664123-2026 - Competition
Romania – Hotel construction work – Execuția lucrărilor aferente obiectivului de investiții: Construire Hotel [spații de cazare și funcțiuni conexe], amenajări exterioare, alei carosabile și pietonale, spații parcare, utilități și branşamente, organizarea execuției. Codul SMIS: 320494.
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Title: Execuția lucrărilor aferente obiectivului de investiții: Construire Hotel [spații de cazare și funcțiuni conexe], amenajări exterioare, alei carosabile și pietonale, spații parcare, utilități și branşamente, organizarea execuției. Codul SMIS: 320494.
Description: Se vor executa, in conformitate cu cerințele proiectului tehnic si a caietelor de sarcini, respectiv – Lucrări de Construire Hotel [spații de cazare și funcțiuni conexe], amenajări exterioare, alei carosabile și pietonale, spații parcare, utilități și branşamente, organizarea execuției lucrarilor, regim inaltime D+P+Mz+4E, în cadrul proiectului “CONSTRUIRE HOTEL [SPAȚII DE CAZARE ŞI FUNCȚIUNI CONEXE] AMENAJĂRI EXTERIOARE, ALEI CAROSABILE ŞI PIETONALE, SPAȚII PARCARE, UTILITĂȚI ŞI BRANŞAMENTE, ORGANIZAREA EXECUȚIEI LUCRĂRILOR”, finanțat prin PROGRAMUL TRANZITIE JUSTA 2021 - 2027. Codul SMIS: 320494. Potrivit devizului general estimativ aferent proiectului tehnic rezulta o Valoarea totala estimata de 40,782,275.76 lei fara TVA, astfel: Cap. 1.2 Valoare estimata – Amenajarea terenului: 22.389,30 lei fără TVA Cap. 1.3 Valoare estimata – Amenajări pentru protecţia mediului şi aducerea terenului la starea iniţială: 99.508,00 lei fara TVA Cap. 2 Valoare estimata – Cheltuieli pentru asigurarea utilităților necesare obiectivului de investiții: 1.497.595,40 lei fără TVA Cap. 4.1 Valoare estimata – Construcții si instalații: 35.002.546,98 lei fără TVA; Cap. 4.2 Valoare estimata – Montaj utilaje, echipamente tehnologice si funcționale: 360.218,00 lei fără TVA; Cap. 4.3 Valoare estimata - Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care necesita montaj: 3.501.494,08 lei fără TVA; Cap. 5.1 Valoare estimata - Organizare de Șantier: 298.524,00 lei fără TVA Valoarea estimata fara TVA: 40,782,275.76 Moneda: RON Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificări in a 10-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 19034454/2026/320494/1
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45212411 Hotel construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Pentru implementarea obiectivului de investitii se impune procedura de licitatie deschisa pentru achizitia Lucrări de Construire Hotel [spații de cazare și funcțiuni conexe], amenajări exterioare, alei carosabile și pietonale, spații parcare, utilități și branşamente, organizarea execuției lucrarilor, regim inaltime D+P+Mz+4E. Achizitia are ca obiect semnarea contractului de lucrari care se vor executa, in conformitate cu cerințele proiectului tehnic si a caietelor de sarcini, respectiv – Lucrări de Construire Hotel [spații de cazare și funcțiuni conexe], amenajări exterioare, alei carosabile și pietonale, spații parcare, utilități și branşamente, organizarea execuției lucrarilor, regim inaltime D+P+Mz+4E, în cadrul proiectului “CONSTRUIRE HOTEL [SPAȚII DE CAZARE ŞI FUNCȚIUNI CONEXE] AMENAJĂRI EXTERIOARE, ALEI CAROSABILE ŞI PIETONALE, SPAȚII PARCARE, UTILITĂȚI ŞI BRANŞAMENTE, ORGANIZAREA EXECUȚIEI LUCRĂRILOR”, finanțat prin Programul Tranziție Justă (PTJ) 2021 - 2027. Codul SMIS: 320494.l Se va acorda avans în valoare de 30% din prețul contractului, la care se adaugă TVA. Sunt aplicabile prevederile subclauzei 46.7 din Acordul contractual. Avansul se va acorda în baza unei garanții de returnare a avansului. Valoarea garanției va fi cel puțin egală cu valoarea plății în avans plus valoarea rezultată din aplicarea ratei dobânzii de referință a Băncii Naționale a României la valoarea plății în avans, pentru perioada prevăzută de la momentul plății până la justificarea integrală a avansului. CONTINUAREA CERINTEI SE REGASESTE LA SECTIUNEA VI.3 INFORMATII SUPLIMENTARE, PUNCTUL 12. Natura si cantitatea lucrărilor: Se propune realizarea unei unități turistice cu regimul de înălțime D+P+Mz+4E care va avea in componenta sa următoarele: spații hoteliere de cazare, spatii pentru sedinte, restaurant, zone de recreere si relaxare -bazin inot, sala fitness dar si amenajări exterioare specifice (spații verzi, cai de acces, spații de parcare etc.). Conform O.M.T. 65/2013, unitatea turistica va fi încadrata drept unitate turistica cu 4 stele. Contract EXECUTIE LUCRARI
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45310000 Electrical installation work, 45330000 Plumbing and sanitary works, 45332400 Sanitary fixture installation work