660470-2026 - Competition
Denmark – General-practitioner services – Drift af almenmedicinsk tilbud i Lemvig by, 7620 Lemvig
Contract notice – light regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Drift af almenmedicinsk tilbud i Lemvig by, 7620 Lemvig
Description: Der ønskes bud på den fulde drift af almenmedicinsk tilbud, hvor Tilbudsgiver modtager fast betaling pr. tilmeldt patient pr. år. Øvrige vilkår er i alt væsentligt svarende til de vilkår, som er beskrevet i den til enhver tid gældende overenskomst om almen praksis mellem Praktiserende Lægers Organisation og Regionernes Lønnings- og Takstnævn samt øvrige regler og aftaler, der regulerer praksisområdet, herunder National opgavebeskrivelse for almenmedicinske tilbud. Region Midtjylland forventer derfor et fremtidigt sundhedstilbud med en kvalitet svarende til en almen praksis, som drives på almindelige vilkår. Der udbydes 1 lægekapacitet. Kontrakten vil løbe i 4 år gældende fra d. 1. maj 2027 med mulighed for 1 års forlængelse. Bemærk at der kan være krav om virksomhedsoverdragelse af medarbejdere i forbindelse med kontraktens ophør.
Internal identifier: 1-30-72-224-26
Main features of the procedure: Der er tale om sociale og andre specifikke tjenesteydelser, som udbydes i henhold til light-regimet i udbudslovens afsnit III.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85121100 General-practitioner services
5. Lot
Lot: LOT-0000