2. Procedure
Procedure
Title: Υπηρεσίες Εξυπηρέτησης Πελατών στους μουσειακούς χώρους του πρώην Βασιλικού Κτήματος Τατοΐου.
Description: Αντικείμενο της σύμβασης είναι η παροχή υπηρεσιών εξυπηρέτησης πελατών εντός των τριών (3) μουσειακών χώρων του πρώην Βασιλικού Κτήματος Τατοΐου (Βασιλική Έπαυλη, Νέο Βουστάσιο, Παλαιό Βουστάσιο), μέσω προσωπικού που θα διαθέτει, κατ’ αρχήν, πτυχίο ή δίπλωμα ή απολυτήριο τίτλο ειδικότητας «Φύλακας Μουσείων και Αρχαιολογικών Χώρων» δημοσίου ή ιδιωτικού Ι.Ε.Κ. ή άλλο ισότιμο τίτλο σχολικής μονάδας αντίστοιχης ειδικότητας, σύμφωνα με τα αναλυτικώς οριζόμενα στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι της Διακήρυξης. Το αντικείμενο της σύμβασης αφορά, κατά κύριο λόγο, στην πλήρη εξυπηρέτηση των επισκεπτών/τριών και στη λειτουργική υποστήριξη των μουσειακών χώρων (πληροφόρηση, καθοδήγηση), με παράλληλη μέριμνα για την προστασία των εκθεμάτων και των χώρων πολιτιστικής κληρονομιάς. Σημειώνεται ότι όλα τα κτήρια του Κτήματος έχουν χαρακτηρισθεί νεώτερα μνημεία και όλο το Κτήμα έχει χαρακτηρισθεί ως Ιστορικός τόπος (ΦΕΚ 1620/B/2003) και προστατεύονται από τις διατάξεις του Ν. 4858/2021 «Κύρωση κώδικα νομοθεσίας για την προστασία των Αρχαιοτήτων και εν γένει της πολιτιστικής κληρονομιάς». Επιπροσθέτως, η συλλογή των αντικειμένων περιλαμβάνει περισσότερα από 100.000 καταγεγραμμένα αντικείμενα, πολλά εκ των οποίων έχουν ήδη χαρακτηριστεί κινητά μνημεία σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4858/2021 (ΦΕΚ 1684/Β/25-11-2010, 207/Β/5-2-2013, 801/Δ/9.11.2022, 1271/Β/23-2-2024).
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79342320 Customer-care services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: Συστημικός αριθμός ΕΣΗΔΗΣ: 535103
Quantity: 1 piece