660235-2026 - Competition
Poland – Waste-tip management services – Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych ze stacjonarnego PSZOK-u usytuowanego na terenie gminy Dobra
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych ze stacjonarnego PSZOK-u usytuowanego na terenie gminy Dobra
Description: Przedmiotem zamówienia jest usługa odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych ze stacjonarnego PSZOK-u usytuowanego na terenie Gminy Dobra. Zamówienie podzielone jest na dwie części.
Internal identifier: BZP.271.26.2025.MH
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Zamawiający skrócił termin składania ofert z uwagi na pilną potrzebę udzielenia zamówienia. W zaistniałej sytuacji wyjątkowa pilność wynika z powodu wygaśnięcia dotychczasowej umowy przed przewidywanym terminem z uwagi na odbiór i zagospodarowanie większej niż przewidziane w umowie ilości odpadów oraz wyczerpanie zabezpieczonych w tym celu środków finansowych oraz koniecznością zapewnienia ciągłości odbioru odpadów ze stacjonarnego PSZOK w Gminie Dobra. Ilości odpadów przekraczające ilości szacowane: - w części I: odzież, tekstylia w tym gabarytowe, farby i tusze drukarskie, odpady wielkogabarytowe; - w części II: bioodpady, zmieszane odpady z betonu, ceramika, drewno, szkło, papier, tworzywa sztuczne zawierające PCV oraz zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne. W 2025 r. wydłużono godziny pracy Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Zwierzynieckiej 4 w Dobrej na bardziej dogodne dla mieszkańców. W ubiegłym roku nie wpłynęło to znacznie na ilości odpadów, jednak z upływem czasu oraz wzrostem wiedzy wśród mieszkańców o tej zmianie, odnotowujemy znaczny przyrost ilości odpadów przywożonych do PSZOK. Ponadto, nowelizacja z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1579 z późn. zm.) wprowadziła obowiązek przyjmowania tekstyliów i odzieży przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych od 1 stycznia 2025 r. i pomimo należytej staranności podczas dokonywania szacunków w oparciu o dane historyczne (możliwe do oszacowania wyłącznie na podstawie jednego roku) masa odpadów obu frakcji oddawanych do PSZOK w Dobrej w roku 2026 nadal znacznie wzrosła przekraczając ilości przyjęte w postępowaniu przetargowym. Pierwotnie umowy powinny obowiązywać od dnia 1 stycznia 2027 roku, jednak konieczność zapewnienia ciągłości pracy PSZOK zmusza Zamawiającego do zawarcia umowy od 1 grudnia 2026 roku. Brak szybkiego udzielenia zamówienia skutkowałby koniecznością ograniczenia pracy PSZOK lub wyłączeniem możliwości oddawania przez mieszkańców gminy do PSZOK ww. odpadów, obowiązek przyjmowania których wynika wprost z ustawy. Jednocześnie Zamawiający podkreśla, że termin został tak ustalony, aby wykonawcy mieli wystarczający czas na przygotowanie swojej oferty, mimo jego skrócenia.
Main features of the procedure: 1. Niniejsze postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11.09.2019 r. – ustawy Pzp oraz niniejszej Specyfikacji Warunków Zamówienia zwanej dalej „SWZ”. 2. Szacunkowa wartość zamówienia przekracza kwotę określoną w obwieszczeniu Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych wydanym na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy Pzp. 3. Zamawiający przewiduje zastosowanie tzw. procedury odwróconej, o której mowa w art. 139 ust. 1 ustawy Pzp, tj. Zamawiający najpierw dokona badania i oceny ofert, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw do wykluczenia oraz spełnienia warunków udziału w postępowaniu. 4. Zamawiający nie przewiduje aukcji elektronicznej. 5. Zamawiający nie prowadzi postępowania w celu zawarcia umowy ramowej. 6. Do postępowania stosuje się przepisy dotyczące zamawiania usług. 7. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych oraz w postaci katalogów elektronicznych.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90533000 Waste-tip management services
Additional classification (cpv): 90500000 Refuse and waste related services, 90512000 Refuse transport services, 90514000 Refuse recycling services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Część 1 - Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych ze stacjonarnego PSZOK-u usytuowanego na terenie gminy Dobra
Internal identifier: Część nr 1
Lot: LOT-0002
Title: Część 2 - Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych ze stacjonarnego PSZOK-u usytuowanego na terenie gminy Dobra
Internal identifier: Część nr 2