2. Procedure
Procedure
Title: PET/DT-system
Description: PET/DT (positronemissionstomografi/datortomografi) är en medicinsk undersökning som kombinerar två bildgivande tekniker för att skapa detaljerade bilder av kroppens struktur och funktion. Används för att diagnostisera och följa upp tillstånd som cancer, hjärt- och hjärnsjukdomar, och inflammatoriska tillstånd. 2st befintliga utrustningar på SU kommer att ersättas 2027-2028.
Internal identifier: RS 2025-04027
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33110000 Imaging equipment for medical, dental and veterinary use
5. Lot
Lot: LOT-0000
660622-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling – PET/DT-system
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: PET/DT-system
Intern identifierare: RS 2025-04027
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000