2. Procedure
Procedure
Title: kotoutumiskoulutus ja kielitaidon lähtötason arviointi -kilpailutus 2027-2028 (+1)
Description: Keravan kaupunki kilpailuttaa kotoutumiskoulutus ja kielitaidon lähtötason arvioinnin puitejärjestelyn. CPV-koodi: Aikuiskoulutuspalvelut ja muut koulutuspalvelut (80400000) Keravan ja Sipoon työllisyysalue hankkii tällä tarjouspyynnöllä kielitaidon lähtötason arviointia ja 240 opiskelijatyöpäivää kestävää kotoutumiskoulutusta. Tarjoaja voi jättää tarjouksen molempiin tai vain toiseen tarjouspyynnön osa-alueista. Hankittava määrä kielitason testauksessa on n. 40 – 60 henkilöä/vuosi. Kotoutumiskoulutuksen hankinnan laajuus on enintään 8000 opiskelijatyöpäivää vuodessa. Koulutuksen kesto on enintään 240 opiskelijatyöpäivää/henkilö. Hankittava henkilö-/ryhmämäärä on arvio, joka perustuu ennakoituun opiskelijamäärään. Hankintayksikkö varaa itselleen oikeuden olla hankkimatta opiskelijatyöpäivien enimmäismäärää. Tarjouksen tekijää pyydetään tekemään oma perusteltu esityksensä opetuksen sisällöistä, rakenteesta ja koulutuksen toteuttamissuunnitelmasta. Kielitaidon lähtötason arvioinnin kohderyhmänä ovat ensisijaisesti työttömät tai työttömyysuhan alaiset, kotoutumislain piirissä olevat Suomeen pysyväisluontoisesti muuttaneet henkilöt, jotka ovat lukutaitokoulutuksen tai kotoutumiskoulutuksen tarpeessa. Kotoutumiskoulutuksen kohderyhmänä ovat ensisijaisesti työttömät tai työttömyysuhan alaiset, kotoutumislain piirissä ja kotoutumiskoulutuksen tarpeessa olevat maahan muuttaneet tai Suomeen pysyväisluonteisesti muuttaneet, jotka vähintään omalla äidinkielellään ovat luku- ja kirjoitustaitoisia, mutta tarvitsevat kielitaidon vahvistamista suomen kielessä sijoittuakseen työelämään tai ammattiin johtavaan koulutukseen. Koulutuksen toteutuksessa tulee noudattaa voimassa olevia OPH:n kotoutumiskoulutuksen opetussuunnitelman perusteita. Kilpailutettava kielitaidon lähtötason arviointi on eritelty tarjouspyynnön liitteenä olevassa tarkennetussa palvelukuvauksessa (liite: Palvelunkuvaus, kielitaidon lähtötason arviointi). Kilpailutettava kotoutumiskoulutus on eritelty tarjouspyynnön liitteenä olevassa tarkennetussa palvelukuvauksessa (liite: Palvelunkuvaus, kotoutumiskoulutus). Toteutuneista opiskelijatyöpäivistä tulee toimittaa raportti kuukausittain tilaajalle. Hankinnan arvioitu kokonaisarvo optiokaudet mukaan lukien on noin 2 200 000 euroa (alv 0 %). Ilmoitettu arvo on arvio, eikä tilaaja sitoudu tiettyihin hankintamääriin tai palvelun käyttöön sopimuskauden aikana. Palvelua hankitaan todellisen tarpeen mukaan. Hankintayksikkö valitsee yhden (1) toimittajan/hankinnan osa-alue, jonka kanssa tekee sopimuksen. Hankintayksikkö varaa itselleen oikeuden olla hankkimatta tässä tarjouspyynnössä esitettyä koulutusta. Hankinta on jaettu kahteen (2) osa-alueeseen: Osa-alue 1: Kotoutumiskoulutus Osa-alue 2: kielitaidon lähtötason arviointi Valinnan perusteena käytetään kokonaistaloudellista edullisuutta, jonka perusteena käytetään parasta hinta-laatusuhdetta. Mikäli tarjousten vertailussa päädytään tasapisteisiin tai tarjousten hinnat ovat samat, ratkaistaan voittaja arvonnalla. Rinnakkaisten tarjousten tekeminen on kiellettyä. Mikäli tarjoaja tekee rinnakkaisia tarjouksia, tarjousvertailussa huomioidaan ainoastaan viimeisin saapunut tarjous.
Internal identifier: 16366
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tässä hankinnassa käytetään avointa menettelyä. Tarjoajien tulee toimittaa tarjoukset määräaikaan mennessä tämän tarjouspyynnön vaatimusten mukaisesti. Tarjoajien soveltuvuus ja tarjousten tarjouspyynnönmukaisuus tarkastetaan tämän tarjouspyynnön ehtojen mukaisesti. Tarjousten vertailu tehdään tämän tarjouspyynnön vertailuperusteiden mukaisesti. Tarjouspyynnön ehdoissa esitetyt selvitykset ja todistukset pyydetään ennen hankintapäätöksen tekoa tarjoajalta, joka vertailun ja alustavan soveltuvuusarvioinnin perusteella näyttää tulevan valituksi. Ennen tarjousten toimittamisen määräaikaa on mahdollista esittää tarjouspalvelun kautta kysymyksiä, ja näihin kysymyksiin annetut vastaukset tulee ottaa huomioon tarjousta annettaessa tämän tarjouspyynnön vaatimuksia täsmentävinä vaatimuksina.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 80400000 Adult and other education services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Osa-alue 1: kotoutumiskoulutus
Description: Kotoutumiskoulutuksen hankinnan laajuus on enintään 8000 opiskelijatyöpäivää vuodessa. Koulutuksen kesto on enintään 240 opiskelijatyöpäivää/henkilö. Hankittava henkilö-/ryhmämäärä on arvio, joka perustuu ennakoituun opiskelijamäärään. Hankintayksikkö varaa itselleen oikeuden olla hankkimatta opiskelijatyöpäivien enimmäismäärää. Kotoutumiskoulutuksen kohderyhmänä ovat ensisijaisesti työttömät tai työttömyysuhan alaiset, kotoutumislain piirissä ja kotoutumiskoulutuksen tarpeessa olevat maahan muuttaneet tai Suomeen pysyväisluonteisesti muuttaneet, jotka vähintään omalla äidinkielellään ovat luku- ja kirjoitustaitoisia, mutta tarvitsevat kielitaidon vahvistamista suomen kielessä sijoittuakseen työelämään tai ammattiin johtavaan koulutukseen. Koulutuksen toteutuksessa tulee noudattaa voimassa olevia OPH:n kotoutumiskoulutuksen opetussuunnitelman perusteita. Kilpailutettava kotoutumiskoulutus on eritelty tarjouspyynnön liitteenä olevassa tarkennetussa palvelukuvauksessa (liite: Palvelunkuvaus, kotoutumiskoulutus).
Internal identifier: Osa 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Osa-alue 2: kielitaidon lähtötason arviointi
Description: Hankittava määrä kielitason testauksessa on n. 40 – 60 henkilöä/vuosi. Kielitaidon lähtötason arvioinnin kohderyhmänä ovat ensisijaisesti työttömät tai työttömyysuhan alaiset, kotoutumislain piirissä olevat Suomeen pysyväisluontoisesti muuttaneet henkilöt, jotka ovat lukutaitokoulutuksen tai kotoutumiskoulutuksen tarpeessa. Kilpailutettava kielitaidon lähtötason arviointi on eritelty tarjouspyynnön liitteenä olevassa tarkennetussa palvelukuvauksessa (liite: Palvelunkuvaus, kielitaidon lähtötason arviointi).
Internal identifier: Osa 2-1