See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Postförmedlingstjänster 2027
Description: Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av Postförmedlingstjänster 2027. Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av Postförmedlingstjänster. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 4100000000 SEK exklusive mervärdesskatt under dess löptid om 48 månader.
Internal identifier: 23.3-7211-2025
Type of procedure: Other single stage procedure
Main features of the procedure: Denna upphandling av Postförmedlingstjänster omfattas av bilaga 2 till lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) och genomförs enligt 19 kap. LOU.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 64110000 Postal services
Additional classification (cpv): 64100000 Post and courier services, 64112000 Postal services related to letters, 64113000 Postal services related to parcels
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Generella krav och informationsfrågor
Description: Denna upphandling omfattar postförmedlingstjänster (förmedling av brev och paket) samt tilläggstjänster med nära och naturlig anknytning till postförmedlingstjänster. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet för nedanstående tjänsteområden inklusive tilläggstjänster till totalt cirka 4 100 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt.
Internal identifier: 1798072-0
Lot: LOT-0002
Title: Generella krav
Internal identifier: 1803479-1
Lot: LOT-0003
Title: A1 Förmedling av brevförsändelser, A-post, Hela Sverige
Internal identifier: 1798079-2
Lot: LOT-0004
Title: Kravspecifikation - Generella krav för A1-C1 (1)
Internal identifier: 1814101-3
Lot: LOT-0005
Title: B1 Förmedling av osorterade brevsändningar, A-post, Regionalt
Internal identifier: 1798083-4
Lot: LOT-0006
Title: B2 Förmedling av osorterade brevsändningar, B-post, Regionalt
Internal identifier: 1798084-5
Lot: LOT-0007
Title: B3 Förmedling av sorterade brevsändningar, A-post, Regionalt
Internal identifier: 1798080-6
Lot: LOT-0008
Title: B4 Förmedling av sorterade brevsändningar, B-post, Regionalt
Internal identifier: 1798085-7
Lot: LOT-0009
Title: B5 Förmedling av sorterad ADR, B-post, Regionalt
Internal identifier: 1798086-8
Lot: LOT-0010
Title: B6 Förmedling av Posttidning A, sorterad, A-post, Regionalt
Internal identifier: 1798081-9
Lot: LOT-0011
Title: B7 Förmedling av Posttidning B-post, sorterad, B-post, Regionalt
Internal identifier: 1798087-10
Lot: LOT-0012
Title: C1 Förmedling av utrikes brevförsändelser, 1:a-klass brev och ekonomibrev, Europa och övriga världen
Internal identifier: 1798082-11
Lot: LOT-0013
Title: Paketförmedlingstjänster
Internal identifier: 1798088-12