662571-2026 - Competition
Romania – Financial auditing services – Servicii de audit financiar si servicii de auditare - CR # 46721
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de audit financiar si servicii de auditare - CR # 46721
Description: Achizitia are ca obiect prestarea de servicii de audit financiar si servicii de auditare pentru perioada ianuarie 2027 ÷ aprilie 2029 (prestare efectiva). Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 20 zile. Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la acest termen-limita stabilit. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari sau informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor
Internal identifier: 10874881/2026/8738.001.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79212100 Financial auditing services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Achiziţia are ca obiect următoarele activități principale aflate in responsabilitatea Prestatorului: 1. Servicii de audit financiar cu privire la Situatiile financiare anuale individuale intocmite in conformitate cu prevederile Ordinului Ministrului Finantelor Publice nr. 2844/2016 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu Standardele Internationale de Raportare Financiara adoptate de Uniunea Europeana, pentru exercitiile financiare incheiate la 31 decembrie 2026, 31 decembrie 2027 si respectiv 31 decembrie 2028 – 3 rapoarte; 2. Servicii de audit financiar cu privire la Situatiile financiare anuale consolidate intocmite in conformitate cu prevederile Ordinului Ministrului Finantelor Publice nr. 2844/2016 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu Standardele Internationale de Raportare Financiara adoptate de Uniunea Europeana, pentru exercitiile financiare incheiate la 31 decembrie 2026, 31 decembrie 2027 si respectiv 31 decembrie 2028 - 3 rapoarte; 3. Servicii de audit financiar cu privire la Situatiile financiare anuale consolidate intocmite in conformitate cu Standardele Internationale de Raportare Financiara IFRS, pentru exercitiile financiare incheiate la 31 decembrie 2026, 31 decembrie 2027 si respectiv 31 decembrie 2028 - 3 rapoarte; 4. Servicii de auditare a etichetarii XBRL (eXtensible Business Reporting Language) a elementelor etichetate din Situatiile financiare anuale consolidate, incluse in Raportul anual al Consiliului de Administratie, in Format Electronic Unic European, inclusiv servicii de verificare a corectitudinii transpunerii Raportului financiar anual in format Extensible Hypertext Markup Language (“XHTML”) pentru exercitiile financiare incheiate la 31 decembrie 2026, 31 decembrie 2027 si respectiv 31 decembrie 2028 - 3 rapoarte; 5. Servicii de revizuire cu privire la Situatiile financiare interimare individuale (revizuire limitata) intocmite in conformitate cu Standardul International de Contabilitate 34 – “Raportarea financiara interimara”, realizate in conformitate cu Standardul International de Revizuire a Situatiilor Financiare Interimare ISRE 2410 “Revizuirea situatiilor financiare interimare efectuate de auditorul independent al entitatii”, pentru fiecare din perioadele de sase luni incheiate la 30 iunie 2027 si respectiv 30 iunie 2028 - 2 rapoarte; 6. Servicii de revizuire cu privire la Situatiile financiare interimare consolidate (revizuire limitata) intocmite in conformitate cu Standardul International de Contabilitate 34 – “Raportarea financiara interimara”, realizate in conformitate cu Standardul International de Revizuire a Situatiilor Financiare Interimare ISRE 2410 “Revizuirea situatiilor financiare interimare efectuate de auditorul independent al entitatii”, pentru fiecare din perioadele de sase luni incheiate la 30 iunie 2027 si respectiv 30 iunie 2028 - 2 rapoarte; 7. Servicii de asigurare limitata privind analiza si verificarea tranzactiilor raportate prin Rapoarte Curente intocmite in conformitate cu prevederile art. 108 din Legea nr. 24/2017 privind emitentii de instrumente financiare si operatiuni de piata, republicata, actualizata prin Legea 238/2025 si ale Regulemantului ASF nr. 5/2018, cu modificarile si completarile ulterioare, realizate in conformitate cu Standardele Internationale pentru misiuni de asigurare altele decat auditurile sau revizuirile informatiilor financiare istorice (“ISAE 3000”), pentru perioada cuprinsa intre 01.10.2026-31.12.2028 – 10 rapoarte; 8. Servicii de asigurare limitata privind analiza si verificarea gradului de indeplinire a conditionalitatilor financiare specificate in contractele de imprumut incheiate/ce vor fi incheiate intre societate si Banci Comerciale/Institutii Financiare Internationale, realizate in conformitate cu Standardele Internationale pentru misiuni de asigurare altele decat auditurile sau revizuirile informatiilor financiare istorice (“ISAE 3000”), pentru trimestrul IV 2026, trimestrial pentru anii 2027 si 2028, atat pentru contractele de imprumut in vigoare la data incheierii contractului de audit, cat si pentru cele ce vor fi incheiate pe durata contractului de audit, daca va fi cazul – estimat 36 rapoarte; 9. Servicii de asigurare limitata privind analiza si verificarea gradului de indeplinire si a calculului indicatorilor de performanta, asa cum reiese din contractele de administratie/mandat ale administratorilor si directorilor cu atributii delegate de Consiliul de Administratie pentru trimestrul IV 2026 cumulat, trimestrial pentru anii 2027 si 2028, realizate in conformitate cu Standardele Internationale pentru misiuni de asigurare altele decat auditurile sau revizuirile informatiilor financiare istorice (“ISAE 3000”), atat pentru contractele de administratie/mandat ale administarorilor si directorilor cu atributii delegate de Consiliul de Administratie in vigoare la data incheierii contractului de audit, cat si pentru cele ulterioare incheiate pe durata contractului de audit, daca este cazul – estimat 9 rapoarte. În vederea elaborării rapoartelor de mai sus, Prestatorul va utiliza o echipă de cel puțin 9 membri care vor îndeplini cerințele minime din Caietul de sarcini (cap. 5). Serviciile vor fi prestate în conformitate cu cerinţele şi caracteristicile tehnice și de performanță solicitate în Caietul de sarcini al achiziției nr DRFB_DPP-26-03228-09-09-2026.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 79212000 Auditing services