2. Procedure
Procedure
Title: Rammeaftale vedrørende levering af tankkort til diesel mv. i udlandet
Description: Dette udbud angår tildeling af en 2-årig rammeaftale vedrørende levering af tankkort som betalingsløsning til indkøb af diesel til Ordregivers Køretøjer fra Leverandørens netværk af tankanlæg i udlandet (Europa). Ved udlandet forstås lande i Europa uden for Danmark, Grønland og Færøerne. Omfanget af leverandørens netværk af tankanlæg i udlandet er en del af tilbudsevalueringen. Leverandøren skal, som en del af Aftalen, løbende udstede det nødvendige antal tankkort til brug for betaling for diesel mv. på leverandørens netværk af tankanlæg i udlandet. Leverandøren skal desuden dagligt fremsende informationer vedrørende brug af tankkort til FMI, som nærmere specificeret i udbudsmaterialet. Det forventede årlige træk på rammeaftalen vurderes at være ca. 200.000 liter diesel og evt. ca. 25.000 liter benzin. Disse tal er baseret på FMI’s erfaringstal fra 2023-2025.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Udbuddet består af følgende faser: a) Udarbejdelse af tilbud: Tilbudsgiver udarbejder sit tilbud på baggrund af udbudsmaterialet, og tilbuddet færdiggøres ved afsendelse af tilbuddet inden for tilbudsfristen, jf. afsnittet ”Frist for afgivelse af tilbud”. I denne periode har tilbudsgiver mulighed for at få yderligere oplysninger ved at indsende skriftlige spørgsmål, jf. afsnittet ”Skriftlige spørgsmål” i udbudsbetingelserne. Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). b) Tilbudsevaluering: FMI åbner og gennemgår tilbuddene i henhold til proceduren i afsnittet ”Åbning og behandling af tilbud”. FMI vil derefter evaluere tilbuddene i overensstemmelse med tildelingskriteriet og evalueringsmetoden anført i i udbudsbetingelsernes afsnit 5.3 samt Bilag A til udbudsbetingelserne. c) Tildeling af Aftalen: FMI træffer beslutning om tildeling af Aftalen og underretter tilbudsgiverne derom. Hvis den vindende tilbudsgiver ikke tidligere i udbudsprocessen har afgivet dokumentation for de i ESPD anførte oplysninger, skal tilbudsgiver afgive en sådan dokumentation før FMI’s beslutning om tildeling af Aftalen, jf. afsnittet ”Tildeling af aftalen og afslutning af udbudsproceduren”. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 09000000 Petroleum products, fuel, electricity and other sources of energy
Additional classification (cpv): 09132000 Petrol, 09132100 Unleaded petrol, 09134100 Diesel oil, 09134220 Diesel fuel (EN 590), 09211100 Motor oils, 30163000 Charge cards, 30163100 Agency fuel cards, 50112300 Car-washing and similar services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Der indgår en option på indkøb af benzin.