664344-2026 - Competition
Finland – Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses) – OSALLISTUMISPYYNTÖ: Laboratoriotutkimusten kokonaistuotantoratkaisun hankinta
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: OSALLISTUMISPYYNTÖ: Laboratoriotutkimusten kokonaistuotantoratkaisun hankinta
Description: HANKINNAN TAUSTA JA TARKOITUS Varsinais-Suomen hyvinvointialue (jäljempänä "VARHA") järjestää tarjouskilpailun laboratoriotutkimusten kokonaistuotantoratkaisun hankinnasta ja pyytää tällä osallistumispyynnöllä hankinnasta kiinnostuneita toimijoita osallistumaan tarjouskilpailuun, joka toteutetaan neuvottelumenettelynä siten kuin jäljempänä on tarkemmin kuvattu. HANKINNAN KOHDE Hankinnassa on tarkoitus uusia Tyks Kantasairaalan Päivystys- ja automaatiolaboratorion automaatiojärjestelmä (sisältäen kaksisuuntaisen automaatiolinjaston sekä pre- ja postanalyyttiset vaiheet), johon on liitetty kemian ja immunokemian analytiikka. Lisäksi hankinnassa uusitaan HbA1c-analytiikka, Tyks Salon sairaalan laboratorion kemian ja immunokemian analytiikka, Tyks Loimaan ja Vakka-Suomen sairaaloiden kemian analytiikka. Hankintaan sisältyy lisäksi pakollisena optiona liitteessä "Vaatimukset tutkimusvalikoimasta ja menetelmäspesifikaatioista" listatut infektioserologian tutkimukset analysoituna Päivystys- ja automaatiolaboratorion automaatiojärjestelmällä. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnön liitteissä ja sitä tullaan täsmentämään sekä täydentämään lopullisessa tarjouspyynnössä. Hankinnan kohdetta, vähimmäisvaatimuksia ja alustavia vaatimuksia sekä alustavia sopimusehtoja on kuvattu osallistumispyynnön liitteinä olevissa seuraavissa asiakirjoissa: Liite 1: Hankinnan kohteen kuvaus Liite 2: Kuvaus verifiointi- ja validointimenettelyistä Liite 3: Koulutettavien määrät Liite 4: Vaatimukset koulutuksesta Liite 5: Vaatimukset käyttöönotosta Liite 6: Vaatimukset laiteasennuksille ja tilankäytölle Liite 7: Vaatimukset laitehuollosta ja tuesta Liite 8: Vaatimukset laitteiston teknisistä ja toiminnallisista ominaisuuksista Liite 9: Vaatimukset materiaalipalveluista Liite 10: Vaatimukset ohjelmistolle, liitännälle ja IT-tuelle Liite 11: Vaatimukset tutkimusvalikoimasta ja menetelmäkohtaisista spesifikaatioista Liite 12: Vertailuhinta- ja laatupisteytysliite Liite 13: CV-Lomake Liite 14: Näytevirrat yhteenveto Liite 15: Varhan yleiset tietosuoja- ja tietoturvaehdot Liite 16: Sopimusluonnos Liite 17: Jyse-ehdot tavarat 2025 Liite 18: Jyse-ehdot palvelut 2025 Osallistumispyynnön liitteisiin sisältyy myös seuraava tarjouskilpailuun liittyvä asiakirja, jolla pyydettyjä tietoja tarvitaan arvioitaessa osallistumishakemuksen jättäneitä: Liite 19: Referenssilomake (palautetaan osallistumishakemuksen liitteenä) HANKINTAMENETTELY Hankintamenettelynä käytetään julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain 1397/2016 (jäljempänä "hankintalaki") 34 §:n mukaista neuvottelumenettelyä siten kuin osallistumispyynnön kohdassa "Hankintaa tai sen osaa koskevat lisätiedot" on tarkemmin kuvattu. Selvyyden vuoksi todetaan, että neuvottelumenettelyn tarkoituksena on neuvotella hankinta-asiakirjoissa asetetuista vaatimuksista, ehdoista ja määrittelyistä. Neuvotteluiden perusteella hankinta ei kuitenkaan voi muodostua olennaisesti muuksi kuin tässä osallistumispyynnössä ja sen liitteissä on esitetty. Neuvotteluissa voidaan neuvotella esimerkiksi hankintaa koskevista sopimusehdoista sekä hankinnan kohteen vaatimuksista. Selvyyden vuoksi todetaan, että vähimmäisvaatimuksia voidaan neuvotteluiden myötä lisätä, mutta ei poistaa. Hankintamenettelyyn osallistumisesta tai tarjouksen laadinnasta ei makseta ehdokkaille korvausta. EHDOKKAIDEN VALINTA NEUVOTTELUMENETTELYYN Neuvottelumenettelyyn valitaan enintään 3 ehdokasta. Mikäli soveltuvuusvaatimukset täyttäviä ehdokkaita on enemmän kuin 3, valitsee hankintayksikkö ehdokkaan neuvottelumenettelyyn osallistumispyynnön liitteenä olevassa referenssilomakkeessa mainituin arviointiperustein. HANKINNAN JAKAMINEN OSIIN Hankintayksikkö on arvioinut, ettei tässä hankinnassa ole mahdollisuutta toteuttaa hankintaa erillisinä osina (ts. jakaa osiin), koska hankinnan kohde muodostaa teknisesti, toiminnallisesti ja laadullisesti yhteen liittyvän palvelukokonaisuuden, jonka jakaminen usealle toisistaan riippumattomalle palveluntuottajalle aiheuttaisi merkittäviä toiminnallisia ja sopimuksellisia riskejä sekä olennaisesti lisäisi hankintakokonaisuuden hallinnan ja koordinoinnin tarvetta.
Internal identifier: VARHA/23492/02.07.00.00/2026
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: HANKINTAMENETTELYN ALUSTAVA AIKATAULU Hankintamenettely etenee seuraavan alustavan aikataulun ja menettelyiden mukaisesti: - Hankintailmoituksen julkaisu: 09/2026 - Hankintailmoitusta ja osallistumispyyntöä koskevien lisätietokysymysten määräaika: 8.10.2026 - Osallistumishakemusten määräaika: 26.10.2026 - Alustavan tarjouspyynnön ja neuvottelukutsun lähetys neuvotteluvaiheeseen valituille ehdokkaille: 9.11.2026 - Alustavan tarjouksen määräaika: 7.12.2026 - Neuvottelut neuvotteluvaiheeseen valittujen tarjoajien kanssa: 01/2027 - 02/2027 - Lopullisen tarjouspyynnön julkaisu: 02/2027 - 03/2027 - Lopullisten tarjousten määräaika: 03/2027 - 04/2027 - Hankintapäätös: 04/2027 - 05/2027 - Sopimuksen allekirjoitus: 05/2027 Aikatauluun voi tulla olennaisiakin muutoksia.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 38000000 Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses)
Additional classification (cpv): 33696000 Reagents and contrast media
5. Lot
Lot: LOT-0000