661441-2026 - Competition
Finland – Lift-maintenance services – Oulun Tilapalvelut - Hissien huolto- ja korjauspalvelut
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Oulun Tilapalvelut - Hissien huolto- ja korjauspalvelut
Description: HANKINNAN KOHDE Oulun Tilapalvelut -liikelaitos pyytää tarjoustanne hallinnoimiensa kiinteistöjen hissien huolto- ja korjauspalveluista sekä hälytyskeskuspalveluista. Hankinnan kohteena ovat hissien kokonaisvaltainen huolto-, kunnossapito-, korjaus- ja päivystyspalvelu. Palveluun sisältyvät lisäksi hissien toiminnan ylläpitämiseksi tarvittavat muut huolto- ja korjaustoimenpiteet. Palvelun tavoitteena on varmistaa hissien turvallinen, luotettava ja keskeytyksetön toiminta sekä ylläpitää laitteiden tekninen kunto valmistajien ohjeiden, viranomaismääräysten ja hyvän kunnossapitotavan mukaisesti. Hankinnan tarkempi sisältö on kuvattu tämän tarjouspyynnön liitteessä 1 (Palvelunkuvaus). Lisäksi liitteessä 2, (Laiteluettelo / Tarjousliite) on kerrottu jokaisen hissin vaadittu huoltomäärä vuodessa. SOPIMUSJÄRJESTELY Hankinnasta muodostetaan puitejärjestely yhden (1) palveluntuottajan kanssa. TOIMEKSIANTOJEN TOTEUTUS Perushuollot toteutetaan sovitun huolto-ohjelman mukaisesti. Kiireettömien töiden tilaukset tehdään P2P-tilausjärjestelmällä, joka toimii samalla tilauksen sopimuksena. Tilauksen yhteydessä sovitaan toimeksiannon sisältö, aikataulu sekä arvioitu työmäärä. Mikäli sovitusta aikataulusta myöhästytään palveluntuottajasta johtuvasta syystä, tilaajalla on oikeus periä sopimusluonnoksen mukaiset sanktiot. HINNOITTELU JA TARJOUKSEN SISÄLTÖ Tarjous tulee laatia tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Tarjouksen tulee kattaa kaikki palvelun toteuttamiseksi tarvittavat työt. Mahdolliset lisätyöt hinnoitellaan tarjouspyynnön mukaisesti. Perushuollot laskutetaan laitekohtaisilla tarjoushinnoilla. Muut huolto- ja korjaustyöt laskutetaan tarjotun tuntihinnan sekä toteutuneen materiaalikulutuksen mukaisesti. SOPIMUSKAUSI Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta. Sopimuskauden tavoiteltu alkamispäivä on 1.12.2026. Mikäli sopimuskauden aloitus viivästyy esimerkiksi muutoksenhaun vuoksi, sopimuskausi alkaa vasta, kun asiaan on saatu lainvoimainen ratkaisu. Määräaikaisen sopimuskauden jälkeen sopimusta voidaan jatkaa optioilla: - yksi (1) + yksi (1) vuotta Optiokaudet alkavat tavoitellusti: - 1.11.2028 (1. optiovuosi) - 1.11.2029 (2. optiovuosi) Tilaaja päättää optioiden käytöstä. Sopimus jatkuu optiokausille automaattisesti, ellei tilaaja ilmoita kirjallisesti halustaan olla käyttämättä optiota viimeistään kuusi (6) kuukautta ennen kunkin optiokauden alkamista. HISSIEN LISÄÄMINEN JA POISTAMINEN Sopimuskaudella hankinnan kohteet voivat lisääntyä tai vähentyä ja tilaajalla on oikeus lisätä tai poistaa kohteita sopimuksesta ilman irtisanomisaikaa. Lisättyihin ja poistettuihin kohteisiin sovelletaan tarjouksen mukaisia hintatasoja. TAKUUAIKAISTEN HISSIEN HUOLTOVASTUU Tämä hankinta ei koske takuuaikaisia huolto- ja korjauspalveluja. Takuuaikaiset hissit pysyvät toimituksesta tai hissin korjauksesta vastanneen toimittajan huollossa takuuajan päättymiseen saakka. Takuuajan päätyttyä huolto- ja korjausvastuu siirtyy tämän sopimuksen mukaiselle palveluntuottajalle. Tilaaja ilmoittaa palveluntuottajalle takuuajan päättymisajankohdan. SOPIMUSEHDOT JA HANKINTAPÄÄTÖS Palvelussa noudatetaan JYSE 2025 -ehtoja. Tilaajalla on oikeus hylätä kaikki tarjoukset perustellusta syystä. Tarjoukset eivät saa sisältää tarjoajan omia ehtoja. HANKINNAN KÄYTTÄJÄT Sopimusta voivat käyttää Oulun Tilapalvelut -liikelaitoksen lisäksi myös muut Oulun kaupungin hallintokunnat ja liikelaitokset, joilla on sama Y-tunnus, kuten Oulun Kaupunkiympäristöpalvelut ja Oulun Vesi.
Internal identifier: OUKA/12758/02.08.01/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Hankintamenettely etenee seuraavasti: 1. Tarjoajan soveltuvuuden ja tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen 2. Vertailun tekeminen 3. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto sähköisesti Rinnakkaistarjouksia ei hyväksytä. Tarjoaja voi jättää vain yhden tarjouksen. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjouspyynnössä esitetyt hankintamäärät ovat arvioita, eikä sopimus muodosta tilaajalle määräostovelvoitetta. Tilaaja tekee tilauksia sopimuskaudella vain todellista tarvetta vastaavan määrän. Arvioitujen sekä tarjouspyynnön kohdassa "hankinnan kohteen kriteerit" tarjouslomakkeella ilmoitettujen määrien ilmoittamisen tavoitteena on ainoastaan saada tarjousten hinnat laskentateknisesti vertailukelpoisiksi. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). Tilaaja voi hylätä hankinnan laatuun ja laajuuteen nähden poikkeuksellisen alhaisen tarjouksen siten kuin hankintalain 96 §:ssä säädetään.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50750000 Lift-maintenance services
5. Lot
Lot: LOT-0000