2. Procedure
Procedure
Title: Udbud af forbrændingsegnet affald
Description: Nordfyns Kommune udbyder behandling af forbrændingsegnet affald som offentligt EU-udbud. Opgaven omfatter modtagelse og behandling af ca. 4.500 ton affald årligt, fordelt på ca. 4.000 ton husstandsindsamlet restaffald og ca. 500 ton rest efter sortering fra genbrugsstationer. Affaldet leveres af ordregiver til leverandørens anviste modtageplads/forbrændingsanlæg. Kontrakten løber fra 1. januar 2027 til 31. december 2029 med mulighed for forlængelse i op til 12 måneder. Tildeling sker på baggrund af tildelingskriteriet laveste pris, inklusive et evalueringsteknisk transporttillæg.
Internal identifier: 291309818
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Offentligt EU-udbud efter udbudsloven. Kontrakten tildeles den tilbudsgiver, der afgiver tilbuddet med den laveste evalueringstekniske pris, beregnet på grundlag af tilbudsprisen tillagt et evalueringsteknisk transporttillæg.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90513000 Non-hazardous refuse and waste treatment and disposal services
Additional classification (cpv): 90513300 Refuse incineration services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Quantity: 4 500 tonnes