662540-2026 - Competition
Finland – IT services: consulting, software development, Internet and support – Sähköinen allekirjoitusratkaisu, Siun sote
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Sähköinen allekirjoitusratkaisu, Siun sote
Description: Hankinnan kohteena on markkinoilla tuotantokäytössä oleva, moniasiakasympäristössä toimiva sähköisen allekirjoituksen palveluratkaisu (SaaS), jonka keskeiset toiminnallisuudet ovat käytettävissä hankintahetkellä ilman merkittävää asiakaskohtaista tuotekehitystä. Ratkaisun tulee mahdollistaa asiakirjojen sähköinen allekirjoittaminen, allekirjoittajien luotettava tunnistaminen, allekirjoitusprosessien seuranta sekä allekirjoitettujen asiakirjojen turvallinen käsittely, säilytys ja hallinta. Ratkaisun tulee tukea sekä organisaation sisäisten että ulkoisten käyttäjien turvallista tunnistautumista ja sähköistä allekirjoittamista tarjouspyyntöasiakirjoissa kuvatulla tavalla. Hankinnan tavoitteena on korvata paperipohjaisia ja osittain manuaalisia allekirjoitusmenettelyjä hallituilla, tietoturvallisilla ja integroiduilla sähköisillä allekirjoitusprosesseilla sekä parantaa asiakirjoihin liittyvän tiedon käsiteltävyyttä, yhdenmukaisuutta, jäljitettävyyttä ja elinkaaren hallintaa.
Internal identifier: 629366
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 48000000 Software package and information systems
5. Lot
Lot: LOT-0000