668256-2026 - Competition
Finland – Medical equipments, pharmaceuticals and personal care products – Terveydenhuollon näytteenottotarvikkeet DPS
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Terveydenhuollon näytteenottotarvikkeet DPS
Description: HUS-yhtymä perustaa dynaamisen hankintajärjestelmän (jäljempänä DPS) terveydenhuollon näytteenottotarvikkeiden hankkimiseen. Hankittavat tuotteet määritellään tarkemmin kussakin dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisessä kilpailutuksessa. Pyydämme osallistumishakemuksia HUS 270-2025 Terveydenhuollon näytteenottotarvikkeet dynaamiseen hankintajärjestelmään (jäljempänä myös DPS). Tämä dynaaminen hankintajärjestelmä kattaa laajasti erilaiset terveydenhuollon eri yksiköissä, palvelupisteissä ja sairaaloissa tehtävään näytteenottoon liittyvät tarvikkeet. Hankittaviin tuoteryhmiin voivat kuulua mm. - Ihopistosnäytteenottotarvikkeet - Verikaasukapillaarit - Vakuumiverinäytteenottotarvikkeet - Näytteenottoruiskut - Näytteenottoneulat - Virtsatestiliuskat - Virtsanäytteenottotarvikkeet - Näytteenottotikut - Sekä muut terveydenhuollon näytteenottotoiminnassa tarvittavat tuotteet ja tarvikkeet sekä tarvittaessa niihin liittyvät lisäpalvelut HUSin tavoitteena on hankkia joustavalla ja yksinkertaisella menettelyllä laadukkaita tarvikkeita ja tuotteita. HUS toimii yhteistyössä muiden hyvinvointialueiden kanssa ja tekee hankintoja hankintarenkaana. Tämän dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisiin hankintoihin voivat osallistua HUS-yhtymän omistajajäsenet: Helsingin kaupunki, Itä-Uudenmaan hyvinvointialue, Keski-Uudenmaan hyvinvointialue, Vantaan ja Keravan hyvinvointialue ja Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue sekä lisäksi Etelä-Karjalan hyvinvointialue, Kymenlaakson hyvinvointialue ja ISLAB hyvinvointiyhtymä. Myös Puolustusvoimilla on oikeus tehdä tilauksia yhteishankinnoista. Hankintarenkaan osallistujat ilmoitetaan kussakin sisäisessä kilpailutuksessa erikseen. HUS arvioi osallistumispyynnön julkaisuhetkellä, että dynaamisen hankintajärjestelmän sisällä julkaistaan arviolta 1-10 kilpailutusta per vuosi. Määrä on alustava arvio, joka voi muuttua merkittävästikin kun kilpailutustarve ja tuotteiden ryhmittely selkeytyy myöhemmin. HUS arvioi osallistumispyynnön julkaisuhetkellä dynaamisen hankintajärjestelmän koko keston (72 kk) kokonaisarvoksi noin 30 miljoonaa euroa huomioiden kaikki järjestelmässä mahdollisesti tehdyt hankinnat. Arvio on alustava ja perustuu aiempaan ostohistoriaan ja voimassaolleisiin hintasopimuksiin. HUS ei sitoudu mihinkään hankintamääriin tai määräostovelvoitteisiin tällä ilmoituksella. HUS varaa oikeuden järjestää terveydenhuollon näytteenottotarvikkeista kilpailutuksia tarvittaessa myös tämän dynaamisen hankintajärjestelmän ulkopuolella. Sähköisen huutokaupan käyttäminen sisäisissä kilpailutuksissa on mahdollista. Terveydenhuollon näytteenottotarvikkeet DPS dynaaminen hankintajärjestelmä on voimassa 30.6.2031 saakka, ellei sitä erillisellä ilmoituksella lyhennetä tai pidennetä. Dynaamisen hankintajärjestelmään voi jättää osallistumishakemuksia koko sen keston ajan. Se on voimassa hankintailmoituksessa ilmoitettuun päivään asti, ellei sitä keskeytetä tai muuteta dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaollessa. Varsinaiset hankinnat tehdään dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisillä kilpailutuksilla, joissa kuvataan ja täsmennetään hankinnan kohde. Jokaisesta sisäisestä kilpailutuksesta solmitaan erillinen sopimus. Sopimuskausi määritellään sisäisessä kilpailutuksessa erikseen tapauskohtaisesti. Dynaamiseen hankintajärjestelmään voi hakea tarjoajaksi, jos täyttää soveltuvuusvaatimukset, jotka on ilmoitettu ESPD-lomakkeella ja kohdassa Hankinnan kohteen kriteerit. Siihen otetaan mukaan kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat. Dynaamiseen hankintajärjestelmään sovelletaan Euroopan komission IPI-asetusta ja toimenpidettä (komission täytäntöönpanoasetus (EU) 2025/1197 2 artikla; Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EU) 2022/1031, 8 artikla). IPI-toimenpiteen velvoittamana hankintayksikkö tulee sulkemaan pois hankintamenettelystä Kiinan kansantasavallasta peräisin olevat tarjoajat. Lisäksi hankintayksikkö tulee soveltamaan IPI-asetuksen 8. artiklan mukaisia, tarjouskilpailussa valittuja toimittajia koskevia velvoitteita, dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa, jos sisäisen kilpailutuksen ennakoitu arvo ylittää EU-kynnysarvon (IPI-asetus 6. artikla 5. kohta). Dynaaminen hankintajärjestelmä on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnössä ja sen liitteissä.
Internal identifier: HUS 270-2025
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankintajärjestelmässä noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä dynaaminen hankintajärjestelmä (hankintalain 49-52 §). OSALLISTUMISHAKEMUSTEN KÄSITTELY HUS käsittelee saapuneet osallistumishakemukset ja tekee päätöksen hakijan hyväksymisestä järjestelmään 10 työpäivän kuluessa osallistumishakemuksen vastaanottamisesta. HUS voi pidentää määräaikaa yksittäistapauksissa 15 työpäivään, jos hyväksymisarvioinnissa on tarkasteltava täydentäviä asiakirjoja, muutoin tarkistettava soveltuvuusvaatimusten täyttyminen taikka muusta perustellusta syystä. HUS ilmoittaa mahdollisimman pian ehdokkaalle, onko se hyväksytty dynaamiseen hankintajärjestelmään. Ilmoitus annetaan sähköpostitse hakijan osallistumishakemuksessa ilmoittamaan sähköpostiosoitteeseen. HUS voi milloin tahansa dynaamisen hankintajärjestelmän keston aikana vaatia hyväksyttyjä ehdokkaita toimittamaan 87 §:ssä tarkoitetun uudistetun ja päivitetyn yhteisen eurooppalaisen hankinta-asiakirjan tai 88 §:ssä tarkoitetut poissulkemisen ja soveltuvuuden selvitykset viiden (5) päivän kuluessa pyynnön esittämispäivästä. DYNAAMISEN HANKINTAJÄRJESTELMÄN SISÄISET KILPAILUTUKSET Sisäiset kilpailutukset toteutetaan Tarjouspalvelun kautta. Hankintayksikkö voi käyttää julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016) mukaista sähköistä huutokauppaa hankkiessaan tässä DPS:ssä tarkoitettuja tuotteita. Sisäisiin kilpailutuksiin voivat osallistua myös tässä ilmoituksessa ilmoitetut hankintayksiköt. Valintaperusteena sisäisissä kilpailutuksissa käytetään kokonaistaloudellista edullisuutta. Kokonaistaloudellisesti edullisin on tarjous, joka on hankintayksikön kannalta hinnaltaan halvin, kustannuksiltaan edullisin tai hinta-laatusuhteeltaan paras. Jos HUS käyttää kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteena ainoastaan halvinta hintaa, se on huomioinut laatuun liittyvät seikat hankinnan kohdetta koskevissa pakollisissa vaatimuksissa. Valintaperuste ilmoitetaan kussakin sisäisessä kilpailutuksessa erikseen. Sisäisten kilpailutusten tarkemmat ehdot on mainittu sisäisen kilpailutuksen tarjouspyynnössä. Sisäisiin kilpailutuksiin sovelletaan muuten soveltuvin osin tämän osallistumispyynnön ehtoja. HANKINNAT DYNAAMISEN HANKINTAJÄRJESTELMÄN ULKOPUOLELLA HUS pyrkii keskittämään hankinnat tähän dynaamiseen hankintajärjestelmään. HUSilla on kuitenkin oikeus tarvittaessa hankkia tuotteita myös dynaamisen hankintajärjestelmän ulkopuolella esimerkiksi erillisten kilpailutusten, suorahankintojen tai voimassa olevien sopimustensa perusteella. KÄYTETTÄVÄ KIELI Hankinta-asiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Hakemukset on laadittava muilta osin suomen kielellä, paitsi tuotteisiin sekä niiden valmistukseen ja jakeluun liittyvät kuvaukset, tuote-esitteet, sertifikaatit, todistukset ja vastaavat sekä esimerkiksi referenssitiedot hyväksytään myös englanninkielisinä.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33000000 Medical equipments, pharmaceuticals and personal care products
Additional classification (cpv): 33141000 Disposable non-chemical medical consumables and haematological consumables, 33141300 Venepuncture, blood sampling devices, 33141900 Blood lancets
5. Lot
Lot: LOT-0000