW), vas de acumulare (puffer) de 1.500 litri, pompe de circulație, distribuție și ventiloconvectoare de pardoseală; sistem de ventilare descentralizat cu recuperare de căldură de minimum 75% (recuperatoare de 140 mc/h) și convectoare electrice în grupurile sanitare; • Modernizarea/înlocuirea instalațiilor sanitare, inclusiv canalizarea interioară și racordurile la rețelele de incintă (canalizare exterioară PVC-K Dn110 cu cămine de vizitare și clapete antiretur; alimentare cu apă rece din cămin de vane cu filtru, contor și vane); prepararea apei calde menajere cu boiler solar de 400 de litri cu două serpentine, două panouri solare cu tuburi vidate, vas de expansiune și grup de pompare solar, pompă de recirculare a.c.m. D. Accesibilitate • Achiziționarea și punerea în funcțiune a unui elevator cu șenile pentru accesul persoanelor cu dizabilități locomotorii la etajele superioare; rampă de acces conformă normativelor și refacerea treptelor de acces; grup sanitar dimensionat și dotat conform normativelor de accesibilitate; covoare tactile de avertizare în fața scărilor de acces; schimbarea balustradelor și conformarea lor la normativele în vigoare. E. Amenajări exterioare • Refacerea trotuarului de gardă și a trotuarelor perimetrale; refacerea aleilor, a treptelor și a finisajelor din zonele de acces; modernizarea terenurilor de sport care deservesc colegiul, cu împrejmuire pe structură metalică cu plasă, montată pe cuzineți legați cu grindă perimetrală din beton armat, și placă-suport pentru zonele cu tartan; amenajarea de zone verzi și de socializare; amenajarea unei platforme pentru depozitarea deșeurilor; fundații pentru bănci și coșuri de gunoi. F. Lucrări de rezistență • Refacerea podestului de la accesul secundar (latura de vest) și reabilitarea acceselor în clădire; bordarea cu profile metalice a străpungerilor practicate în planșeele de peste etajele 1 și 2 (ghene de instalații); reparații locale la zidărie și beton (injectarea fisurilor, pasivizarea armăturilor, refacerea stratului de acoperire); tratamente antifungice și de ignifugare a întregii structuri din lemn (planșeu și șarpantă). G. Organizare de șantier
Internal identifier2
LotLOT-0003
TitleLOT 3 — „Reabilitare, modernizare și dotare Colegiul «Emanuil Gojdu» — Școala Generală nr. 3, Hunedoara”, Cod SMIS 361376
DescriptionInvestiția cuprinde două corpuri: C1 — corp școală (regim de înălțime Ds+P+2E — demisol parțial, suprafață construită existentă 791 mp / propusă 781,34 mp, suprafață desfășurată existentă 2.507 mp / propusă 2.479,28 mp) și C2 — corp sală de sport (regim de înălțime Parter+1E parțial, suprafață construită existentă 252 mp / propusă 260,66 mp, suprafață desfășurată existentă 317 mp / propusă 330,89 mp). Categoria și clasa de importanță ale celor două corpuri se stabilesc conform expertizei tehnice: categoria de importanță „C” (conform HG nr. 766/1997); clasa de importanță a II-a — corp școală, respectiv clasa a III-a — corp sală de sport (conform P100-1/2013 și memoriilor tehnice de rezistență din Proiectul Tehnic nr. 02/iunie 2024). Lucrările includ și intervențiile structurale dispuse prin expertiza tehnică și preluate în memoriile de rezistență (soluția minimală); după execuția acestora, imobilul se încadrează în clasa RSIII de risc seismic. Lucrările se execută în conformitate cu Proiectul Tehnic de execuție elaborat de S.C. PROMETHOD S.R.L. și S.C. GLOBEXTERRA S.R.L. (proiect nr. 02/iunie 2024), cu expertiza tehnică și memoriile tehnice de rezistență aferente, cu Autorizația de Construire nr. 84 din 10.09.2026 și cu documentațiile de specialitate anexate. Categoriile de lucrări prevăzute sunt următoarele: A. Eficientizare energetică și arhitectură • Termoizolarea pereților exteriori și a soclului; la corpul C1 — termoizolarea planșeului peste ultimul etaj, protejată cu pardoseală din plăci de OSB ignifugate, și refacerea învelitorii din țiglă metalică, cu montarea opritoarelor de zăpadă; la corpul C2 — realizarea terasei necirculabile (termoizolație din polistiren expandat dur de 30 cm și două straturi de hidroizolație, stratul superior cu protecție din ardezie) și refacerea sifoanelor de terasă; fonoizolarea planșeului din beton dintre demisol și parter cu polistiren extrudat de 15 cm; desfacerea și refacerea jgheaburilor și burlanelor, cu racordarea la sistemul subteran de colectare a apelor pluviale; recompartimentări interioare cu pereți despărțitori ușori placați cu gips-carton; amenajarea exterioară și refacerea trotuarului de gardă pe toată lungimea construcțiilor; asigurarea accesibilității persoanelor cu dizabilități: platformă de acces, rampă cu pantă de maximum 8% cu balustradă, grup sanitar dedicat la parterul corpului C1, buton de apel/avertizare; • Înlocuirea tâmplăriei exterioare cu tâmplărie termoizolantă cu performanță ridicată; • Refacerea finisajelor interioare (pardoseli, pereți, tavane) și exterioare, inclusiv înlocuirea tâmplăriei interioare. B. Instalații electrice — curenți tari • Modernizarea/înlocuirea instalațiilor electrice interioare (alimentare, distribuție, iluminat normal și de siguranță, prize și forță); • Montarea sistemului de panouri fotovoltaice, cu structura de susținere aferentă; instalația de protecție împotriva trăsnetului cu dispozitiv de amorsare tip PDA pe catarg de 4,0 m (corp C1); prizele de pământ artificiale perimetrale (R < 1 Ω la C1, respectiv R < 4 Ω la C2), echipotențializarea și legarea la pământ; rețelele electrice exterioare și alimentarea pompelor de incendiu. C. Instalații electrice — curenți slabi D. Instalații termice și de ventilare (HVAC) E. Instalații sanitare F. Lucrări de structură • Lucrări de desfaceri (toate tencuielile interioare și exterioare, trotuarele exterioare; la corpul C1 și pereții despărțitori din zidărie cu grosime sub 25 cm și șapele existente); desfacerea și refacerea șarpantei; execuția trotuarelor perimetrale din beton armat (grosime 10 cm, armate cu plasă ø6×100×100, cu rosturi de tasare și pantă de 2% spre exterior); refacerea/realizarea balustradelor metalice la scările de acces și la rampa pentru persoane cu dizabilități; realizarea structurilor metalice ale copertinelor de la scările de acces — conform memoriilor de rezistență și programelor de urmărire a execuției. G. Amenajări exterioare • Amenajarea în incintă a unui teren de sport cu suprafața de joc de 40×20 m, împrejmuit cu gard din plasă de sârmă; alei pietonale și carosabile în incintă; realizarea unui acces auto nou din str. Laminatorului; spații verzi plantate și zone de recreere; sistemul subteran de colectare a apelor pluviale. I. Organizare de șantier Lucrări de construcții și instalații aferente organizării de șantier, inclusiv montajul utilajelor și echipamentelor tehnologice și funcționale care necesită montaj. Contractantul are obligația de a lua toate măsurile de protejare a lucrărilor executate și a materialelor pe durata execuției, precum și de gestionare a deșeurilor conform prevederilor legale și principiului DNSH, cu aducerea amplasamentului la starea inițială la finalizarea lucrărilor.
Internal identifier3