660287-2026 - Competition
Poland – Medical equipments – Zakup, dostawa i montaż sterylizatora parowego 8 j.w. dla Centralnej Sterylizatorni Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Zakup, dostawa i montaż sterylizatora parowego 8 j.w. dla Centralnej Sterylizatorni Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej
Description: 1. Zamówienie obejmuje: zakup, dostawę i montaż sterylizatora parowego 8 j.w. dla Centralnej Sterylizatorni Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. 2. Szczegółowy opis i zakres przedmiotu zamówienia zawiera Załącznik Nr 1 do SWZ – Formularz asortymentowo-cenowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia oraz Załącznik Nr 3 – Projekt umowy dostawy. Wykonawca jest zobowiązany zapoznać się z ww. dokumentami przed złożeniem oferty oraz do ewentualnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości w trybie zapytań do SWZ przed złożeniem oferty. Opis ten należy odczytywać wraz z ewentualnymi zmianami treści specyfikacji, będącymi np. wynikiem udzielonych odpowiedzi na zapytania wykonawców. 3. Działając na podstawie dyspozycji art. 257 ustawy PZP, Zamawiający informuje, że może unieważnić niniejsze postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli środki publiczne, które zamierzył przeznaczyć na sfinansowanie całości zamówienia lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane. Zamawiający zastrzega możliwość unieważnienia postępowania na podstawie art. 257 ustawy PZP, w przypadku nieprzyznania środków publicznych przeznaczonych na sfinansowanie całości lub części zamówienia do czasu zakończenia postępowania o udzielnie zamówienia publicznego. 4. Przedmiot zamówienia musi posiadać zgodne z polskim prawem certyfikaty, atesty i zezwolenia na dopuszczenie do użytkowania w działalności Zamawiającego. Na Wykonawcy ciąży obowiązek weryfikacji dostarczanych dokumentów pod względem legalności i zgodności z rzeczywistym stanem prawnym. Przedmiot zamówienia musi być fabrycznie nowy, urządzenia wyprodukowane w 2026 r., nieużywane, nie będące przedmiotem wystaw, badań naukowych, prac rozwojowych, usług badawczych, nie będące przedmiotem podemonstracyjnym i rekondycjonowanym, wcześniej nie wykorzystywane w jakimkolwiek celu przez inny podmiot, dopuszczony do obrotu i stosowania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa; urządzenia kompletne, gotowe do użycia po zainstalowaniu bez konieczności dokonywania zakupów uzupełniających.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: W związku z koniecznością zapewnienia ciągłości realizacji świadczeń zdrowotnych dla pacjentów Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej zachodzi pilna potrzeba udzielenia przedmiotowego zamówienia oraz zawarcia umowy w terminie umożliwiającym możliwie szybkie dostarczenie, montaż i uruchomienie nowego sterylizatora parowego. Zastosowanie procedury przyspieszonej, o której mowa w art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, jest uzasadnione aktualnym stanem technicznym eksploatowanego przez Zamawiającego sterylizatora parowego, jego znacznym stopniem zużycia oraz występującą awaryjnością. Obecnie użytkowane urządzenie zostało wyprodukowane w 2014 r. i z uwagi na okres oraz intensywność jego eksploatacji nie zapewnia już wymaganego poziomu niezawodności technicznej. W ostatnim okresie odnotowywane są powtarzające się awarie, co powoduje zwiększoną liczbę interwencji serwisowych oraz przestoje urządzenia. Występują trudności z dostępnością części zamiennych, co powoduje realne i narastające ryzyko wystąpienia kolejnej awarii skutkującej czasowym wyłączeniem urządzenia z eksploatacji. Sterylizator parowy stanowi jeden z podstawowych elementów ciągu technologicznego Centralnej Sterylizatorni i jest wykorzystywany do przygotowania do ponownego użycia narzędzi, sprzętu oraz innych wyrobów wymagających sterylizacji, wykorzystywanych następnie przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w szczególności przy wykonywaniu procedur operacyjnych i zabiegowych. Sprawność tego urządzenia pozostaje zatem w bezpośrednim związku z możliwością zapewnienia odpowiedniej liczby sterylnych zestawów narzędziowych i utrzymania ciągłości pracy komórek organizacyjnych Szpitala. Znaczenie ciągłości tego procesu wynika również z wymagań dotyczących organizacji podmiotów leczniczych. Zgodnie z częścią XI Załącznika nr 1 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz.U. 2019 poz. 595), w szpitalu zapewnia się stałe zaopatrzenie w materiały sterylne, natomiast centralna sterylizatornia musi być wyposażona w urządzenia służące do wyjaławiania sprzętu, aparatury, narzędzi i innych materiałów tego wymagających. Przepisy przewidują ponadto, że pomiędzy strefą czystą i sterylną powinny znajdować się sterylizatory przelotowe w liczbie i o wielkości uzasadnionych procesem technologicznym, jednak nie mniej niż dwa sterylizatory parowe. Dalsza eksploatacja urządzenia o obecnym stopniu zużycia powoduje zwiększone ryzyko jego niespodziewanego wyłączenia. W warunkach działalności Szpitala awaria sterylizatora nie stanowi wyłącznie problemu technicznego - może prowadzić do ograniczenia wydajności procesu sterylizacji, powstania opóźnień w przygotowaniu zestawów narzędziowych, konieczności reorganizacji pracy Centralnej Sterylizatorni oraz, w przypadku braku możliwości terminowego zapewnienia materiału sterylnego, do ograniczenia lub przesunięcia planowanych procedur medycznych. Nie jest przy tym zasadne oczekiwanie na całkowitą awarię urządzenia jako warunek podjęcia działań zmierzających do jego wymiany. Przy znanym stopniu wyeksploatowania i występujących nieprawidłowościach działaniem wymaganym z punktu widzenia bezpieczeństwa i ciągłości świadczeń jest ograniczenie ryzyka wystąpienia takiej sytuacji poprzez możliwie szybkie przeprowadzenie konkurencyjnego postępowania i zastąpienie urządzenia nowym. Dodatkową okolicznością uzasadniającą konieczność możliwie szybkiego przeprowadzenia postępowania jest długi termin realizacji dostawy nowego sterylizatora. Zgodnie z wiedzą Zamawiającego, wynikającą z rozpoznania warunków rynkowych, termin dostawy urządzenia tego rodzaju wynosi obecnie około 22 tygodni od dnia zawarcia umowy. Pełna treść uzasadnienia została zamieszczona w pkt 12.2. SWZ
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33100000 Medical equipments
Additional classification (cpv): 33191100 Steriliser, 33191000 Sterilisation, disinfection and hygiene devices
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: 1. Zamówienie obejmuje: zakup, dostawę i montaż sterylizatora parowego 8 j.w. dla Centralnej Sterylizatorni Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. 2. Szczegółowy opis i zakres przedmiotu zamówienia zawiera Załącznik Nr 1 do SWZ – Formularz asortymentowo-cenowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia oraz Załącznik Nr 3 – Projekt umowy dostawy. Wykonawca jest zobowiązany zapoznać się z ww. dokumentami przed złożeniem oferty oraz do ewentualnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości w trybie zapytań do SWZ przed złożeniem oferty. Opis ten należy odczytywać wraz z ewentualnymi zmianami treści specyfikacji, będącymi np. wynikiem udzielonych odpowiedzi na zapytania wykonawców.
Options:
Description of the options: nie dotyczy