665777-2026 - Competition
Sweden – Laboratory services – Analyser av PFAS i vilt
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Analyser av PFAS i vilt
Description: Livsmedelsverket genomför en kartläggning av halter av PFAS i vildsvin under 2026. Provtagning av muskelkött från vildsvin kommer att utföras vid cirka 30 vilthanteringsanläggningar i Sverige. Proverna kommer sedan att skickas samlat för provberedning och analys vid anlitat laboratorium. Om laboratoriet så önskar kan proverna skickas i två omgångar.
Internal identifier: 2026/03060
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71900000 Laboratory services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Analyser PFAS i vilt
Internal identifier: Analyser PFAS i vilt