Additional information
2. CONTINUARE DIN SECTIUNEA III.1.6.a) Garantie de participare:
(iii) asigurări de garanţii emise:
- fie de societăţi de asigurare care deţin autorizaţii de funcţionare emise în România sau într-un alt stat membru al Uniunii Europene şi/sau care sunt înscrise în registrele publicate pe site-ul Autorităţii de Supraveghere Financiară, după caz;
– fie de societăţi de asigurare din state terţe prin sucursale autorizate în România de către Autoritatea de Supraveghere Financiară.
Perioada de valabilitate: 120 de zile, calculata de la data limita de depunere a ofertelor.
Dovada constituirii garantiei de participare trebuie sa fie prezentata Entitatii Contractante cel mai tarziu la data si ora limita de depunere a ofertelor prin incarcarea acesteia in SEAP impreuna cu oferta.
Garantia trebuie să fie irevocabila.
Instrumentul de garantare trebuie să prevada ca plata garantiei de participare se va executa neconditionat, respectiv la prima cerere a beneficiarului, pe baza declaratiei acestuia cu privire la culpa persoanei garantate.
Garantia emisa în altă limba decat limba romana va fi prezentata, însotita de traducerea autorizata în limba romana.
In cazul depunerii de oferta în asociere, garantia de participare trebuie constituita în numele asocierii si trebuie să mentioneze ca acopera în mod solidar toti membrii grupului de operatori economici.
Instrumentul de garantare va fi emis respectand cerintele din Formularul nr. 1 din Sectiunea Formulare.
5. Formularul DUAE este configurat direct in SEAP la definirea documentatiei de atribuire in conformitate cu Notificarea ANAP privind utilizarea DUAE in procedurile desfasurate exclusiv prin mijloace electronice (
www.anap.gov.ro).
Sectiunile/campurile din formularul DUAE se vor completa de catre operatorii economici (ofertant unic, ofertanti asociati, terti sustinatori, subcontractanti, dupa caz), conform instructiunilor din DUAE aflate in corespondenta cu sectiunile Fisei de date.