663565-2026 - Competition
Denmark – Car park control equipment – Parkeringssystem
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Parkeringssystem
Description: DTU ønsker at købe et parkeringssystem til DTU’s campus i Lyngby. Med et parkeringssystem mener DTU et teknisk system, der anvendes til at registrere og styre brugen af en DTU’s parkeringspladser. Systemet har til formål at give et løbende overblik over, hvor mange parkeringspladser der er optaget, og hvor mange der er ledige. Registreringen skal ske ved hjælp af kameraer eller induktive spoler, som er placeret ved ind- og udkørslerne til parkeringspladserne. Hver gang en bil kører ind på parkeringspladsen, tælles den som en optaget plads, og hver gang en bil kører ud, frigives der tilsvarende en plads. På den måde kan systemet løbende beregne, hvor mange parkeringspladser der er til rådighed. Oplysningerne skal vises på digitale parkeringsskilte ved indkørslen eller langs adgangsvejene, hvor bilisterne kan se, hvor mange pladser der er ledige, før de kører ind på området.
Previous notice: 327294-2026
Previous notice: 482991-2026
Internal identifier: 10655-1
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til §§ 56-57 i udbudsloven.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34926000 Car park control equipment
Additional classification (cpv): 34000000 Transport equipment and auxiliary products to transportation, 34900000 Miscellaneous transport equipment and spare parts, 34920000 Road equipment, 34924000 Variable message signs, 34990000 Control, safety, signalling and light equipment, 34996000 Control, safety or signalling equipment for roads, 34996300 Control, safety or signalling equipment for parking facilities
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Køb af yderligere 5 parkeringsskilte (levering og opsætning) Køb af yderligere 2 års service.