666790-2026 - Competition
Sweden – Canal locks construction work – E21 - Nya slussar - Trollhätte kanal, Trollhättan
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Title: E21 - Nya slussar - Trollhätte kanal, Trollhättan
Description: Entreprenadform: Samarbetsentreprenad (TEM) med Fas 1 enligt ABK09 och Fas 2 enligt ABT06. I arbeten med ny slussled Trollhättan ingår: • Byggandet av tre nya slussar bestående av en triangelsluss uppströms och en slusstrappa nedströms med en mellanliggande ca 150 lång slusskanal • Omfattande bergschakt för slussleden • Ledverk och betongkajer • Slussteknik och slussportar • Teknikbyggnader samt kanalcentral • Breddning av befintlig bergkanal • Klaffbro över bergkanalen (Västergärdetbron) • Öppningsbar bro över nya slussleden • Muddring av ny farled • Tillfällig lasthamn • Byggnation av vägar, gång och cykelvägar • Dammanläggning RD pålar med krönbalk, samt Lamelldamm • Dammsäkring befintlig slussanläggning, samt anpassning av befintligt slussområde. • Sanering förorenad mark på befintligt industriområde Ungefärliga mängder • Bergschakt slussled: 750 000 m3 • Jordschakt slussled: 100 000 m3 • Bergschakt bergkanal: 80 000 m3 • Betong: 65 000 m3 • Stål 500 ton • Ledverk och kajer 1 100 m • Muddring lera: 75 000 m3 • Muddring berg: 15 000 m3
Internal identifier: KOM-421371
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45248100 Canal locks construction work
Additional classification (cpv): 44212383 Lock gates, 44212390 Sluices, 44212391 Sluice gates, 45240000 Construction work for water projects
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: E21 - Nya slussar - Trollhätte kanal, Trollhättan