663291-2026 - Competition
Sweden – Building construction work – Ramavtal Fastighetsautomation - Aveva Plant SCADA
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Title: Ramavtal Fastighetsautomation - Aveva Plant SCADA
Description: Upphandlingen avser ramavtal för styr-, övervaknings- och reglerteknik avseende fastighetsautomation. Ramavtalet omfattar nya kompletta installationer och integrationer för Aveva Plant SCADA. Därutöver har beställaren möjlighet, men inte skyldighet, att avropa enklare underhålls- och kompletteringsarbeten för befintliga styrsystem och dess SCADA system i enlighet med upphandlingsdokumenten.
Internal identifier: 2026-FA000005
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45210000 Building construction work
Additional classification (cpv): 51900000 Installation services of guidance and control systems
5. Lot
Lot: LOT-0000