668588-2026 - Competition
Romania – Special-purpose motor vehicles – Autoizoterme
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Autoizoterme
Description: Autoritatea contractantă intenționează să încheie un acord-cadru de achiziție publică de produse având ca obiect furnizarea de „Autoizoterme”, în conformitate cu specificațiile tehnice prevăzute în caietul de sarcini, destinate dotării structurilor Poliției de Frontieră Române. Autoritatea contractantă va încheia un acord-cadru cu un singur operator economic, în baza căruia vor fi atribuite contracte subsecvente, în funcție de necesitățile identificate și de fondurile bugetare aprobate cu această destinație. Acordul-cadru va fi încheiat de Inspectoratul General al Poliției de Frontieră, în nume propriu cât și în numele şi pe seama autorităților contractante asociate, respectiv: 1. Garda de Coastă; 2. Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Timișoara; 3. Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu; 4. Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Oradea; 5. Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Iași; 6. Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Sighetu Marmației; 7. Școala de formare Inițială si Continuă a personalului Poliției de Frontieră Iași; 8. Școala de perfecționare a personalului politiei de frontieră Drobeta – Turnu Severin; 9. Școala de pregătire a agenților Poliției de Frontieră ”Avram IANCU” Oradea. Pe durata acordului-cadru, Inspectoratul General al Poliției de Frontieră și autoritățile contractante asociate vor putea încheia contracte subsecvente, în limita cantităților prevăzute în acordul-cadru și în funcție de fondurile bugetare aprobate. Durata acordului-cadru este de 24 de luni de la data semnării acestuia de către ultima parte, în conformitate cu prevederile caietului de sarcini. Termenul de livrare pentru fiecare contract subsecvent este de 180 de zile de la data semnării acestuia de către ultima parte. Cantitatea estimată care va face obiectul acordului-cadru: - minim 1 cpl. și maxim 15 cpl. Cantitatea estimată care va face obiectul unui contract subsecvent: - minim 1 cpl. și maxim 3 cpl. Frecvența estimată de încheiere a unui contract subsecvent este de un contract la 6 luni. Valoarea celui mai mare contract subsecvent va fi de 777.721,17 lei fără TVA. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare, o singură dată, în a 11-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, în măsura în care aceste solicitări au fost transmise în termenul menționat la SECTIUNEA I, respectiv 19 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, astfel: – Număr zile până la care se pot solicita clarificări inainte de data limită de depunere a ofertelor: 19; – Termen de răspuns al autorității la solicitările de clarificare / informații suplimentare – a 11 a zi; Pentru respectarea principiului tratamentului egal, operatorii economici interesati vor respecta prevederile notificarii ANAP nr. 247 cu privire la modalitatea de transmitere a solicitărilor de clarificări și a informațiilor suplimentare la documentațiile de atribuire / răspunsurile formulate în cazul desfășurării procedurilor de atribuire a contractelor de achiziție publică prin intermediul mijloacelor electronice (on-line), in sensul ca documentele atasate la sectiunea "Intrebari" NU VOR CONTINE DATELE DE IDENTIFICAREA ALE ACESTORA, intrucat acestea vor deveni publice in momentul transmiterii raspunsului de catre autoritatea contractanta!
Internal identifier: 4193222_2026_PAAPD1637139
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34144000 Special-purpose motor vehicles
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Autoritatea contractantă intenționează să încheie un acord-cadru de achiziție publică de produse având ca obiect furnizarea de „Autoizoterme”, în conformitate cu specificațiile tehnice prevăzute în caietul de sarcini, destinate dotării structurilor Poliției de Frontieră Române. Autoritatea contractantă va încheia un acord-cadru cu un singur operator economic, în baza căruia vor fi atribuite contracte subsecvente, în funcție de necesitățile identificate și de fondurile bugetare aprobate cu această destinație. Acordul-cadru va fi încheiat de Inspectoratul General al Poliției de Frontieră, în nume propriu cât și în numele şi pe seama autorităților contractante asociate, respectiv: 1. Garda de Coastă; 2. Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Timișoara; 3. Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu; 4. Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Oradea; 5. Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Iași; 6. Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Sighetu Marmației; 7. Școala de formare Inițială si Continuă a personalului Poliției de Frontieră Iași; 8. Școala de perfecționare a personalului politiei de frontieră Drobeta – Turnu Severin; 9. Școala de pregătire a agenților Poliției de Frontieră ”Avram IANCU” Oradea. Pe durata acordului-cadru, Inspectoratul General al Poliției de Frontieră și autoritățile contractante asociate vor putea încheia contracte subsecvente, în limita cantităților prevăzute în acordul-cadru și în funcție de fondurile bugetare aprobate. Durata acordului-cadru este de 24 de luni de la data semnării acestuia de către ultima parte, în conformitate cu prevederile caietului de sarcini. Termenul de livrare pentru fiecare contract subsecvent este de 180 de zile de la data semnării acestuia de către ultima parte. Cantitatea estimată care va face obiectul acordului-cadru: - minim 1 cpl. și maxim 15 cpl. Cantitatea estimată care va face obiectul unui contract subsecvent: - minim 1 cpl. și maxim 3 cpl. Frecvența estimată de încheiere a unui contract subsecvent este de un contract la 6 luni. Valoarea celui mai mare contract subsecvent va fi de 777.721,17 lei fără TVA.
Internal identifier: 1
Options:
Description of the options: În temeiul art. 221 alin. (1) litera a) din Legea nr. 98/2016, actualizată, autoritatea contractantă utilizează în cadrul procedurii de achiziție clauze de revizuire a contractului, după cum urmează: Clauza de revizuire privind înlocuirea produselor ofertate cu produse de ultimă generație; Se va utiliza clauza de revizuire pentru livrarea unor produse de ultimă generație în situaţia în care producătorul produselor ofertate iniţial a declarat în perioada de valabilitate a contractului drept end-of-sale/end-of-life/end-of-support produsele ofertate inițial. La aplicarea clauzei de revizuire valoarea contractului nu se va modifica, iar propunerile de înlocuire vor fi analizate de autoritatea contractantă pentru ca specificațiile tehnice ale produselor nou propuse să fie echivalente sau superioare cu specificațiile tehnice ale produselor ofertate inițial.