663417-2026 - Competition
Finland – Telecommunications services – Tietoliikenneratkaisun hankinta
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Tietoliikenneratkaisun hankinta
Description: Hankinnan kohteena on Vantaan tietoliikenneinfrastruktuurin ja laitekapasiteetin hankinta, kehittäminen niiden valvonta ja ylläpitopalvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnasta tehdään toistaiseksi voimassaoleva sopimus valitun toimittajan kanssa.
Internal identifier: VD/5965/02.08.00.00/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankintaan sovelletaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, jäljempänä myös hankintalaki). Hankinnan arvo ylittää hankintalain 26 §:n mukaisen EU-kynnysarvon. Hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n mukainen avoin menettely. Toimittaja valitaan avoimella menettelyllä jäljempänä määriteltyjä kriteereitä käyttäen. Tarjouspyyntö julkaistaan tarjouspalvelu.fi palvelussa. Hankinnasta on julkaistu hankintailmoitus HILMA:ssa internet-osoitteessa http://www.hankintailmoitukset.fi ja Euroopan unionin virallisen lehden täydennysosassa ja Tenders Electronic Daily -portaalissa. Vantaan kaupunki pidättää oikeuden olla hyväksymättä mitään annetuista tarjouksista ja keskeyttää hankintamenettelyn tai hankinnan todellisesta ja perustellusta syystä. Tarjouspyyntöasiakirjat ovat saatavissa vain suomeksi. Vantaan kaupungilla on oikeus hankintalain mukaisin perustein keskeyttää hankintamenettely sopimusta tekemättä sekä hylätä poikkeuksellisen alhaiset tarjoukset sekä tarjous pyyntöä vastaamattomat tarjoukset. Tarjous ei saa olla ehdollinen, eikä osatarjouksia tai vaihtoehtoisia taikka rinnakkaisia tarjouksia hyväksytä. Hankintaa ei ole jaettu osiin, koska palvelut tulee rakentaa yhdenmukaiseksi ja kattaviksi. Alla on kuvattu hankintamenettelyn eteneminen ja alustava, sitoumukseton arvio aikataulusta: - Tarjousten vertailu, loka-marraskuu 2026 - Hankintapäätös, marraskuu 2026 - Sopimuksen allekirjoitus, joulukuu 2026 Tarjoajalle ei makseta korvausta tarjouksen tekemisestä tai muusta tarjouskilpailuun kuuluvasta menettelyyn osallistumisesta.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 64200000 Telecommunications services
Additional classification (cpv): 30200000 Computer equipment and supplies, 32260000 Data-transmission equipment, 32410000 Local area network, 32413100 Network routers, 32415000 Ethernet network, 32420000 Network equipment, 32422000 Network components, 32520000 Telecommunications cable and equipment, 32570000 Communications equipment, 45230000 Construction work for pipelines, communication and power lines, for highways, roads, airfields and railways; flatwork, 48200000 Networking, Internet and intranet software package, 50334400 Communications system maintenance services, 51000000 Installation services (except software), 51300000 Installation services of communications equipment, 64210000 Telephone and data transmission services, 64220000 Telecommunication services except telephone and data transmission services, 71316000 Telecommunication consultancy services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Optiot on kuvattu tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.