668733-2026 - Competition
Romania – Medical equipments – Echipamente medicale
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Echipamente medicale
Description: Furnizare, transport, instalare, punere în functiune, instruire utilizare si service în perioada de garantie pentru "Echipamente Medicale" - Procedura de atribuire a contractului de achiziție publică pentru atribuirea contractului de achizitie publica avand ca obiect "Echipamente medicale" in sensul ca incheierea contractului de achizitie publica este conditionata de alocarea fondurilor necesare cu aceasta destinatie din fondurile Ministerului Sanatatii, semnarea contractului facandu-se cu respectarea dispozitiilor referitoare la angajarea cheltuielor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finantele publice.Având în vedere dispozițiile Legii 98/2016 privind achizitiile publice și HG nr. 395/2016 cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Contractantă precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin alocarea creditelor bugetare cu aceasta destinatie. In cazul in care, indiferent de motive, creditele bugetare nu vor fi alocate, Autoritatea Contractanta, dupa primirea notificarii cu privire la neacordarea finantarii, isi rezerva dreptul de a anula procedura de atribuire, in conditiile in care nu exista o alta sursa de finantare in conformitate cu prevederile art.212 ali.(1) lit.c) teza 2 din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, fiind imposibila incheierea contractului de achizitie publica.Ofertantii din cadrul acestei proceduri inteleg ca Autoritatea Contractanta nu poate fi considerata raspunzatoare pentru vreun prejudiciu in cazul anularii procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia si indiferent daca Autoritatea Contractanta a fost notificata asupra existentei unui asemenea prejudiciu. Ofertantii din cadrul acestei proceduri accepta utilizarea conditiilor speciale de mai sus/clauze suspensive, asumandu-si intreaga raspundere in raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi in situatia descrisa. Factori de evaluare sunt: Perioada de garanţie completa : min 24 luni de la data punerii in functiune. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este 11 zile, conform art. 160 din Legea 98 /2016. Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari/ informatii suplimentare, in a 6-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor, conform art. 161 din Legea 98 /2016.
Internal identifier: /19.09.2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33100000 Medical equipments
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Computer Tomograf
Description: Natura si cantitatea produselor se regaseste in Caietul de sarcini
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 33111000 X-ray devices
Lot: LOT-0002
Title: Aparat RX cu scopie si grafie
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: Motoare Ortopedie
Internal identifier: 3
Additional classification (cpv): 33169000 Surgical instruments