662150-2026 - Competition
Finland – Medical equipments – Kaihileikkauslaitteet
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Kaihileikkauslaitteet
Description: Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Konsernipalvelujen Hankintapalvelut pyytää tarjousta kaihileikkauslaitteista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteissä määritellyn mukaisesti. Hankinnan kohteena olevat kaihileikkauslaitteet ovat erikoissairaanhoidon vaativaan käyttöön tarkoitettuja laitteita, joihin liittyy potilasturvallisuuteen ja komplikaatiotilanteiden hallintaan liittyviä erityisvaatimuksia. Nämä vaatimukset koskevat sekä kaihileikkauslaitteita että niihin käytettäviä tarvikkeita ja kaihileikkauspakkauksia. Hankinnassa on mukana Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen lisäksi Kainuun hyvinvointialue. Hankintaa ei jaeta osiin, koska laitteet, käsikappaleet, tarvikkeet ja huoltopalvelut muodostavat potilasturvallisuuden, teknisen yhteensopivuuden ja elinkaaren hallinnan kannalta yhden kokonaisuuden. Yhden toimittajan kokonaisvastuu varmistaa laitteen yhteensopivuuden, turvallisen käytön, huollon järjestämisen sekä selkeän vastuun, velvoitteiden, takuiden ja mahdollisten vika- ja poikkeamatilanteiden osalta. Hankinnan jakaminen osiin voisi lisätä potilasturvallisuus-, toiminnallisuus- ja yhteensopivuusriskejä. Osa-alue: Kaihileikkauslaitteet Kohde 1: Kaihileikkauslaite Kohde 2: Fakokäsikappale Kohde 3: Kaihileikkauspakkaus Kohde 4: Imuhuuhtelukäsikappale Kohde 5: Huoltosopimus (perustaso) Kohde 6: Huoltosopimus (keskitaso) Kohde 7: Erillislaskutettava työ Kohde 8: Varalaite Sopimuskauden pituudet määräytyvät kohteittain, ja ne on kuvattu hankinta- ja huoltosopimuksessa.
Internal identifier: PPHVADno-2025-28141
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33100000 Medical equipments
5. Lot
Lot: LOT-0000