663133-2026 - Competition
Romania – Meat products – Furnizare preparate din carne la centrele din municipiu si judet aflate in subordinea DGASPC Tulcea
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Furnizare preparate din carne la centrele din municipiu si judet aflate in subordinea DGASPC Tulcea
Description: Obiectul prezentei proceduri de achizitie publica vizeaza furnizarea de preparate din carne -24 loturi- pentru prepararea meselor servite in centrele din cadrul DGASPC Tulcea. Se doreste incheierea unui acord cadru cu un singur operator economic pe o perioada de 12 luni, si incheierea mai multor contracte subsecvente in functie de necesitati . Cel mai mare contract subsecvent se estimeaza a se incheia pe 6 luni. Pe toata perioada de derulare a acordului cadru, autoritatea contractanta isi rezerva dreptul sa suplimenteze sau sa diminueze cantitatile prevazute initial, conform prevederilor legale in vigoare, modificarile urmand a fi comunicate si prestatorului, avand in vedere fluctuatia de asistati din cadrul centrelor din subordinea DGASPC Tulcea. Valoare estimata acord cadru minim 9.894,72 lei fara TVA maxim 1.552.835,51 lei fara TVA . Valoare estimata cel mai mare contract subsecvent maxim 776.611,83 lei fara TVA. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari sau informatii suplimentare inainte de data limita de depunere a ofertelor este 15 zile, Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 11 zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Ofertantii vor lua in calcul suplimentarea cantitatii maxime estimate în limita a maximum 50% din valoarea contractului iniţial în functie de solicitarile beneficiarilor si fondurilor disponibile.art. 221, alin. 1, litera b, L 98/2016. Avand in vedere planurile de restructurare, ofertantii vor avea in vedere completarea listelor centrelor cu centrele nou acreditate. ACORD CADRU 1.Carnati tip trandafir kg min 20 / max 1,850 2.Carnati oltenesti kg min 18 / max 2,464 3.Costita afumata kg min 44 / max 3,538 4.Crenvursti porc kg min 12 / max 3,667 5.Crenvursti de pui kg min 12 / max 1,259 6.Salam de vara kg min 24 / max 2,481 7.Salam de vara uscat kg min 12 / max 2,294 8.Salam tip Victoria kg min 4 / max 2,250 9.Salam sasesc kg min 4 / max 1,321 10.Carnati proaspeti kg min 10 / max 3,063 11.Mici formati kg min 15 / max 4,136 12.Toba kg min 1 / max 235 13.Leberwursti kg min 2 / max 235 14.Sunca presata kg min 12 / max 3,223 15.Sunca piept de pui kg min 6 / max 731 16.Kaiser kg min 24 / max 2,975 17.Sunca de porc afumata kg min 5 / max 535 18.Carnati tip cabanos kg min 10 / max 2,774 19.Burta vita prefiarta kg min 5 / max 1,927 20.Muschi tiganesc kg min 14 / max 2,810 21.Pate ficat porc 200 g buc min 48 / max 17,727 22.Parizer picant kg min 12 / max 48 23.Drob kg min 3 / max 19 24.Pate ficat pasare 100 gr buc min 140 / max 1,680 CONTRACTE SUBSECVENTE 1.Carnati tip trandafir kg min 20 / max 925 2.Carnati oltenesti kg min 18 / max 1,232 3.Costita afumata kg min 44 / max 1,769 4.Crenvursti porc kg min 12 / max 1,834 5.Crenvursti de pui kg min 12 / max 630 6.Salam de vara kg min 24 / max 1,241 7.Salam de vara uscat kg min 12 / max 1,147 8.Salam tip Victoria kg min 4 / max 1,125 9.Salam sasesc kg min 4 / max 661 10.Carnati proaspeti kg min 10 / max 1,532 11.Mici formati kg min 15 / max 2,068 12.Toba kg min 1 / max 118 13.Leberwursti kg min 2 / max 118 14.Sunca presata kg min 12 / max 1,612 15.Sunca piept de pui kg min 6 / max 366 16.Kaiser kg min 24 / max 1,488 17.Sunca de porc afumata kg min 5 / max 268 18.Carnati tip cabanos kg min 10 / max 1,387 19.Burta vita prefiarta kg min 5 / max 964 20.Muschi tiganesc kg min 14 / max 1,405 21.Pate ficat porc 200 g buc min 48 / max 8,864 22.Parizer picant kg min 12 / max 24 23.Drob kg min 3 / max 10 24.Pate ficat pasare 100 gr buc min 140 / max 840
Internal identifier: 9574414_2026_PAAPD1608550
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 15130000 Meat products
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Carnati tip trandafir
Description: Acord cadru minim 20 kg, maxim 1.850 kg; contracte subsecvente minim 20 kg, maxim 925 kg - fabricat din carne porc/vită minim 50%, - formă cilindrică, se prezintă sub formă de şirag, - membrană cu suprafată netedă, uscată, înveliş continuu nedeteriorat, aderent la compoziţie, - pe suprafata exterioară nu se admit pete de mucegai sau drojdii, - masa compoziţiei compactă, bine legată, fără goluri sau fisuri, fără aglomerări de grăsime, cu aspect de mozaic uniform, - consistenţă: semitare - culoare: la exterior de la roșu la roșu brun, - gust şi miros plăcut, caracteristic produselor crude uscate, fără gust și miros străin.
Internal identifier: 1
Main classification (cpv): 15131130 Sausages
Lot: LOT-0002
Title: Carnati oltenesti
Description: Acord cadru minim 18 kg, maxim 2.464 kg; contracte subsecvente minim 18 kg, maxim 1.232 kg - Carne de porc, carne de vită, slănină, apă, clorură de sodiu, membrană comestibilă, condimente - Șiraguri întregi sau bucăţi cilindrice (conform sortimentului), obţinute prin umplerea membranelor utilizate. - Masa mozaicată, de culoare specifică componentelor utilizate, fără goluri de aer, corpuri străine, fragmente de os, aglomerări de grăsime și de condimente. - aspect exterior curat nelipicios fără mucegai sau corpuri străine de forma unor bucăți cilindrice obținute prin umplerea membranelor artificiale cu grosime de aprox. 20 -22 mm., lungime aprox 18-20cm.
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: Costita afumata
Description: Acord cadru minim 44 kg, maxim 3.538 kg; contracte subsecvente minim 44 kg, maxim 1.769 kg -Acest produs face parte din categoria preparate din carne, produse fierte și afumate, specialități. - în secțiune fără aglomerări de gel, să prezinte trei straturi de carne, - aspect exterior: suprafața curată, uscată, nedeteriorată, fără granulație de sare, zaharuri sau fosfați, fără mucegai, cu sos condimentat la exterior, - aspect în secțiune: straturi de carne de culoare roșie spre roz, alternate cu slănină de culoare albă, fără cartilagii și flaxuri tari. Procentul de grăsime să fie max. 25%, - consistenta: specifică sortimentului, -gust și miros: plăcut, specific componentelor și condimentelor utilizate, cu gust și miros de fum și fără gust sau miros străin, umiditate maxim 65%.
Internal identifier: 3
Main classification (cpv): 15131200 Dried, salted, smoked or seasoned meat
Lot: LOT-0004
Title: Crenvursti porc
Description: Acord cadru minim 12 kg, maxim 3.667 kg; contracte subsecvente minim 12 kg, maxim 1.834 kg -conținut de carne de porc minim 30%, grăsimi maxim 30%, apă maxim 25%, - pastă omogenă compactă, nu se admit goluri de aer mai mari de 3 mm, - fără corpuri străine fragmente de os, aglomerări de grăsime sau de condimente, - fără gust şi miros strain (rânced ,închis , alterat), culoare specifică , - consistenţa produsului să fie moale şi elastică, - nu se admit aglomerări de suc, gelatină sau grăsime sub membrană, - membrana să fie aderentă la compoziţie, nedeteriorată, - suprafaţa curată ,nelipicioasă,de culoare specifică sortimentului.
Internal identifier: 4
Main classification (cpv): 15131400 Pork products
Lot: LOT-0005
Title: Crenvursti de pui
Description: Acord cadru minim 12 kg, maxim 1.259 kg; contracte subsecvente minim 12 kg, maxim 630 kg -conținut carne de pui minim 30%, grăsimi maxim 30%, apă maxim 25%, - pastă omogenă compactă, - nu se admit goluri de aer mai mari de 3 mm, - fără corpuri străine fragmente de os, aglomerări de grăsime sau de condimente, - fără gust şi miros strain (rânced, închis, alterat), -culoare specifică, - consistenţa produsului să fie moale şi elastică, - nu se admit aglomerări de suc, gelatină sau grăsime sub membrană, - membrana să fie aderentă la compoziţie, nedeteriorată, - suprafaţa curată, nelipicioasă, de culoare specifică sortimentului.
Internal identifier: 5
Main classification (cpv): 15131700 Meat preparations
Lot: LOT-0006
Title: Salam de vara
Description: Acord cadru minim 24 kg, maxim 2.481 kg; contracte subsecvente minim 24 kg, maxim 1.241 kg - fabricat din carne de porc/vită minim 60%, slănină, condimente și adaosuri în diferite proporții, - preparate prin fierbere, uscare și afumare prezentate sub formă de batoane, corespunzătoare membranelor naturale sau artificiale folosite, - suprafata curată nelipicioasă, fără aglomerări de apă, grăsime și de condimente, fără corpuri străine, fragmente de os, - cu înveliș continuu aderent la compoziție nedeteriorat, de culoare specifică, cu o compoziție compactă și mozaicată, nu se admit bucăți de flaxuri și goluri de aer mai mari de 3 mm, - să păstreze integritatea feliei la tăiere.
Internal identifier: 6
Main classification (cpv): 15131120 Sausage products
Lot: LOT-0007
Title: Salam de vara uscat
Description: Acord cadru minim 12 kg, maxim 2.294 kg; contracte subsecvente minim 12 kg, maxim 1.147 kg - fabricat din carne de porc/vită minim 60%, slănină, prin fierbere, uscare și afumare prezentate sub formă de batoane, corespunzătoare membranelor naturale sau artificiale folosite, - cu umiditate de maxim 40%, grasimi de maxim 40%, cu suprafața curată nelipicioasă, fără aglomerări de apă, grăsime și de condimente, fără corpuri străine, fragmente de os, - cu înveliș continuu aderent la compoziție nedeteriorat, de culoare specifică, cu o compoziție compactă si mozaicată, nu se admit bucăți de flaxuri și goluri de aer mai mari de 3 mm, - să pastreze integritatea feliei la tăiere, se va utiliza doar carne de porc, vită şi slănină, - nu se admit produsele care conţin carne separată mecanic şi subproduse comestibile de abator.
Internal identifier: 7
Lot: LOT-0008
Title: Salam tip Victoria
Description: Acord cadru minim 4 kg, maxim 2.250 kg; contracte subsecvente minim 4 kg, maxim 1.125 kg - Bradt din carne de porc sau vită şi bucăţi mari de carne de porc, pulpă, spată sau cotlet, răspândite în masa produsului în procent de minim 30 %.aspect plăcut, consistență elastică, neapoasă, - ambalat în membrană artificială necomestibilă. Ambalajul nu trebuie sa permită pătrunderea corpurilor străine, - suprafata exterioara trebuie sa fie curată, nelipicioasă, fără mucegai și corpuri străine și să nu conțină bucăți de os, aglomerări de grasime și de condimente, - Se vor utiliza bucăți din carne de porc/ vită și bucăți mari de carne răspândite în masa produsului în procent de minim 30%, - la fabricarea salamului NU se va utiliza carne separată mecanic, organe şi amidon sau amidonuri modificate.
Internal identifier: 8
Lot: LOT-0009
Title: Salam sasesc
Description: Acord cadru minim 4 kg, maxim 1.321 kg; contracte subsecvente minim 4 kg, maxim 661 kg - acest produs face parte din categoria preparate din carne, produse fierte și afumate, salam cu structură. Produsul se prezintă sub forma unor batoane avaloide presate cu diametru de aprox. 50-55 mm. și lungime între 20-30 cm si greutate 0,5- 0,6 kg, în membrană aderentă la compoziție, - suprafața să fie curată, nelipicioasă, cu înveliș continuu, fără pete sau mucegai, -aspect pe secțiune: compoziție perfect legată, compactă, mozaicată fără goluri de aer sau aglomerări de gel, grăsime sub membrană. La feliere să îți păstreze integritatea, -consistenta: semitare, elastica, -culoare : specifică produselor afumate și membranelor utilizate, -gust și miros: plăcut, specific componentelor și condimentelor utilizate, fără gust sau miros străin (acru, mucegai, rânced etc.), cu gust și miros de fum moderat, -ingrediente : carne de porc, vită, slănină. Nu se acceptă în rețetă carne dezosată mecanic, organe, amidonuri modificate și amidon.
Internal identifier: 9
Lot: LOT-0010
Title: Carnati proaspeti
Description: Acord cadru minim 10 kg, maxim 3.063 kg; contracte subsecvente minim 10 kg, maxim 1.532 kg - pastă omogenă mozaicată din carne de porc, raportul colagen-proteină de maximum 30%, apa maxim 50% , clorură de sodiu max. 2,5% și substanțe grase maxim 32%, - suprafată curată, nelipicioasă, cu înveliș continuu aderent la compoziție, fără aglomerări de apă și grăsime la capetele batonului și sub membrană, - ambalați sub formă de batoane de 15-30 cm, în membrane naturale și maximum 3 cm diametru, - nu se admit produse care conțin carne separată mecanic și semiproduse comestibile de abator
Internal identifier: 10
Lot: LOT-0011
Title: Mici formati
Description: Acord cadru minim 15 kg, maxim 4.136 kg; contracte subsecvente minim 15 kg, maxim 2.068 kg - carne de porc în amestec cu carne de vită / oaie, supă de oase, diverse condimente (sare și condimente naturale: piper, coriandru, usturoi, ghimbir, maghiran, semințe de chimen, boia, bicarbonat de sodiu), - miros și gust plăcut, specific sortimentului, fără fragmente de os sau alte impurități. -preparatul conține apă maxim 70%, grăsimi maxim 30%, substanțe proteice maxim 10%, clorură de sodium maxim 3% și azotați 7 mg/100 g la produs, - micii sa fie formați.
Internal identifier: 11
Lot: LOT-0012
Title: Toba
Description: Acord cadru minim 1 kg, maxim 235 kg; contracte subsecvente minim 1 kg, maxim 118 kg - bucăți din carne, organe și slănină de porc, condiment, umplere în membrană naturală sau artificială, fără stabilizatori ,aditivi, potențiatori de gust, - nu se admit aglomerari de suc, gelatină și grăsime sub membrană, - membrana să fie aderentă la compoziție, nedeteriorată, fără corpuri străine, fragmente de os, - apă max.70%, substanțe grase max. 27%, raport maxim colagen/proteină 35%.
Internal identifier: 12
Lot: LOT-0013
Title: Leberwursti
Description: Acord cadru minim 2 kg, maxim 235 kg; contracte subsecvente minim 2 kg, maxim 118 kg - carne de porc, vită, șorici, în amestec cu ficat de porc min.28%, slanina, ceapa, tocate pentru a forma o pastă omogenă, fiartă, condimentată (piper, sare, boia zahar, maghiran, coriandu, nucșoară, ienibahar și cardamon, - consistență tare, gust plăcut specific sortimentului și condimentelor folosite, - nu se admite prezenta cărnii de porc sau de pasăre separată mecanic sau amidonurilor modificate genetic.
Internal identifier: 13
Lot: LOT-0014
Title: Sunca presata
Description: Acord cadru minim 12 kg, maxim 3.223 kg; contracte subsecvente minim 12 kg, maxim 1.612 kg - fabricată din carne de porc, adaosuri de condimente în diferite proporții, - preparată prin fierbere și afumare, - ambalată în membrane naturale sau artificiale, clipsate la ambele capete, - cu suprafața curată nelipicioasă, fără aglomerări de apă și grăsime, cu înveliș continuu aderent la compoziție, nedeteriorat, de culoare specifică, cu o compoziție compactă, fără corpuri străine, să păstreze integritatea feliei la tăiere.
Internal identifier: 14
Lot: LOT-0015
Title: Sunca piept de pui
Description: Acord cadru minim 6 kg, maxim 731 kg; contracte subsecvente minim 6 kg, maxim 366 kg -Învelis continuu, nedeteriorat, suprafata curată nelipicioasă, masa compactă din bucati de carne albă, -fără corpuri străine, fragmente de os, aglomerări de condimente -gust și miros plăcut, suculentă,fara gust sau miros strain, grăsime max 10% - să păstreze integritatea feliei la tăiere.
Internal identifier: 15
Main classification (cpv): 15131500 Poultry products
Lot: LOT-0016
Title: Kaiser
Description: Acord cadru minim 24 kg, maxim 2.975 kg; contracte subsecvente minim 24 kg, maxim 1.488 kg - bucăți de piept dezosat aproximativ dreptunghiulare, îngrijit tranșate și fasonate, cu dimensiuni de 20-30 cm lungime și 10-15 cm lățime, cu șorici și un procent de grăsime de maxim 40%, - bucăți cu suprafața curată, acoperite cu un strat de condimente măcinate, răspândite neuniform, culoare brun-roșcată, specifică produsului afumat, fără coaste și păr, - carne de porc de culoare roșcată, întrepătrunsă de straturi de slănină de culoare alb-gălbuie, - gust și miros plăcut, picant, caracteristic condimentelor utilizate, consistență fragedă, semitare.
Internal identifier: 16
Lot: LOT-0017
Title: Sunca de porc afumata
Description: Acord cadru minim 5 kg, maxim 535 kg; contracte subsecvente minim 5 kg, maxim 268 kg - bucăti de slănină (de pe spinare sau părți laterale) cu șorici, fasonate, cu suprafața curată, fără pete, urme de sânge sau secțiuni adânci, - se permite prezența straturilor de carne în interiorul slăninei, - șoriciul trebuie sa fie bine curățat de păr, - în secțiune alb sau alb-roz.
Internal identifier: 17
Lot: LOT-0018
Title: Carnati tip cabanos
Description: Acord cadru minim 10 kg, maxim 2.774 kg; contracte subsecvente minim 10 kg, maxim 1.387 kg - ingrediente: carne de porc, slănină, carne de vită, condimente, - bucăți cilindrice cu diametrul de 16-21 mm și lungime de 20-25 cm, obținuți prin răsucirea în șiraguri a mațelor subțiri de oaie, - culoare galben brun spre roșcat, specifică produselor supuse tratamentului termic ( de fierbere și dublă afumare) , suprafață curată, nelipicioasă, - aspect secțiune: masa mozaicată cu bucăți de carne de vită și slănină inglobate, se admit goluri rare de cca 5 mm, - gust și miros specific de afumat și condimente folosite, fără gust și miros străin, consistență semitare, - conținutul de substanțe colagene raportat la conținutul de proteine nu trebuie să depășeașca limita maxima de 30%, - fără adaosuri proteice, umiditate maxima 66%, grasime maxim 30%.
Internal identifier: 18
Lot: LOT-0019
Title: Burta vita prefiarta
Description: Acord cadru minim 5 kg, maxim 1.927 kg; contracte subsecvente minim 5 kg, maxim 964 kg - trebuie să fie un produs de calitate superioară, bine curățată, cu un nivel scăzut de umiditate, - gust și miros: plăcut, specific componentelor și condimentelor utilizate, - suprafaţa curată ,nelipicioasă,de culoare specifică sortimentului.
Internal identifier: 19
Main classification (cpv): 15111100 Beef
Lot: LOT-0020
Title: Muschi tiganesc
Description: Acord cadru minim 14 kg, maxim 2.810 kg; contracte subsecvente minim 14 kg, maxim 1.405 kg - Bucăţi dreptunghiulare, îngrijit fasonate, fără franjuri, impurități și/sau aglomerări de sare, cu suprafața curată, nelipicioasă, fără mucegai, fără impurități. - produs fiert și afumat, muschi porc, ceafă de porc, sare, stabilizatori, condimente (usturoi), extracte de condimente, aroma, potențiator de aroma, antioxidant și cu un conținut de apă de maxim 30%, - gust și miros plăcut,picant,caracteristic condimentelor utilizate, - consistentă frageda, semitare.
Internal identifier: 20
Lot: LOT-0021
Title: Pate ficat porc 200 g
Description: Acord cadru minim 48 buc, maxim 17.727 buc; contracte subsecvente minim 48 buc, maxim 8.864 buc - pate de ficat la cutie de 200g care conține ficat de porc minim 20%, carne porc, apă, condimente, - gust plăcut, fără mirosuri străine, - se vor prezenta în recipiente închise ermetic, să nu fie bombate, să nu prezinte fisuri sau scurgeri de conţinut, să nu prezinte pete de rugină la exteriorul sau interiorul recipientelor ori peliculă de lac desprinsă de pe interiorul cutiei.
Internal identifier: 21
Main classification (cpv): 15131310 Pâté
Lot: LOT-0022
Title: Parizer picant
Description: Acord cadru minim 12 kg, maxim 48 kg; contracte subsecvente minim 12 kg, maxim 24 kg - produsul să prezinte suprafata curată, nelipicioasă, cu înveliș continuu, fără pete sau mucegai, -aspect pe secțiune: compoziție perfect legată, compactă, fără goluri de aer sau aglomerări de gel, grăsime sub membrană. La feliere să își păstreze integritatea, -consistența: semitare, elastică, -culoare : specifică produselor picante și membranelor utilizate, -gust și miros: plăcut, specific componentelor și condimentelor utilizate, fără gust sau miros străin (acru, mucegai, rânced etc.)
Internal identifier: 22
Lot: LOT-0023
Title: Drob
Description: Acord cadru minim 3 kg, maxim 19 kg; contracte subsecvente minim 3 kg, maxim 10 kg - suprafaţă rumenă, bine pătruns termic - frigerea la cuptor: la temperatură moderată 25 minute - umplere în membrană naturală sau artificială, fără stabilizatori , aditivi, potențiatori de gust - aspect plăcut, consistență elastică, neapoasă - conține măruntaie de miel, ficat, inimă, rinichi, apă, condimente și extracte de condimente, amestec de verdețuri, praf de ou integral, derivați din lapte, sare, proteină din lapte, legume deshidratate (ceapă),
Internal identifier: 23
Lot: LOT-0024
Title: Pate ficat pasare 100 gr
Description: Acord cadru minim 140 buc, maxim 1.680 buc; contracte subsecvente minim 140 buc , maxim 840 buc - pate de ficat la cutie de 100g care conține ficat de pasare minim 20%, carne pasare, apă, condiment; - gust plăcut, fără mirosuri străine, - se vor prezenta în recipiente închise ermetic, să nu fie bombate, să nu prezinte fisuri sau scurgeri de conţinut, să nu prezinte pete de rugină la exteriorul sau interiorul recipientelor ori peliculă de lac desprinsă de pe interiorul cutiei.
Internal identifier: 24