2. Procedure
Procedure
Title: Usunięcie i zagospodarowanie odpadów niebezpiecznych z nieruchomości Wałdowo 16, działka Nr 234/2, 86 – 120 Pruszcz
Description: Przedmiotem zamówienia jest usunięcie wszystkich odpadów niebezpiecznych nielegalnie zgromadzonych i magazynowanych na terenie nieruchomości w Wałdowo 16 (dalej zwane Odpadami), umieszczonych w różnego rodzaju pojemnikach (w tym w beczkach o różnych pojemnościach, mauzerach itp.) na terenie ogrodzonej nieruchomości, na działce o nr ewid. 234/2, obręb Wałdowo, 86 – 120 Pruszcz zwanych dalej Nieruchomością oraz poddanie ich odpowiednim co do właściwości Odpadów ostatecznym procesom odzysku lub unieszkodliwienia. Lokalizacja nieruchomości oraz jej oznaczenie w formie mapy stanowią Załącznik nr 1 do OPZ. Szacowana ilość Odpadów wynosi ok. 157,00 Mg. Natomiast realizacja zamówienia obejmuje usunięcie i poddanie ostatecznym procesom odzysku lub unieszkodliwienia wszystkich Odpadów. Zdjęcia poglądowe obrazujące zdeponowane Odpady oraz miejsce ich zgromadzenia stanowią Załącznik nr 2 do OPZ. Określenia ostateczne procesy odzysku (ostateczny odzysk) lub ostateczny proces unieszkodliwienia (ostateczne unieszkodliwienie) należy rozumieć zgodnie z zapisem ustawowym zawartym w art. 27 ust. 3b ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1587 z późn. zm.) – dalej w skrócie uoo, przy czym: W odniesieniu do ostatecznego procesu odzysku Odpadów – Zamawiający nie ogranicza rodzajów procesów ostatecznego odzysku, którym mają być poddane Odpady przy czym poddanie Odpadów procesowi R12 może nastąpić wyłącznie w instalacji ostatecznego odzysku, która jednocześnie posiada uprawnienia do przetwarzania Odpadów w jednym z procesów od R1 do R11 zgodnie z załącznikiem nr 1 do uoo. W odniesieniu do procesów ostatecznego unieszkodliwienia Odpadów – Zamawiający ustala zasadę, iż na potrzeby niniejszego zamówienia ostateczny proces unieszkodliwienia oznacza, co do zasady proces D10 zgodnie załącznikiem nr 2 do uoo chyba, że w ramach dokumentów zamówienia postanowiono wyraźnie inaczej. Realizacja świadczenia wykonawcy odbywa się w oparciu o decyzję nr BOŚiGK.6236.3.10.2025 z dnia 2.12.2025 r. Burmistrza Miasta i Gminy Pruszcz, wydaną na podstawie art. 26a ust. 1, ust. 2 pkt 3, ust. 3 oraz ust. 4 uoo w związku z koniecznością niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania ze względu na stwarzane przez nie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska. W/w decyzja stanowi Załącznik nr 3 do OPZ. Zakres dodatkowy zamówienia (opcja): Zamawiający przewiduje skorzystanie z prawa opcji, które obejmuje usunięcie odpadów niebezpiecznych nielegalnie zgromadzonych i magazynowanych na nieruchomości oraz poddanie ich odpowiednim co do właściwości odpadów ostatecznym procesom odzysku lub ostatecznym procesom unieszkodliwienia poprzez ich termiczne przekształcenie na lądzie w ramach procesu D10 w maksymalnej ilości do 30,00 Mg, w przypadku, gdy zamówienie podstawowe zostanie zrealizowane w 100 %, a na nieruchomości pozostaną jeszcze odpady. Zamawiający zastrzega sobie prawo skorzystania z opcji na podstawie art. 441 ust. 1 ustawy Pzp. Przedmiotem zamówienia w ramach prawa opcji jest realizacja usługi o tożsamym zakresie jak w zamówieniu podstawowym. Zamawiający zastrzega, iż wykonanie części zamówienia w ramach prawa opcji jest uprawnieniem, a nie zobowiązaniem Zamawiającego. Zamawiający może nie skorzystać z prawa opcji, skorzystać z niego w mniejszym zakresie, a Wykonawcy nie przysługują z tego tytułu żadne roszczenia, jak również nie może być podstawą do odmowy wykonania zamówienia. Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji w terminie obowiązywania umowy. W przypadku skorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji, Wykonawca jest zobowiązany do jego realizacji, na warunkach określonych w umowie. Zamawiający poinformuje na piśmie Wykonawcę o skorzystaniu z prawa opcji z minimum 3 – dniowym wyprzedzeniem. Wykonawca jest zobowiązany podać w formularzu oferty nazwę i adres instalacji do której / do których będą przekazane do utylizacji odebrane odpady niebezpieczne o kodach 08 01 11*, 13 01 11* lub 13 01 13*, 12 01 10*, 16 81 01* lub 16 03 03* lub 16 03 05* oraz informację czy jest jej dysponentem/właścicielem czy posiada umowę w zakresie utylizacji odpadów niebezpiecznych o kodach 08 01 11*, 13 01 11* lub 13 01 13*, 12 01 10*, 16 81 01* lub 16 03 03* lub 16 03 05* z ww. instalacją* (kopię zawartej umowy należy dostarczyć przed podpisaniem umowy z Zamawiającym) UWAGA: Brak adresu spowoduje odrzucenie oferty jako niezgodnej z warunkami zamówienia. Szczegółowy zakres i sposób realizacji przedmiotu zamówienia określa (Załącznik nr 1 do SWZ) – Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia – dalej „OPZ” oraz Projekt umowy stanowiący (Załącznik nr 2 do SWZ).
Internal identifier: ZP.271.8.2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Zamawiający skraca termin składnia ofert na podstawie art. 138 ust. 2 pkt. 2 ustawy PZP - Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert wynika z konieczności możliwie najszybszego usunięcia nielegalnie składowanych odpadów stanowiących zagrożenie dla środowiska i mieszkańców Gminy. Należy zauważyć, że w odróżnieniu od przepisu art. 209 ust. 1 pkt 4 Pzp, który uzależnia dopuszczalność udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia od „pilnej potrzeby udzielenia zamówienia niewynikającej z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której wcześniej nie można było przewidzieć”, co skutkuje tym, że „nie można zachować terminów określonych dla przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem”, przepis art. 138 ust. 2 pkt. 2 Pzp nie zawiera tak daleko idących obostrzeń. W związku z tym jego zastosowanie nie jest uzależnione od tego czy pilna potrzeba wynikała z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, a także od tego czy zaistnienie pilnej potrzeby można było wcześniej przewidzieć. Przesłanki te są mniej restrykcyjne, co jest uzasadnione tym , że zastosowanie tego przepisu służy jedynie skróceniu terminów w przetargu, a nie udzieleniu zamówienia w trybie niekonkurencyjnym. WIOŚ w Bydgoszczy pismem z dnia 17.09.2026r. poinformował Gminę, iż 01.07.2026r. wykonano oględziny aktualizujące miejsce nielegalnego nagromadzenia odpadów stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska. Stwierdzono m.in., iż stan techniczny pojemników oceniono jako uszkodzony (widoczna korozja, deformacje pojemników). Na niektórych mauzerach znajdują się piktogramy symbolizujące zawartość substancji palnej, wybuchowej, niebezpiecznej i toksycznej. Stwierdzono również wycieki z pojemników (część pojemników jest otwarta, widoczne są wycieki zawartości opakowań, a na gruncie widoczne są rozlewiska ciemnej substancji). Z uwagi na niestabilną konstrukcję istnieje ryzyko jej zawalenia, miejsce stanowi poważne, bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi oraz środowiska, co za tym idzie wymaga podjęcia niezwłocznych działań w celu ograniczenia skutków dalszego magazynowania odpadów niebezpiecznych w ww. miejscu. Zamawiający obecnie ma możliwość usunięcia odpadów niebezpiecznych z terenu Gminy w związku z zamiarem pozyskania finansowania zewnętrznego na ww. cel. Wcześniejsze usunięcie odpadów było niemożliwe ze względu na zbyt duże koszty utylizacji odpadów i brak dostatecznych środków w budżecie Gminy możliwych do przeznaczenia na ten cel. Zamawiający przyspiesza termin składnia ofert w związku z koniecznością jak najszybszego usunięcia i utylizacji odpadów mając na względzie dobro publiczne oraz w związku z koniecznością usunięcia i utylizacji odpadów w krótkim terminie realizacji, co wynika z konieczności rozliczenia dotacji z rezerwy celowej na 2026r. do końca bieżącego roku. Informację o możliwości pozyskania środków z rezerwy celowej i przedstawił Burmistrzowi Miasta i Gminy Pruszcz Minister Klimatu i Środowiska pismem o numerze DGO-SGO.055.218.2025.WK z dnia 09.09.2026r.
Main features of the procedure: Otwarta
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90500000 Refuse and waste related services
Additional classification (cpv): 90510000 Refuse disposal and treatment, 90512000 Refuse transport services, 90520000 Radioactive-, toxic-, medical- and hazardous waste services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Przedmiotem zamówienia jest usunięcie wszystkich odpadów niebezpiecznych nielegalnie zgromadzonych i magazynowanych na terenie nieruchomości w Wałdowo 16 (dalej zwane Odpadami), umieszczonych w różnego rodzaju pojemnikach (w tym w beczkach o różnych pojemnościach, mauzerach itp.) na terenie ogrodzonej nieruchomości, na działce o nr ewid. 234/2, obręb Wałdowo, 86 – 120 Pruszcz zwanych dalej Nieruchomością oraz poddanie ich odpowiednim co do właściwości Odpadów ostatecznym procesom odzysku lub unieszkodliwienia. Lokalizacja nieruchomości oraz jej oznaczenie w formie mapy stanowią Załącznik nr 1 do OPZ. Szacowana ilość Odpadów, o których mowa w pkt 4.1. OPZ wynosi ok. 157,00 Mg. Natomiast realizacja zamówienia obejmuje usunięcie i poddanie ostatecznym procesom odzysku lub unieszkodliwienia wszystkich Odpadów, o których mowa w pkt 4.1 OPZ. Zdjęcia poglądowe obrazujące zdeponowane Odpady oraz miejsce ich zgromadzenia stanowią Załącznik nr 2 do OPZ.
Additional classification (cpv): 90510000 Refuse disposal and treatment, 90520000 Radioactive-, toxic-, medical- and hazardous waste services, 90512000 Refuse transport services
Quantity: 157 tonnes
Options:
Description of the options: Zamawiający przewiduje skorzystanie z prawa opcji, które obejmuje usunięcie odpadów niebezpiecznych nielegalnie zgromadzonych i magazynowanych na nieruchomości oraz poddanie ich odpowiednim co do właściwości odpadów ostatecznym procesom odzysku lub ostatecznym procesom unieszkodliwienia poprzez ich termiczne przekształcenie na lądzie w ramach procesu D10 w maksymalnej ilości do 30,00 Mg, w przypadku, gdy zamówienie podstawowe zostanie zrealizowane w 100 %, a na nieruchomości pozostaną jeszcze odpady. Zamawiający zastrzega sobie prawo skorzystania z opcji na podstawie art. 441 ust. 1 ustawy Pzp. Przedmiotem zamówienia w ramach prawa opcji jest realizacja usługi o tożsamym zakresie jak w zamówieniu podstawowym. Zamawiający zastrzega, iż wykonanie części zamówienia w ramach prawa opcji jest uprawnieniem, a nie zobowiązaniem Zamawiającego. Zamawiający może nie skorzystać z prawa opcji, skorzystać z niego w mniejszym zakresie, a Wykonawcy nie przysługują z tego tytułu żadne roszczenia, jak również nie może być podstawą do odmowy wykonania zamówienia. Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji w terminie obowiązywania umowy. W przypadku skorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji, Wykonawca jest zobowiązany do jego realizacji, na warunkach określonych w umowie. Zamawiający poinformuje na piśmie Wykonawcę o skorzystaniu z prawa opcji z minimum 3 – dniowym wyprzedzeniem.