2. Procedure
Procedure
Title: Bollnäs växelbyte produktion
Description: Syftet med åtgärden är att upprätthålla och säkerställa Norra stambanans funktion genom Bollnäs driftplats. Norra stambanan är en mycket viktig del i Sveriges järnvägsnät och har en omfattande trafik av såväl godståg som resandetåg. I Bollnäs övergår dubbelspåret från söder till enkelspår norrut och den enkelspåriga linjen mot Edsbyn-Furudal ansluter också på drift-platsen. De aktuella spåravsnitten har en låg teknisk standard och riskerar idag att orsaka problem för tågtrafiken samt medför höga underhållskostnader. Spårens låga tekniska standard innebär även att risken för säkerhetsfarliga spårfel ökar. Åtgärden innefattar anläggning av 17 st nya växlar. Befintliga växlar rivs och ersätts i delvis nya lägen då driftplatsen förlängs söderut. Åtgärden innefattar rivning av ca: 2 000 spårmeter och ca: 2 000 meter nytt spår ska anläggas. Då driftplatsen förlängs söderut krävs att kablar samt signal-, elkraft-, kontaktlednings- och markanläggningar anpassas efter växelflytt och spårbyte. Bollnäs är ett komplext reläställverk av modell M59 med installationsår 1981. Trafikeringssystem H och är ATC-utrustat med parallell och seriekodare. Angränsande linjer som påverkas är dubbelspåret från Kilafors och enkelspåret mot Lottefors, varav båda styrs av konventionell linjeblockering. Även In/utfart signaler på den enkelspåriga linjen mot Edsbyn-Furudal kommer att beröras.
Internal identifier: KOM-417191
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45213320 Construction work for buildings relating to railway transport
Additional classification (cpv): 45234100 Railway construction works
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Bollnäs växelbyte produktion
Internal identifier: Bollnäs växelbyte produktion