668690-2026 - Competition
Denmark – Architectural, construction, engineering and inspection services – Udbud af strategisk rammeaftale om teknisk rådgivning
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Udbud af strategisk rammeaftale om teknisk rådgivning
Description: Udbudsprocessen gennemføres som et begrænset udbud efter udbudslovens §§ 58-60. Rammeaftalen tildeles op til de fire tilbudsgivere, som afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud på grundlag af tildelingskriteriet ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”.
Internal identifier: 45782
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
Additional classification (cpv): 71500000 Construction-related services, 71310000 Consultative engineering and construction services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Esebolig og de eksterne brugere oplistet i bilag E.1 (”Ordregiver”) udbyder hermed en ikke-eksklusiv strategisk rammeaftale om teknisk rådgivning. Rammeaftalen indgås med maksimalt fire rådgivere og vil løbe i en periode på 48 måneder. Baggrunden for Rammeaftalens varighed er, at Ordregiver forventer at skulle gennemføre helhedsplaner og andre større bygge- og anlægsarbejder i denne periode. På grundlag af rammeaftalen forventer Ordregiver at afholde miniudbud om konkrete rådgivningsopgaver med henblik på at tildele den konkrete rådgivningsopgave til rådgiveren, der vinder miniudbuddet. Ydelsesomfanget af den konkrete rådgivningsopgave vil basere sig på ydelserne, der fremgår af afgrænsningsskemaet til Ydelsesbeskrivelsen for Byggeri og Landskab 2018 (”YBL 18”), som er vedlagt udbudsmaterialet som bilag E.3, eller en nærmere afgrænset del heraf. Aftalevilkårene for den konkrete rådgivningsaftale vil være den som bilag E.2 vedlagte udkast til rådgiveraftale. Rammeaftalen er ikke-eksklusiv, og Ordregiver er derfor ikke forpligtet til alene at indkøbe de omfattede rådgivningsydelser hos den eller de rådgivere, der tilknyttes rammeaftalen.