667319-2026 - Competition
Sweden – Architectural and related services – VF-Arkitekt Uddevalla sjukhus Operation
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: VF-Arkitekt Uddevalla sjukhus Operation
Description: Västfastigheter Bygg och Förvaltning avser att upphandla konsult Arkitekt för projektering i program- och systemskedena av om- och nybyggnad av Uddevalla sjukhus för ny operationsavdelning med erforderliga ytor och stödfunktioner så som sterilcentral, pre-operativ enhet samt uppvakningsenhet. Ombyggnad ca 2900 m2 BRA, nybyggnad ca 8300 m2 BTA (uppskattat under förstudieskedet).
Internal identifier: SFSS 2026-01753
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71200000 Architectural and related services
Additional classification (cpv): 71220000 Architectural design services, 71221000 Architectural services for buildings
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Uppdraget kan även komma att omfatta följande optioner, om förutsättningar under AUB.15 är uppfyllda: Detaljprojektering inklusive bygghandling (beräknat Q3-27 till Q4-28) Stöd under produktionsskedet inklusive leverans av relationshandlingar (beräknat Q1-28 till Q2-33)