2. Procedure
Procedure
Title: Jamk - Hippos osaamiskeskuksen simulaatiojärjestelmä
Description: Hankinnan kohteena on Jyväskylän Hippos osaamiskeskukselle Jyväskylän ammattikorkeakoulun Hyvinvointiyksikön käyttöön vuonna 2027 valmistuviin tiloihin sijoittuva simulaatiojärjestelmä (AV-järjestelmä) pääasiassa opetuskäyttöön. Simulaatiojärjestelmän tulee kattaa kaikki tarjouspyynössä luetellut laitteet sekä ohjelmisto. Simulaatioympäristö kattaa varsinaisten simulaatiotilojen lisäksi kaikki oppimistilat kahdessa (2) kerroksessa ja ohjaustilat, joista ohjataan simulaatiotilanteita ja yhteyksiä eri opetustiloihin. Simulaatiojärjestelmän avulla luodaan opetustarkoituksiin monipuolisia sosiaali- ja terveysalan aitoja vuorovaikutus- ja asiakastilanteita muistuttavia simulaatioharjoituksia. Simulaatiojärjestelmän tarkoitus on mahdollistaa opetustilanteiden kuvaamisen, tallentamisen ja reaaliaikaisen ohjauksen. Liikuntapääkaupunki Jyväskylään rakentuva uusi Hipposkeskus tulee tarjoamaan ainutlaatuisen kokonaisuuden liikkua, harrastaa, ja urheilla. Hippoksen alue tulee vahvistamaan entisestään Jyväskylän asemaa liikunnan ja huippu-urheilun johtavana tutkimuksen ja koulutuksen kaupunkina. Hipposkeskus koostuu neljästä (4) kokonaisuudesta: liikuntakeskuksesta, osaamiskeskuksesta, jääurheilukeskuksesta sekä pysäköintihalli Hippos-Parkista. Rakentamista tehdään vaiheittain, ja kokonaisuudessaan hanke valmistuu loppuvuoteen 2027 mennessä. Jyväskylän ammattikorkeakoulun Hyvinvointiyksikkö muuttaa Hippos osaamiskeskuksen tiloihin, viidenteen (5.) ja kuudenteen (6.) kerrokseen. Hankintayksikkö on aiemmin julkaissut hankintaan liittyvän tietopyynnön (585563 / Jamk - Simulaatiojärjestelmä tietopyyntö) sekä tarjouspyynnön (603116 / Jamk - Hippos osaamiskeskuksen simulaatiojärjestelmä). Kilpailutus/hankinta keskeytettiin 9.6.2026 tarjouspyynnössä olleiden olennaisten virheiden vuoksi. Hankintaa ei ole jaettu osiin, koska hankinnan eri osa-alueet muodostavat toiminnallisen ja teknisen kokonaisuuden, jonka toteuttaminen useamman toimittajan kesken aiheuttaisi merkittävän riskin yhteensopivuuden, vastuunjaon ja aikataulun hallinnan osalta. Hankinnan pilkkominen lisäisi olennaisesti koordinaatiotarvetta ja voisi vaarantaa sopimuksen asianmukaisen toteuttamisen. Lisäksi kokonaisratkaisu mahdollistaa hankinnan toteuttamisen teknisesti hallittavalla ja kustannustehokkaalla tavalla.
Internal identifier: 603116
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinta toteutetaan EU-kynnysarvon ylittävänä hankintana avoimella menettelyllä hankintalain (1397/2016) mukaisesti. Kaikki halukkaat toimittajat voivat jättää tarjouksen tarjouspyynnössä asetettujen ehtojen mukaisesti. HANKINTALAIN MUKAISEN RIKOSREKISTERIOTTEEN ESITTÄMISVELVOLLISUUS Hankintalain 80 §:n mukaan hankintayksikön on suljettava tarjoaja tarjouskilpailun ulkopuolelle, jos hankintayksikön tiedossa on, että tarjoaja taikka sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai edustus-, päätös- tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on rikosrekisteristä ilmenevällä lainvoimaisella tuomiolla tuomittu 80 §:ssä mainitusta rikoksesta rangaistukseen. Hankintayksiköllä on velvollisuus tarkastaa pakolliset poissulkemisperusteet tarjouskilpailun voittaneiden tarjoajien osalta ennen hankintasopimuksen tekemistä. Hankintapäätöksen tiedoksiannon jälkeen voittaneet tarjoajat ovat velvollisia toimittamaan a) Oikeusrekisterikeskuksen otteen rikosrekisteristä taikka b) tarjoajan tai sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsenen tai edustus, päätös- tai valvontavaltaa käyttävän henkilön alkuperämaan tai sijoittautumismaan toimivaltaisen viranomaisen antaman otteen rikosrekisteristä hankintayksikölle. Rikosrekisteriotteet tulee toimittaa: 1) hankintalain 80 §:ssä tarkoitetuista henkilöistä (hankintamenettelyote). Käytännössä näitä henkilöitä ovat yrityksen pää- tai toimitusjohtaja, yrityksen varatoimitusjohtaja ja nimenkirjoittajat, prokuralain (130/1979) tarkoittamat prokuristit, yhdistyksen puheenjohtaja, yksityinen elinkeinonharjoittaja, avoimen yhtiön yhtiömiehet sekä kommandiittiyhtiön vastuunalainen yhtiömies. Asiassa voidaan huomioida myös muut yhtiön tai muun oikeushenkilön kuten säätiön edustajat ja 2) yrityksestä itsestä (yhteisösakko-ote). Rikostaustan selvittämiseksi esitetty rikosrekisteriote ei saa olla 12 kuukautta vanhempi. Rikosrekisteriotteen tiedot ovat aina salassapidettäviä. Toistaiseksi rikosrekisteriotteita ei voida käsitellä sähköisesti. Tilaaja palauttaa tai tuhoaa rikosrekisteriotteet tarkistuksen jälkeen. Otteiden toimittamistavasta ja ajankohdasta tulee sopia kirjallisesti hankintayksikön kanssa välittömästi hankintapäätöksen tiedoksiannon jälkeen. Otteet on toimitettava viivytyksettä, eikä otteiden toimittamisessa esiintyvät viivästykset saa aiheuttaa kohtuutonta haittaa tilaajalle tai sopimuskauden alkamiselle, mikäli viivästys johtuu tarjoajasta johtuvasta syystä. Lisätietoa hankintalain mukaisesta rikosrekisteriotteesta ja sen pyytämisestä löytyy osoitteesta www.oikeusrekisterikeskus.fi .
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 48000000 Software package and information systems
Additional classification (cpv): 33197000 Medical computer equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Hankinta sisältää optioita: * Erikseen tilattava pienkehitystyö (sisältyy vertailuhintaan) sekä * Järjestelmän mahdollisten tarvikkeiden ja laitteiden lisätilaukset yksikköhintalomakkeen hinnoittelun mukaisesti (ei sisälly vertailuhintaan). Optioiden käyttöönotosta päätetään erikseen. Optioiden käyttö on Tilaajan mahdollisuus, ei velvollisuus.