660493-2026 - Competition
Denmark – Installation work of illumination and signalling systems – DRIFT, VEDLIGEHOLD OG MODERNISERING AF SIGNALANLÆG 2026-2030
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Works - Services
2. Procedure
Procedure
Title: DRIFT, VEDLIGEHOLD OG MODERNISERING AF SIGNALANLÆG 2026-2030
Description: Dette udbud vedrører drift og vedligehold af signalanlæg i Herlev Kommune samt Moderniseringsoptio-ner på indkøb og installation af nyt OCIT-overvågningssystem, nye OCIT-styreapparater samt program-mering. Formålet med udbuddet er at indgå kontrakt med én leverandør vedrørende drift og vedligehold af sig-nalanlæg samt mulige moderniseringsoptioner. Kontrakten indeholder foruden Forlængelsesoptionen, som beskrives nærmere under afsnit 4.1, føl-gende fire Moderniseringsoptioner: •Moderniseringsoption 1: Indkøb, levering, opkobling, konfigurering, idriftsætning, fejlfri prøvedrift i mindst tre sammenhængende uger og aflevering af OCIT-overvågningssystem •Moderniseringsoption 2: Omfatter alle ydelser i forbindelse med levering, opbygning, installation og idriftsætning af nye OCIT styreapparater inkl. styreskab, sokkel, fundament og 5G-modem her-under indføring og montering af alle jordkabler samt alle ydelser til kompilering af signalprogrammer i LISA eller VS+. Test skal ske i form af FAT, SAT, tre ugers sammenhængende fejlfri prøvedrift og af-levering og alle ydelser ifm. konfigurering af styreapparatet til overvågningssystemet •Moderniseringsoption 3: Programmering af OCIT-styreapparater i LISA •Moderniseringsoption 4: Programmering af OCIT-styreapparater i VS+.
Internal identifier: 800278
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 45316000 Installation work of illumination and signalling systems
Additional classification (cpv): 45316212 Installation of traffic lights
5. Lot
Lot: LOT-0000