660137-2026 - Competition
Romania – Hospital facilities construction work – Servicii de proiectare, execuție lucrări și dotări pentru obiectivul de investitii „Construire, dotare si amenajare a Spitalului de Obstetrica-Ginecologie Buftea si desfiintare constructii existente (C1-C15), relocarea statiei de oxigen si relocare gospodarie de apa”
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de proiectare, execuție lucrări și dotări pentru obiectivul de investitii „Construire, dotare si amenajare a Spitalului de Obstetrica-Ginecologie Buftea si desfiintare constructii existente (C1-C15), relocarea statiei de oxigen si relocare gospodarie de apa”
Description: Realizarea obiectivului „Construire, dotare și amenajare a Spitalului de Obstetrică-Ginecologie Buftea și desființare construcții existente (C1–C15), relocarea stației de oxigen și relocarea gospodăriei de apă” este finanțată prin Programul Național de Investiții în Infrastructura Unităților Spitalicești (PNIIUS), apel tip C, pentru obiective de investiții aprobate anterior în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR) – Componenta 12 Sănătate, ținta 377 (H.G. nr. 143/2023), cod SMIS 337667. Temenul limită până la care se pot solicita clarificări este de 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 13-a zi înainte de data limita de depunerea a ofertelor.
Internal identifier: 4192545_2025_PAAPD1550447
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45215140 Hospital facilities construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Servicii de proiectare, execuție lucrări și dotări pentru obiectivul de investitii „Construire, dotare si amenajare a Spitalului de Obstetrica-Ginecologie Buftea si desfiintare constructii existente (C1-C15), relocarea statiei de oxigen si relocare gospodarie de apă”. Valoarea achiziției a fost stabilită pe baza devizului general al obectivului de investiții, la suma de 444.591.972,60 lei fără T.V.A. Județul Ilfov prin Consiliul Județean Ilfov își propune realizarea unui spital care să corespundă tuturor cerințelor secolului XXI, prevederilor legale și prescripțiilor tehnice/standardelor interne și internaționale specifice unor asemenea construcții, un spital în care transmiterea aerogenă a virusurilor sau bacteriilor să nu aibă loc, iar actul medical să se desfășoare în cele mai bune condiții. Desfășurarea lucrărilor se va derula în două faze, care se pot suprapune la un moment dat: • Faza I – proiectarea și obținerea tuturor avizelor/acordurilor/autorizațiilor (inclusiv a autorizației de desființare a corpurilor C1–C15); • Faza II – execuția și dotarea corpului nou, desființarea eșalonată a corpurilor C2–C15 conform planificării (corelată cu execuția), iar desființarea corpului C1 – în care funcționează în prezent spitalul – numai după darea în funcțiune a corpului nou și relocarea activității medicale; probele, punerea în funcțiune și recepția lucrărilor.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 33100000 Medical equipments, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services