663339-2026 - Competition
Finland – Medical equipments, pharmaceuticals and personal care products – HUS 397-2024 Kiinnitysvälineet potilaan teho- ja leikkaushoidon aikaiseen asentohoitoon
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: HUS 397-2024 Kiinnitysvälineet potilaan teho- ja leikkaushoidon aikaiseen asentohoitoon
Description: HUS-yhtymä pyytää tarjouksia teho- ja leikkaushoidon kiinnitysvälineistä. Hankintaan sisältyvät mm. seuraavat tuoteryhmät/tuotteet: - Proneview -yhteensopivat potilaskohtaiset pehmusteet - kertakäyttöiset kasvo- ja päätyynyt - kertakäyttöiset potilasasentopatjat Trendelenburg -asentoon - pehmustelevy - käsipehmuste vatsa-asentoon - kertakäyttöinen potilaan kiinnitysremmi - HipFix -telineen potilaskohtaiset pehmusteet - Insite -leikkauspöydän potilaskohtainen pehmustesetti Tuotteet on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteellä 1 Tarjouslomake. Hankinta on jaettu osiin, siten että päätös tehdään tuotekoreittain. Tullakseen vertailluksi tuotekorissa, tulee tarjous jättää tuotekorin kaikista tuotteista. Sopimuskaudella voidaan lisäksi hankkia hankinnan ennakoidun arvon mukaisesti sopimuksen kohteena oleviin tuoteryhmiin kuuluvia tuotteita, joita ei ole yksilöity tuoteliitteessä (ks. sopimusluonnos). Varsinainen sopimuskausi on voimassa kaksi (2) vuotta, jonka jälkeen sopimus jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. Kyseessä on useamman hankintayksikön yhteishankinta, joka toteutetaan hankintarenkaana. Tässä tarjouspyynnössä pyydettyjä tuotteita tulevat käyttämään: HUS-yhtymä (HUS), Etelä-Karjalan hyvinvointialue, Kymenlaakson hyvinvointialue ja Päijät-Hämeen hyvinvointialue. Ks. tarkemmat tiedot tarjouspyynnön liitteessä 2 Sopimusluonnos. Hankinnan ennakoitu kokonaisarvo (alv 0 %) on yhteensä noin 1,4 miljoonaa euroa. Kyse on arviosta, eikä hankintayksikkö sitoudu ilmoitettuihin euromääriin ja tarjouspyynnössä ilmoitettuihin, toteutuneisiin kulutusmääriin. Lopulliset tilausmäärät voivat olla ilmoitettua suurempia tai pienempiä. Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Hankintayksikkö on ennen tarjouspyynnön julkaisua suorittanut hankinnasta markkinakartoituksen julkaisemalla tietopyynnön.
Internal identifier: HUS 397-2024
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta, ja hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n tarkoittama avoin menettely. TARJOUSTEN KÄSITTELY Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Pyytää tuotenäytteet ja vertailee tarjoukset 5. Pyytää ja tarkastaa kilpailun voittajan/voittajien soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset 6. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 7. Solmii sopimuksen valitun/valittujen tarjoajien kanssa. TARJOUSKILPAILUSSA KÄYTETTÄVÄ KIELI Hankinta-asiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Mikäli tarjoaja tarvitsee dokumentit muulla kielellä, tarjoaja vastaa itse käännättämisestä ja sen kustannuksista. Tarjoukset on laadittava muilta osin suomen kielellä, paitsi tuotteisiin sekä niiden valmistukseen ja jakeluun liittyvät kuvaukset, tuote-esitteet, sertifikaatit, todistukset ja vastaavat hyväksytään myös englanninkielisinä. RINNAKKAISET TARJOUKSET Rinnakkaiset tarjoukset ovat sallittuja. Mikäli tarjoaja antaa rinnakkaisen tarjouksen, niin tarjoajan tulee tehdä rinnakkainen tarjous siten, että se täyttää tarjouspyynnön kaikki vaatimukset ja tarjouksen mukana vaaditut liitteet. Rinnakkainen tarjous on aina erillinen oma tarjouksensa. Rinnakkaisia tarjouksia saa antaa enintään yhden (1) kappaleen.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33000000 Medical equipments, pharmaceuticals and personal care products
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Kertakäyttöiset asentohoitotuotteet
Description: Tarkemmat tiedot tuotekoreista ja tuotteista tarjouspyynnön liitteellä 1 Tarjouslomake.
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Monikäyttöisten telineiden kertakäyttöiset pehmusteet
Internal identifier: 2-1